Foto – Aija Geida

Kraukšķīgi un pikanti korejiešu burkāni. Jābūt labai rīvei un mērcei! 0

“Kā mājās pagatavot korejiešu burkānu salātus? Veikalā pirktajiem pamanīju klāt garšas pastiprinātāju nātrija glutamātu jeb E 621, no kura, ikdienā iepērkoties, mēģinu izvairīties. Kāpēc mājās tapušie neizdodas tik gardi un kraukšķīgi?” 
Linda N. Bauskā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Mājās gatavotie korejiešu burkānu salāti ir veselīgāki, daudz gardāki un stipri atšķiras no veikalos piedāvātajiem. Par nožēlu jāsecina, ka tiem līdzekļu taupīšanas nolūkā nereti izmanto nekvalitatīvu eļļu, pievieno dažādas E vielas, turklāt bieži vien nav pat norādīts izgatavošanas datums, tikai diena, līdz kurai produkts jāizlieto. Cik daudz vērtīgo vielu paliek, ja sarīvētie burkāni kārbiņā glabājas vairākas nedēļas? Tie nav salīdzināmi ar tikko rīvētiem burkāniem un svaigi pagatavotu mērci!

Galvenais – laba rīve


Lai burkāni būtu kraukšķīgi, tie jāsarīvē nevis skaidiņās, bet gan smalkos stienīšos. Tam nepieciešama speciāla rīve, kas vēlāk noderēs, rīvējot dārzeņus žuljēnam, gatavojot salātus, vārot ātrās zupas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rīvēšanai izvēlas vidēja lieluma dārzeņus – tie ir vissulīgākie un sarīvējami vienāda lieluma stienīšos. Rīvējot burkānu tur pēc iespējas slīpāk, lai stienīši būtu garāki.

Mērce, ar ko pārliet


Otrs noslēpums – pareizi sagatavota mērce. Korejiešu burkānu salātiem, atšķirībā no citiem salātiem, uzlej siltu eļļu. To sagatavo šādi: sīpolu sagriež smalkos gabaliņos un apcep augstas kvalitātes augu eļļā (vajag 3–4 ēdamkarotes). Eļļu izkāš caur sietiņu (sīpolus salātiem neizmanto) un noliek nedaudz atdzesēties. Sagatavo garšvielas. Puskilogramam burkānu vajag šādas garšvielas:

• tējkaroti svaigi samaltu koriandra sēklu. Tieši koriandra sēklas piešķir salātiem īpašo, specifisko garšu, un tikai svaigi maltas ir aromātiskas, ar pikantu garšu. Ja samaltais koriandra sēklu pulverītis jau kādu laiku pastāvējis, tam var būt nedaudz rūgtena piegarša;

• ¼–⅓ tējkarotes sarkano čili piparu. Labāk izmantot Kajennas piparus, tie mūsu vēderam ir piemērotāki, turklāt aso piparu daudzums jāskatās pēc katra garšas kārpiņu izturības;

• ½–1 tējkaroti maltu melno piparu (daudzums atkarīgs no tā, cik pikantus salātus vēlas pagatavot);

• 1–2 ķiploku daiviņas: nomizotas un izspiestas caur ķiploku spiedi.

Lai salāti būtu pikantāki, var izmantot etiķi – vislabāk balto vīnogu balzametiķi, derēs arī sarkanvīna vai ābolu etiķis. Ja nevēlas lietot etiķi, var iztikt ar citrona sulu. Ja paredzēts gan etiķis, gan citrona sula, puskilogramam burkānu ņem 1 ēdamkaroti etiķa un 1,5 ēdamkarotes citrona sulas. Ja no etiķa atsakās, nepieciešamas 3 ēdamkarotes citrona sulas. Vēl – tējkarote cukura un ⅓–½ tējkarotes sāls.

Siltajai eļļai pievieno ķiplokus, maltu koriandru un abu veidu piparus, etiķi, citrona sulu, sāli un cukuru, samaisa, līdz cukurs izkusis. Mērci uzlej sarīvētajiem burkāniem un salātus rūpīgi samaisa. Vislabāk maisīt ar rokām, lai garšvielas vienmērīgi iesūcas katrā burkāna stienītī. Sākumā salāti šķiet pasausi, bet mērce ir gana pikanta un burkāni drīz vien kļūst sulīgi.

Reklāma
Reklāma

Salātiem nederēs sausi burkāni. Šoziem daudzi pagrabi bija pārāk silti un burkāni sāka žūt. No tādiem korejiešu salāti neizdosies – būs nepieciešams vairāk eļļas un citrona sulas, lai panāktu sulīgumu, bet tas būtiski mainīs kopējo garšu. Kad salāti labi samaisīti, tos pārklāj ar pārtikas plēvi un uzliek slogu.

Neapšaubāmi, svaigus salātus vislabāk gatavot tūlītējai maltītei, bet jāatzīst, ka visgardākie ir diennakti ledusskapī stāvējušie – garšvielas ir ideāli iesūkušās burkānos un radījušas brīnišķīgu garšas ansambli. Praksē novērots, ka šādi sagatavoti salāti savu garšu un kvalitāti ledusskapī nezaudē 5–6 dienas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.