Foto: Freepik

Krāsu psiholoģija: Kā mūs ietekmē krāsas interjerā, un kā izvēlēties katrai telpai piemērotāko? 0

Tas, kādas krāsas izvēlēties telpas sienām vai mēbelēm, nav tikai estētikas jautājums, bet arī veids, kā iespaidot cilvēka labsajūtu un emocionālo stāvokli, atrodoties konkrētajā telpā. Līdz ar to, izvēloties krāsas, mēs izvēlamies arī to, kā šajā telpā jutīsimies.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Šķiet, izvēlēties krāsu viesistabai vai pat visam mājoklim, nav nekas sarežģīts, īpaši, ja runa ir par tādām nokrāsām, kas mums patīk. Līdz ar to sagaidām, ka rezultāts būs labs.

Tomēr biežāk tā vis nav, jo trūkst zināšanu par krāsu psiholoģisko ietekmi un to darbību interjerā. Ir izpētīts, ka eksistē tipiskas cilvēku reakcijas uz konkrētu toņu paleti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dizaineri tiek apmācīti arī šajā jomā, tāpēc pārzina krāsu ietekmi un lieliski orientējas krāsu kombinācijās un tajā, kā ar izraudzīto toņu palīdzību panākt vēlamo noskaņu un ilūziju.

Ja krāsu paleti savam mājoklim izvēlamies paši, ir vērts ieklausīties ne tikai speciālistu padomos, bet pievērst uzmanību arī savām sajūtām, jo psihologi negarantē, ka pilnīgi visiem mājiniekiem būs vienāda reakcija uz izvēlētajām krāsām. Tas tāpēc, ka krāsu uztveri ietekmē arī individuālas atmiņas, priekšstati un asociācijas.

Kā izvēlēties krāsas konkrētām telpām

Vispirms jāzina, kā veidojas krāsu palete un kādas ir krāsu attiecības. Galvenās, primārās krāsas ir – zils, dzeltens un sarkans. Tās kombinējot, iegūstam sekundārās krāsas: dzeltens + zils = zaļš, dzeltens + sarkans = oranžs, zils + sarkans = violets

Savukārt, sajaucot primārās ar sekundārajām, jau iegūstam attālinātās jeb jauktās nokrāsas, kas krāsu psiholoģijā tiek uzskatītas par vislabākajām un harmoniskākajām izvēlēm.

Dzeltens

Dzīvesprieka un optimisma krāsa. Tomēr jābūt uzmanīgiem ar pareizās nokrāsas izvēli. Bāli dzeltenais uz sienām un griestiem ienesīs telpās gaismu, bet tumšie toņi radīs spriedzi, īpaši lielos laukumos. Ļoti labi darbojas kā akcenta krāsa dažādos aksesuāros, kas jebkurai telpai piešķirs dzīvīgumu.

Zils

Ja nepieciešams radīt meditatīvu zonu, droši var izmantot zilo. Tas pazemina asinsspiedienu un palēnina sirdsdarbību. Ļoti gaišas nokrāsas padara telpu vizuāli plašāku, bet tumšās piešķir omulību un mieru. Ja telpā ir daudz saules un siltuma, zilais atsvaidzinās, bet virtuvē samazinās apetīti.

Sarkans

Emocionāli rada apdraudējuma sajūtu, paātrina pulsu, bet nelielos daudzumos kombinācijā ar klusinātiem, siltiem toņiem veido mājīgi komfortablu interjeru. Sarkanā variācija – oranžais uzlabo apetīti un tiek plaši izmantots virtuvju noformējumā.

Reklāma
Reklāma

Violets

Rada asociācijas ar galma apartamentiem un ekskluzīvām telpām. Emocionāli atsaucas uz varas apzināšanos. Ja tiek lietotas zilganās nokrāsas, uztverams kā mierīgs un nedaudz noslēpumains, bet ja vairāk sarkanās nokrāsas – šī zona telpā emocionāli dominēs.

Zaļš

Nomierina un atslābina, ļoti patīkams acīm, jo sasaucas ar dabā esošajām nokrāsām. Vislabākais veids, kā izmantot – kombinēt dažādas zaļā nokrāsas (piparmētra, laims, skujas) vai arī vienu zaļo papildināt ar krāsām no citas krāsu paletes.

Brūns

Tiek uzskatīts par neitrālu krāsu, kas rada dabiskuma sajūtu, jo bieži sastopams dabā un atgādina augsnes nokrāsas. Emocionālajā ziņā rada stabilitātes un drošības sajūtu.

Telpās piešķir siltumu un dziļumu. Visbiežāk parādās mēbelēs, durvīs, logos, grīdas un sienas apdarē, kā arī tekstilā. Nepulēts koks gan mēbelēs, gan telpu apdarē un vilnas tekstils brūnā tonī palīdz ienst telpās lauku mājas noskaņu.

Balts

Rada tīrības sajūtu. Ja izmanto sienu un mēbeļu apdarē, telpa šķitīs plašāka un augstāka. Bet arī tad, ja baltais būs vien nelielās detaļās, svaiguma sajūta būs panākta. Labi saskan ar melno, pelēko, brūno, zaļo.

Pelēks

Iemieso eleganci, tomēr jālieto uzmanīgi. Emocionālajā ziņā reakcija atkarīga no pelēkā nokrāsas. Pelēki dzeltens var nomākt, it īpaši, ja telpā citi priekšmeti ieturēti brūnos toņos.

Tumši pelēks kombinācijā ar baltu, turpretim, radīs atsvaidzinošu efektu. Jebkurā gadījumā pelēko labāk izmantot nelielos daudzumos, komplektējot ar pasteļtoņiem, balto vai kādu košāku krāsu, lai telpas nekļūtu garlaicīgas.

Melns

Ideāla krāsa, lai akcentētu telpā atsevišķas lietas – gleznu vai fotogrāfiju rāmjus, spoguļus, nelielus galdiņus, gaismas ķermeņus utt.

Tomēr melnais ļoti daudziem cilvēkiem saistās ar drūmu iespaidu, tāpēc arī šo toni lietojam nelielos daudzumos – tad tas radīs aristokrātisku un cēlu noskaņu. Vislabāk izceļas uz neitrāla fona vai speciāli apgaismots.

Katrai telpai vajag savu

Krāsu dizaina psihologi dzīvojamo istabu un virtuvju noformējumam iesaka izvēlēties siltos, dabiskos toņus – dzeltenu, sarkanu, bēšu, brūnu toni, jo tie labvēlīgi ietekmē komunikāciju.

Vēsos toņus – zilo, zaļo, violeto labāk izmantot guļamistabai, jo tie nomierina. Savukārt, vannas istabai derēs baltais, bēšais un pasteļtoņi, jo rada tīrības sajūtu.

Darbistabai ideāls tonis ir silti zaļais, jo palīdz koncentrēties. Salātzaļais kombinācijā ar nedaudz dzeltena vai balta būs ļoti laba izvēle arī bērnistabai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.