Valkas mērs Krauklis: Alkotūrisms var attīstīt visu reģionu 3
Tā kā Lietuva no 1.marta ir palielinājusi akcīzes nodokli alkoholam, turienes Latvijas pierobežas novadiem radusies labvēlīga situācija projektu realizēšanai, kas būtu jāizmanto, ņemot piemēru no Valkas pieredzes, pieļauj Valkas novada pašvaldības priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (“Vidzemes Partija”).
Krauklis atzīmē, ka Lietuvas pierobežai bez vilcināšanās jāizmanto šīs iespējas, lai gan jāņem vērā arī tas, ka daļa lietuviešu var braukt pēc lētā alkohola uz Poliju, kur tas ir vēl lētāks.
Krauklis piemin, ka Valkai kā pierobežas pilsētai, uz kuru igauņi brauc iegādāties lētāku alkoholu, izdevies piesaistīt divus investorus, kuri ne vien atvēruši alkohola veikalus, bet arī iekārtojuši publiskās tualetes, pierobežas hosteli un ēstuvi un sakopuši centru, kurā regulāri notiek tirdziņi, kurā piedalās ne vien Valkas iedzīvotāji, bet arī tirgotāji no Latgales un ko apmeklē arī viesi no Igaunijas.
“Var jau nosodīt alkohola tūrismu un apsūdzēt valsti iedzīvotāju nodzirdīšanā. Un var arī uz šo situāciju paraudzīties no iespēju skatupunkta. Nav noslēpums, ka no galvaspilsētas attālākie, maz apdzīvotie rajoni, kuru vidū pavisam noteikti ir pierobeža, investoriem nav interesanti. Līdz brīdim, kamēr tajos rodas vērā ņemam tūristu plūsma. Mūsu novadā tā notika pēc Igaunijas lēmuma ievērojami paaugstināt akcīzes nodokli alkoholam,” tā Krauklis.
Krauklis norāda, ka pašvaldības mērķis ir panākt, lai tūristi brauc ne tikai pēc alkohola, bet novadā pavada dienu un paliek arī pa nakti. Mērs norāda, ka līdz šim panākts, ka Valka būs iekļauta somu 2018.gada tūrisma ceļvežos, un tiek strādāts pie izklaides iespēju palielināšanas Valkā un jaunas viesnīcas izveides.
“No pašreizējās alkohola nodokļu politikas vislielākā ieguvēja ir Latvijas valsts. Pieaugušo pārdošanas apjomu rezultātā akcīzes nodoklī esam iekasējuši vairāk naudas nekā plānots.
Igaunijas Ekonomikas izpētes institūts aplēsis, ka pērn Latvijas valsts budžets ieguvis apmēram 8,5 miljonus eiro no Igaunijas iedzīvotāju veiktajiem alkohola pirkumiem Latvijā. Tie ir 3,4% no visiem Igaunijas alkohola akcīzes nodokļa ieņēmumiem. Šie un citi no tūristiem gūtie ieņēmumi pierobežas novadiem ir ļoti nozīmīgs atspaids,” uzsver Krauklis un norāda, ka, ja Latvija, strauji kāpinātu akcīzes nodokli, tā ne vien aizbiedētu pircējus no kaimiņvalstīm, bet arī palielinātu nelegālā alkohola tirgu.