Krāšņi ziedošā kolkvīcija. Kā to pavairot? 0
“Kā sauc šo pāris metru augsto krūmu? Tam ir nokareni zari, zied rozā ziediem maijā, jūnija sākumā, pēc noziedēšanas veidojas interesantas sēklas. Kā to pavairot?” BAIBA SIGULDĀ
Spriežot pēc apraksta, tā varētu būt burvīgā kolkvīcija (Kolkwitzia amabilis) – bagātīgi ziedošs kaprifoliju dzimtas vasarzaļš krūms ar smaržīgiem ziediem. Dekoratīvs ne vien ziedēšanas laikā, bet arī rudenī ar dzeltensārto lapojumu. Izaug 2,5–3 m augsts un tikpat plats. Ļoti krāšņos zvanveida ziedus nevar nepamanīt – tie izkārtoti galotnes skarās.
– Lai gan kolkvīcija ir pietiekami ziemcietīga, tā nav ļoti pazīstama. Latvijas dārzos, īpaši lauku sētās, šis krāšņumaugs vēl nav ienācis, – atzīst Nacionālā botāniskā dārza Dendrofloras nodaļas speciālists Romāns Strelčūns. – Kolkvīcija augsnes ziņā ir neizvēlīga, labi jūtas jebkurā dārza augsnē, saulainā vietā. Var stādīt arī smagā, mālainā zemē, bet tad lēnāk aug. Klajā laukā, sausā vai arī zemā, mitrā vietā kolkvīcija mēdz apsalt.
Jūnijā var pavairot ar spraudeņiem, kad tie daļēji pārkoksnējušies, – nogriež dzinumus ar 3–4 pumpuriem, apakšējās divas lapas noņem. Sagatavo kūdras un smilts substrātu (attiecībā 2 : 1), ber kastītē, viegli pieblietē un uzkaisa līdz 1 cm kārtiņu smilšu. Sprauž tik dziļi, lai divi pumpuri atrastos zemē. Novieto daļēji ēnainā vietā, pārklāj ar plēvi un katru dienu rasina. Kolkvīciju pavairo arī ar sēklām – tās sēj bez iepriekšējas apstrādes pavasarī lecektī zem plēves vieglā lapu trūdzemē, virsū uzberot līdz 1 cm grants vai smilšu. Pirms ziemas vēl uzklāj sausas zāģskaidas. Pavasarī dīgstus piķē, un līdz rudenim jau būs izauguši stādi. Sēklaudži sāk ziedēt 8.–10. gadā pēc sējas.