Krāsojam betona grīdu garāžā! Padomi, lai krāsojums ilgi turētos 0
Iegādājos īpašumu ar garāžu, kas celta vēl padomju laikos. Tās grīda ir no betona un vienmēr mazliet putekļaina. Vēlētos to nokrāsot. Kā pareizi rīkoties? KASPARS no Aizkraukles
Skaidro būvfirmas RRKP būve valdes loceklis Aigars Kalniņš: “Pirms ķeras pie betona grīdas krāsošanas, jābūt pārliecinātam, ka zem betona ir ierīkota kvalitatīva hidroizolācija. Ja tādas nav, kapilārais mitrums, kas sūcas cauri betonam ūdens tvaiku veidā, ar laiku atspiedīs jebkuru krāsu, kas tiks uzklāta neelpojošas plēvītes veidā. Vietām krāsa atleks, un situācija būs sliktāka nekā, ja betons nebūtu krāsots.”
Ja šādas pārliecības nav, vislabāk betonēto virsmu rūpīgi noslaucīt, apstrādāt ar piemērotu dziļumgrunti, piemēram, Ekofleks Tief-grund (5 litru iepakojuma cena 6,60 eiro). Pēc tam uzklāj uz cementa bāzes ražotu pašizlīdzinošo kārtu. Iespējami vairāki varianti, piemēram, Sakret NSP (25 kg iesaiņojums maksā nepilnus 10 eiro), aptuveni tikpat maksās MIRA 6700 Cemplan 25 kilogramu iesaiņojumā, CASCO Thermoplan maksās aptuveni 15 eiro. Pēc nožūšanas virsma būs stingra, līdzena, neputēs un izskatīsies glīti. Protams, izlīdzinošā kārta neatrisinās problēmas ar mitrumu, un to tāpat nevajadzētu krāsot.
Par to, kā betons vada mitrumu, var pārliecināties uz šķietami sausas betona virsmas novietojot siena ķīpu. Pēc nedēļas tā būs piesūkusies ar mitrumu un sapelējusi.
Ja ir pārliecība par kvalitatīvu hidroizolāciju, vajadzības gadījumā grīdu slīpē un apstrādā ar dziļumgrunti. Ja nepieciešams, uzklāj izlīdzinošo kārtu un krāso ar betonam paredzētu krāsu.
Akrila krāsas
Akrila krāsām, kas paredzētas betonam, pievienotas speciālas polimēru piedevas, kas palielina virsmas noturību pret ārējo faktoru iedarbību. Uz betona izveidojas izturīga elastīga plēvīte. Šīs krāsas viegli uzklāt ar otu, rullīti vai pulverizatoru, tās nesatur toksiskus piemaisījumus, ātri žūst (12–14 h) un žūšanas laikā neizdala asas smakas. Kvadrātmetra nokrāsošanai vajag aptuveno 0,2 litrus krāsas. Derēs, piemēram, Timanti 40 (daļēji matēta akrilāta krāsa sausām un mitrām telpām, ar augstu noturību pret nomazgāšanos un nodilumu; 2,7 litri netonētas krāsas maksā 26 eiro), krāsa betona virsmām Chemolak (2,5 litru cena – 18 eiro), SADOLIN Epolan (5 litri maksā 36 eiro).
Poliuretāns
Poliuretāna bāzes krāsas garāžas grīdām var būt gan krāsas, gan mastikas veidā. Abi varianti var būt vienkomponenta vai divkomponentu. Vienkomponenta sastāvi jau ir gatavi lietošanai, divkomponentu jāsajauc tieši pirms uzklāšanas.
Poliuretāna mastikas ir biezākas un noturīgākas, lieliski pielīp pie betona un veido ļoti izturīgu slāni, kas spēj noslēpt pai nelielus virsmas nelīdzenumus. Materiāla patēriņš – vidēji 1,5 kg uz kvadrātmetru. Taču šo materiālu ieklāšanu labāk uzticēt profesionāliem meistariem. Poliuretāna krāsas ir šķidrākas un tiek uzklātas plānākā slānī. Krāsas patēriņš – 0,2 l/m2 vienai kārtai. Krāsas žūšanas laiks – 24 stundas. Tās var uzklāt ar rullīti vai otu.
Piemēram, vienkomponenta poliuretāna laka betona virsmām UR-294 (0,9 l cena – 8 eiro), Betolux Akva (ūdens bāzes poliuretāna–akrilāta krāsa, 2,7 litri maksā 36 eiro).
Epoksīda sastāvi
Epoksīda sastāvi visbiežāk ir divkomponentu, un tos sajauc tieši pirms uzklāšanas. Pēc nožūšanas, kas vienai kārtai ir no 12 līdz 24 stundām, veidojas ļoti izturīgs pārklājums, kuru nespēj ietekmēt vairums ķimikāliju, tas ir mehāniski izturīgs. Parasti epoksīda sastāvus klāj ar otu vai rullīti divās kārtās. Materiāla patēriņš vienai kārtai – 0,1–0,2 litri uz kvadrātmetru.
Piemēri: divkomponentu epoksīda sastāvs betona grīdām Epogrid 500 (2,7 litri maksā 32 eiro), Epoxi-Bodenbeschichtung EFC 604 (10 kg cena – 126 eiro), epoksīda krāsa Ceresit CF43 (15 kg cena – 237 eiro), epoksīda grīdas klājums Ceresit CF7 (20 kg cena – 251 eiro).
* Garāžām domātajām krāsām jābūt ne tikai mehāniski izturīgām, bet arī noturīgām pret eļļām, degvielu, citām ķīmiskām vielām, kas var izlīt uz grīdas. Krāsai arī jāspēj izturēt visai lielas temperatūras svārstības.
* Grīdām būs piemērotas krāsas, kas izgatavotas, izmantojot akrila sveķus, poliuretānu, epoksīda sveķus. Daļu no šiem materiāliem tirgotāji pozicionē nevis kā krāsas, bet grīdas segumus.