Krāsota vannas istaba 0
Ne vienmēr vannas istabas sienām jābūt flīzētām, tās var droši krāsot, turklāt tas ir ekonomisks sienu apdares veids. Atšķirībā no citām mājokļa telpām vannas istabā gan jārēķinās ar paaugstinātu gaisa mitrumu.
Ja mitrums nonāk ārējā sienā un to samitrina, sienas iekšpusē var veidoties kondensāts, sabojājot siltumizolāciju vai visu sienas konstrukciju. Tiesa, šī mājokļa telpa nav jātaisa gluži kā akvārijs, pietiek izmantot ūdeni un tvaiku necaurlaidīgu grunti un mitrām telpām paredzētos apdares materiālus (protams, vajadzīga arī ventilācija). Un, ja būs arī ievērota pareiza krāsošanas tehnoloģija, vannas istaba iegūs pietiekami noturīgu sienas pārklājumu, kas pacietīs gan karsta, gan auksta ūdens iedarbību.
Sākot vannas istabas remontu, noņem atlupušo krāsas slāni un nomazgā sienas ar kādu no speciālajiem tīrīšanas līdzekļiem, tad noskalo ar ūdeni. Ja uz vannas istabas sienām un griestiem redzams pelējums, to nomazgā ar kādu speciālo līdzekli (piemēram, ar “Schimmelentferner”, “Sanierlösung” vai “Homeenpiosto”). Pirms gruntēšanas virsmas apstrādā ar antiseptiķi, lai gan tas ne vienmēr jādara, jo tagad ražotāji mitrām telpām paredzētajiem apdares materiāliem pretpelējuma piedevas visbiežāk jau pievienojuši.
“Tikkurila mācību centra” vadītājs Aivars Dannenbergs iesaka sienas nomazgāt arī ar “Vivaclean” un ūdens šķīdumu. Līdzeklis noņems taukus un netīrumus, mīkstinās un matēs veco krāsas virsmu, kā arī uzlabos jaunā krāsas slāņa pieķeršanos. Vannas istabas sienas (īpaši ārējo) viņš iesaka gruntēt ar elastīgo mitruma izolāciju “Luja”. Tā ne tikai aiztur mitrumu, bet arī laika gaitā saglabā elastību un nodrošina pārklājuma hermētiskumu. Sienu izlīdzināšanai izmanto speciālo špakteļķiti, piemēram, “Vivacolor W”. Kad siena nožuvusi, nošpaktelēto virsmu noslīpē ar smilšpapīru un noslauka slīpēšanas putekļus, jo ūdens dispersijas akrilāta krāsas pie putekļainas virsmas nepieķeras. Virsmu vēlreiz nogruntē, un tā ir krāsošanai sagatavota. Vannas istabas visbiežāk krāso ar akrilāta lateksa krāsām, piemēram, “Luja” (“Tikkurila”) vai “Interior Base” (“Vivacolor”), kas ātri žūst, iztur mitrumu un berzi, rada stabilu pārklājumu, kas viegli mazgājas ar ūdeni un neitrāliem mazgājamiem līdzekļiem.
“Krāsas iespējams lielā nokrāsu diapazonā tonēt ar speciālu pastu,” iesaka A. Dannenbergs. “Katalogā “Skaista māja” parādīti 60 krāsojumu izvēles paraugi, katrs no tiem sadalīts četros harmoniskos krāsu toņos. Veidojot dekoratīvus krāsojumus, “Luja” sērijas krāsas jauc ar “Lasera” krāsu piedevām, iegūstot lazējošu krāsu. Krāsošana jāveic īpaši rūpīgi, jo mitrums var izraisīt krāsas atslāņošanos un pelējuma veidošanos.”
“Izmantojot vannas istabas sienu remontam un krāsošanai “Sadolin” apdares materiālu līniju, sienas tīra ar “Sadolin Cleaner”,” skaidro “Akzo Nobel Baltic” pārstāvis Agris Ramats. “Gruntē ar “Bindo Base”, špaktelē ar mitrumizturīgo ķiti “Maxi Aqua” un krāso ar “Bindo 40”. Lai labāk varētu izvēlēties krāsojumu, sienas fotogrāfiju var ievietot datorā un, izmantojot jauno programmu “Colorizer3”, sienām piemeklēt toni atbilstoši “ACC Color Map” krāsu kartei.”
No vietējiem materiāliem var izmantot mitrumizturīgo grunti “Forakril Base” vai mitrumizolējošo dziļumgrunti “Akristop”. “Špaktelē vispirms ar rupjo špakteli “Dekorplast”, tad ar finiša špakteli “Superplast”,” iesaka SIA “RILAK” tirdzniecības daļas vadītājs Jevgeņijs Šudjajevs, “tad noslīpē ar smilšpapīru un vēlreiz nogruntē. Sienas krāsošanai atkarībā no spīdīguma pakāpes izvēlas “Movilat 7”, 12 vai 25. Vannas istabu var nokrāsot arī ar dekoratīvās krāsošanas paņēmieniem, veidojot dažādas virsmas faktūras, lazējumus, trafaretus un telpiskos šablonus. Var izmantot kādu no gatavajiem dekoratīvajiem sienu pārklājumiem – “Atacama”, “Krakelur”, “Scintillo”, “Setual”, “Borealis”, “Valle”, “Saman” vai “Venetto Clasicco”, virs grunts papildus uzklājot speciālo grunti “Kvarc”, kas nodrošinās labāku materiālu saķeri. Kad dekoratīvais klājums izveidots, virsmu vienu vai vairākas reizes pārklāj ar ūdensizturīgo laku “Luaten”.” Par dekoratīvo klājumu tehnoloģijām jāinteresējas pie pārdevēja konsultanta vai uzņēmuma mājaslapā. Katrā ziņā, klājot dekoratīvus klājumus, vispirms jāpatrenējas uz kāda rīģipša vai finiera gabala.
Fakti * Vannas istabu krāso, ja gaisa temperatūra nav zemāka par 5 oC un gaisa mitrums lielāks par 80%. * 75% laika patērē labai virsmas sagatavošanai un tikai 25% – krāsošanai. * Lielas virsmas krāso ar rullīti, mazas – ar otu. Ūdens dispersijas akrilātu krāso ar mīkstu sintētisko vai jauktu saru otu. * Uzskata, ka matētās krāsas labāk izskatās, toties spīdīgās vieglāk kopt. * Mazai vannas istabai piemēroti gaiši toņi, kas harmonizē ar santehniku un telpu vizuāli paplašina, izmanto mazākas mēbeles un izlietni. |