Foto: Lermont51/Shutterstock

Kreimenes podiņos un dārzā: labākais laiks pārstādīšanai un uzziedināšanai 0

Kas jādara, lai podiņos augošās kreimenes nākamgad atkal ziedētu? Kur tās glabāt pa ziemu? ILZE BAUSKĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Lasīt citas ziņas

Kad labākais laiks pārstādīt kreimenes dārzā? INGRĪDA ĶEGUMA NOVADĀ

Uzziedinātās ārā nemetiet

Parastās kreimenes jeb maijpuķītes uzziedina dažādos termiņos. Ziedu iegūšanai Ziemassvētkos sakneņus izrok novembrī, sašķiro, atlasot tos, kuriem ir visdruknākie pumpuri, tad glabā vēsā pagrabā, pieraktus smiltīs. No augu ienešanas siltā telpā līdz ziedēšanas sākumam paiet aptuveni 25 dienas, proti, sākot uzziedināšanu, sagatavotos stādus stāda podos, irdenā, auglīgā augsnē, aplaista ar siltu ūdeni un pirmās desmit dienas tur tumšā vietā 25–28 °C temperatūrā. Sākoties intensīvai augšanai, podus pārvieto gaismā un temperatūru pazemina līdz +15 °C. Kad ķekarā izplaukuši 3–4 ziedi, augi jānorūda 10–12 °C temperatūrā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par piemērotāko uzziedināšanai tiek uzskatīta šķirne ‘Grandiflora’. Lai iegūtu kvalitatīvas ziedkopas, izmanto maijpuķīšu stādus ar labi attīstītiem, spēcīgiem ziedpumpuriem (augiem tādi izveidojas trīs gados). Stādi jāaudzē dārzā, bagātīgā trūdzemē; mežā raktus sakneņus uzziedināšanai parasti neizmanto, jo to ziedi nav lieli.

Parastā kreimene nav aizsargājams augs, to drīkst izrakt un izplaucēt savām vajadzībām. Taču jāņem vērā, ka to nav atļauts darīt īpaši aizsargājamā dabas teritorijā. Savvaļā augošās kreimenes jāizrok saudzīgi, pēc iespējas mazāk bojājot zemsedzi.

“Lai maijpuķītes saglabātu, pēc noziedēšanas augus nevajadzētu iekaltēt. Tos turpina laistīt, novieto mēreni siltā telpā. Pavasarī puķes pārstāda dārzā. Uzziedinātajiem augiem ir izjaukts ritms, un paies divi gadi, līdz dārzā iestādītie augi sapratīs, kurā laikā tiem jāzied,” teic botāniķe Inese Nāburga-Jermakova.

Aug kuplā audzē

“Kreimenes ir labi sedzējaugi, kas, vienuviet augot vairāk nekā desmit gadus, veido lielas audzes. Ja ziemcietes izplatījušās lielā dārza daļā, tajā skaitā zālienā, tās var ierobežot ar biežu pļaušanu,” pamāca botāniķe.

Labākais laiks pārstādīšanai ir augusts, septembris, kad beidzas aktīvais augšanas periods, sāk atmirt lapas. Sakneņus izrok, sadala aptuveni 10 cm garos posmos tā, lai pie katra būtu saknes un resns, strups pumpurs. Augus stāda 15–25 cm attālumā citu no cita.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.