Kraukšķīgs, garšīgs, nav kaprīzs: kuras ir vislabākās burkānu šķirnes? 2
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Pērn iesēju visādus burkānus. Vieni izauga nelieli, sulīgi, ļoti gardi un gandrīz bez serdes. Taču aizmirsu, kas tā par šķirni. Gribētu zināt, kuras šķirnes izvēlēties, jo negribu ar lielām serdēm,” – jautā Mārīte Smiltenē.
Sēklu paciņas saglabā
“Veikalos nopērkamās jaunās, hibrīdās burkānu sēklas visas var pirkt, jo izaugs laba, garda raža,” uzskata dārzeņu audzētājs Aivars Presnikovs. Burkānu kvalitāti var ietekmēt arī augšanas apstākļi – kāda augsne, kad sēts, vai pieticis mitruma. Ir novērojumi, ka pat vienā dārziņā dažādās vietās viena sējuma burkāni izdodas atšķirīgas kvalitātes.
To, kurš burkāns Mārītei šķitis un konkrētajā vietā izdevies vislabāk, tagad grūti noteikt. Taču, ja iegādāsies, piemēram, kādu no Nantes tipa burkāniem, tie visi būs ar izteikti mazām serdēm, gareni, sulīgi, saldi. Ir izveidota pat tā sauktā uzkodu burkānu sērija, kuras šķirnēm burkāniņi mazi un kraukšķīgi.
Dārzeņu audzētājs iesaka šogad ņemt vērā pērnās kļūdas un saglabāt visas izsētās sēklu paciņas. Uz katras no tām var uzrakstīt, kad tās izlietotas.
Svarīgi arī ieviest dārza pierakstu kladi, kur atzīmē, kurā vietā katra šķirne iesēta. Tad neradīsies problēma, ka aizmirstas šķirnes nosaukums. Der izmantot arī iespēju, ko sniedz telefoni ar kamerām, – labo vai slikto ražu nofotografē un izveido savu dārza arhīvu.
Vajadzētu saglabāt arī pirkumu čeku, tad varēs atcerēties, kurā vietā sēklas pirktas. Turklāt čeks noderēs, ja sēklas nebūs attaisnojušas cerības vai neuzdīgs, – ar to var doties uz tirdzniecības vietu un izteikt pretenzijas.
Audzē ieteiktās
“Ir daudz burkānu sēklu šķirņu. Tās vislabāk var izpētīt dažādajos sēklu tirgotāju interneta veikalos. Lieli un ar serdēm varētu gadīties lielie sulām un lopu barībai domātie burkāni. Taču arī tie ir gardi un sulīgi,” teic Tukuma pusē populārā dārzkopības veikala Kurzemes sēklas pārdevēja-konsultante Monta Andiņa. Pārcilājusi burkānu sēklu paciņas, viņa izvēlas dažas, ko ieteikt Mārītei. Arī viņa iesaka iegādāties Nantes vai Amsterdamas tipa burkānus.
Jautātājas aprakstītajai varētu atbilst šķirne, piemēram, ‘Aron H’. Burkāni ir agri, nelieli (līdz 10 cm), saldi, sulīgi un piemēroti svaigam patēriņam – graušanai, saldēšanai. Piemēram, attēlā redzamajā paciņā ir viens grams (600–700 sēklu), tā maksā aptuveni vienu eiro.
Droša izvēle glabāšanai ir Nantes tipa šķirne ‘Nerac F1’. Šķirnei ‘Narbonne F1’ visi burkāniņi ir vienādi gari, slaidi. Šķirne ‘Naomi’ nav hibrīds (dažiem tas šķiet sevišķi vēlami), tāpēc arī sēklas lētākas nekā hibrīdiem, taču raža ir ļoti laba.
Savukārt ‘Karotina’ ir sevišķi liels karotīna saturs, burkāni ir gardi, sulīgi. Sula ļoti košā krāsā.
Saldi, sulīgi, agrai ražai piemēroti ir arī neparastāku krāsu burkāni. Piemēram, ‘Deep Purple H’ ir violetas krāsas burkāni ar augstu karotīna saturu. Izcili svaigam patēriņam, bet termiski apstrādāti vairs neizskatās glīti (kļūst neglīti pelēcīgi).
Sevišķi bērniem patīk jaunums – burkāniņi ‘Rainbow H’ trijās krāsās (dzelteni, oranži, balti).
Veikalos nopērkamas gan amatieriem paredzētās paciņas ar skaisto bildi, gan lielie fasējumi profesionālajiem audzētājiem, gan izfasētas mazākas paciņas no tām.
Konsultante kā vienus no labākajām, kas spēj pielāgoties dažādiem augšanas apstākļiem un der gan agrākai, gan vēlākai ražai, glabāšanai, iesaka burkānus ‘Nantes 5 Samson’. Tos var iegādāties gan profesionāļu iepakojumā (atmaksājas pirkt, jo dīdzība saglabājas vairākus gadus), gan izfasētus mazākās porcijās.
Padoms!
Apturi ražas bojātāju
• Burkānu garšu un ražu var sabojāt burkānu muša. Kad pēkšņi pamana, ka burkānu lapiņas sačokurojušās, muša savus postījumus jau paveikusi. Burkānu mušas apsēstie burkāni neizaugs gardi – tiem ir izsūkta sula, sakne būs rūgta, žuburaina, sakņaina. Šādā brāķa dobē nav vainojamas sliktas sēklas vai šķirne.
• Vislabākais veids, kā mazdārziņā tikt galā ar šo ligu, – sējumus tūlīt apklāt ar agrotīklu. Sēkliņas iesēj. Augsnei jābūt mitrai. Agrotīklu uzklāj tieši uz tās (malas vienkārši piefiksē, uzberot zemi). Segums saglabās mitrumu un pasargās no mušu uzlidojumiem. Ravējot balto audumu noņem, pēc tam uzklāj atpakaļ. Laksti paši pamazām pacels segumu, cik tiem vajadzīgs.