Kravu pārvadājumi – kā tehnoloģijas ietekmē loģistikas procesus 1
Mūsdienās, kravu pārvadājumi pa sauszemes ceļiem ir viens no populārākajiem un praktiskākajiem veidiem pasaulē. Pēc statistikas pētījumu departamenta datiem, 2018. gadā, Eiropā 76,5 procenti visu preču tika transportētas pa sauszemes ceļiem.
Tiek lēsts, ka līdz 2025. gadam Eiropā kravu pārvadājumu industrija pa sauszemes ceļiem izaugs līdz 58,43 mljrd. ASV dolāru. Tomēr, kas veicina šī pakalpojuma popularitāti?
Sauszemes transporta pakalpojumi preču pārvadājumiem
Kravu pārvadājumi pa sauszemes ceļiem sevī ietver dažādus transportlīdzekļus, kā piemēram bortu, tentu vai izotermiskās kravas automašīnas. Izotermiskās kravas automašīnas ir īpaši noderīgas specifiskas temperatūras produktu vai preču pārvadāšanai, jo tās spēj uzturēt gan augstāku nekā (+20) vai zemāku nekā (-18) temperatūru.
Runājot par reģioniem, kravu pārvadājumi pa sauszemes ceļiem tiek šķiroti iekš vietējiem un starptautiskajiem. Vietējie kravu pārvadājumi tiek veikti starp galvenajām valsts pilsētām un pilsētiņām.
Tajā pašā laikā, starptautiskie apņem vairākas ārzemju valstis. Piemēram, Baltijas valstīs darbojas tā saucamais „Baltic Link“, kas apvieno trīs galvenās valstis – Igauniju, Latviju un Lietuvu.
Uzņēmumi, kas nodrošina kravu pārvadājumus, organizējot tiešos reisus, preces uz šīm valstīm spēj piegādāt 24 stundu laikā.
Kravu pārvadājumus iespējams veikt, izmantojot speciālus kravu pārkraušanas terminālus – tas palīdz ietaupīt laiku un degvielas patēriņu.
Turklāt, uzņēmumi, kas nodarbojas ar tirdzniecību, var izmantot loģistikas uzņēmuma iekārtotās noliktavas, kas atrodas galvenajās pilsētās (piem. Rīgā, Tallinā vai Viļņā). Tas ir īpaši svarīgi, ja tiek veikti starptautiskie pārvadājumi Baltijas valstīs vai Eiropā.
Noliktavas stratēģiski izdevīgās vietās
Nodarbojoties ar starptautisko tirdzniecību, īpaši parocīgas ir noliktavas citās valstīs. Tādējādi tiek samazināti sūtīšanas izdevumi, laiks, kā arī tiek uzlabota klientu apkalpošana, kas ir īpaši svarīga šajā konkurējošā produktu piegādes tirgū.
Tomēr pašiem iekārtot starptautiskās noliktavas var būt ne tikai grūti, bet arī dārgi. Katrā valstī ir citādāki nosacījumi, likumi, tāpēc tie ir labi jāpārzina, vēloties iekārtot savas noliktavas.
Protams, nevajadzētu aizmirst arī par valodas barjeru. Šī iemesla dēļ, vairākums uzņēmumu kravu pārvadājumus un uzglabāšanu nolemj nodot trešās puses loģistikas (3PL) uzņēmumiem. 3PL loģistikas uzņēmums palīdz optimizēt piegādes ķēdi, nodrošina pārskatāmu preču atvešanu un izkraušanu noliktavā, produkcijas sagatavošanu transportēšanai, pasūtījumu komplektēšanu, kā arī vienkāršu preču pārvešanu uz citu valsti vai pilsētu.
Tieši tāpat, kā transportlīdzekļi, tā arī noliktavas ir aprīkotas ar produktiem nepieciešamās temperatūras uzturēšanas sistēmām. Turklāt, loģistikas speciālisti nodrošina un parūpējas par atlikumu kontroli un derīgumu termiņu administrēšanu.
Šo iemeslu dēļ uzņēmumam nav jārūpējas par vienmērīgu un efektīvu piegādes ķēdi, savukārt ietaupīto laiku var veltīt biznesa paplašināšanai vai esošo produktu uzlabošanai.
Kā digitalizācija maina loģistikas procesus?
Digitalizācija, ieskaitot darbu automatizēšanu un mākoņdatošana, sniedz iespēju uzlabot un padarīt efektīvākus kravu pārvadājumus pa sauszemes ceļiem, samazinot izdevumus un uzlabojot pakalpojumu kvalitātes līmeni.
Galvenais instruments, ko loģistikas uzņēmumi izmanto, lai efektīvi pārvaldītu loģistikas un transporta funkcijas ir transporta pārvaldes sistēma (TMS). TMS programmatūra ļauj pārvaldīt visus loģistikas procesus, kā piemēram:
• Plānošana – atbilstošākā transportlīdzekļa izvēle, slodzes (daļēja vai pilna kravas transportēšana) un maršruta optimizēšana, pārvadātāja izvēle, kravas izsekošana no noliktavas līdz galapunktam. Tas ļauj ne tikai izsekot un saņemt detalizētu informāciju par kravas stāvokli un vietu, bet arī novērtēt pārvadātāja efektivitāti.
• Izpilde – pasūtījumu pieņemšana un sagatavošana transportēšanai (iepakošana, marķēšana). 3PL loģistikas sniedzēji piedāvā arī citus pakalpojumus, kā piemēram, instrukciju un citas drukātas informācijas pievienošanu iepakojumiem, akciju sagatavošana. Loģistikas procesu novērošana ļauj precīzi saplānot kravas izkraušanas, iekraušanas darbus neatpaliekot no ieplānotā grafika.
• Norēķināšanās – grāmatvedības uzskaite, rēķinu formēšana, iekrāto datu analīze. Tas noder vēloties loģistikas procesus padarīt vēl efektīvākus, uzlabot pakalpojumu līmeni (laikā un vietā piegādātas preces), kā arī pieņemt lēmumus, kas samazina nevajadzīgas izmaksas.
Procesu automatizēšana
Loģistikas procesu automatizēšana ir vēl viens paņēmieniem, kas palīdz 3PL loģistikas speciālistiem efektīvi kontrolēt preču atlikumus, optimizēt noliktavu un šķirošanas centru procesus, kā arī pārvaldīt pasūtījumu izpildi.
WMS programmatūras mērķis ir palīdzēt nodrošināt preču kustību starp noliktavām efektīvā un ekonomiskā veidā.
Procesu automatizēšana – atkārtotu, sarežģītu uzdevumu identificēšana un to automatizēšanas veidu meklēšana. Tas apņem tādu programmatūru, kā „Manhattan WMS“, un citu modernu tehnoloģiju (iekrāvēju, preču skanēšanas iekārtu) izmantošanu, koordinējot loģistikas procesus noliktavās.
Automatizējot loģistikas procesus, tiek nodrošināta ātra un pārredzama preču sadalīšana, precīzi saplānoti kravas izkraušanas un iekraušanas darbi. Tādējādi izvairoties no kļūdām, kuras bieži tiek pieļautas pildot dokumentus ar roku.
WMS sistēma visus ievāktos datus pārceļ vienā platformā – tādējādi nodrošinot efektīvu un ātru informācijas apmaiņu.
Viedā loģistika
Visā pasaulē labi attīstīts ceļu tīkls kravas ļauj piegādāt vēl ātrāk, elastīgāk un ekonomiskāk. Efektīvu piegādes ķēdi veicina arī loģistikā izmantojamās jaunākās programmatūras un tehnoloģijas.
Digitalizēti un automatizēti procesi atvieglo preču transportēšanu, uzglabāšanu, palīdz izvairīties no kļūdām un ļauj uzlabot klientu apkalpošanas pieredzi piegādājot kvalitatīvas preces atbilstošā vietā un nepieciešamajā laikā.