Krāšņas un svinīgas zeķes mežģīņu rakstā. Instrukcija, kā darināt + Shēmas 1
Vēlos noadīt zeķes mežģīņu rakstā, kādas valkā pie tautastērpa. Kā tas jādara? MAIJA E. TUKUMĀ
Mežģīņu raksta versiju ir daudz, katrā novadā tas var mazliet atšķirties. Pieredzējusi adītāja, paskatoties uz adījumu, uzreiz pateiks: šīs ir Augšzemei raksturīgas zeķes, jo adītas pāvu spalvu rakstā, bet šīs – tipiskas Kurzemei, jo ir lielais raksts.
Pīnīte ar caurumiņiem, līklocis, mežģīņu raksts ar gareniskām vai horizontālām svītrām, diagonāles, eglīte, zigzags – šos un daudzus citus mežģīņu rakstus veido apmetumi, kurus tūlīt saada kopā. Katrā kārtā atšķiras pieaudzēto un saadīto valdziņu skaits. Šie raksti veido caurumiņus, tāpēc salīdzinājumā ar citiem rakstiem vajag vismazāk dzijas.
Zeķes ieteicams adīt no vienāda rupjuma diegiem, jo mezgliņi, paresninājumi un citi defekti mežģīņadījumā ir labi redzami.
Darba gaita
Uzmet 96 valdziņus jeb 4 x 24 valdziņus. Lai veidotu valnīti robiņu rakstā, septiņas rindas ada labiski. Pēc tam vienu rindu ada, veidojot robiņus (divi valdziņi saadīti labiski, apmetums), tad – septiņas rindas labiski. Uz palīgadatas uzņem uzmetuma valdziņu malas un pirmo valdziņu no darba adatas saada ar pirmo uz palīgadatas uzņemto valdziņu. Šādi noada visu kārtu un veido atlocījuma malu ar robiņiem apakšdaļā.
• Noada divas līdz trīs kārtas labiski un tālāk stulma daļu turpina rakstā. Ada četras mežģīņraksta joslas, starp tām – 3 kreiliskie valdziņi.
• Ada deviņus raksta motīvus (raportus) bez raukšanas (11 rindas x 9 = 99 rindas). Ja zeķi vajag garāku, ada vēl. Rauc devītā motīva beigās, 11. un 12. valdziņu kreiliski saadot kopā. Ja vajag šaurāku zeķi, nākamajā kārtā saada kopā vēl pa 2 valdziņiem.
• Noada desmito motīvu un veido papēdi.
• Papēdi ada uz divām adāmadatām turp un atpakaļ virzienā. Labajā pusē pirmo valdziņu noceļ neizadītu, otro ada labiski (atkārto – pirmo valdziņu noceļ, otro ada labiski). Kreisajā pusē visus valdziņus ada kreiliski. Papēža taisnajam gabalam ada tik daudz kārtu, cik valdziņu (kvadrātu) ir uz divām adāmadatām. Uzsākot jaunu kārtu, jāraugās, lai malās, noceļot valdziņus, veidotos pīnīte, nevis mezgliņi. Tad valdziņus (kvadrāta malu) sadala trīs vienādās daļās. Jāada tikai vidusdaļa tādā pašā rakstā kā taisnais gabals. Adot no kreisās puses, vidējās daļas pēdējo valdziņu saada kreiliski ar malējās daļas pirmo valdziņu. Adījumu apgriež. Atkal ada vidējo daļu. Pirmo valdziņu vienmēr noceļ neizadītu. Nonākot pie vidējās daļas pēdējā valdziņa, to norauc ar malējās malas pirmo valdziņu pārceļot, t.i., pirmo valdziņu noceļ, otro valdziņu ada labiski, tad nocelto valdziņu pārvelk pāri izadītajam. Tādējādi ada tik ilgi, kamēr paliek tikai vidējā daļa.
• Adot papēdi, dzijai ieteicams pievienot stiprāku papildu diegu (ja ada no vilnas – attiecīgas krāsas sintētiskas dzijas vai kokvilnas pavedienu; ja ada no kokvilnas – vēl vienu kokvilnas pavedienu), lai papēdis tik ātri neizdilst.
• Lai norauktu pēdu, jāuzņem valdziņi no papēža taisnā gabala sānu pīnītēm. Uz abām papēža adāmadatām valdziņu būs vairāk nekā uz abām mežģīņraksta adāmadatām. Liekie valdziņi jānorauc. Pirmās adāmadatas beigās norauc saadot, bet ceturtās adāmadatas sākumā – pārceļot.
• Pēdas taisno gabalu var adīt tik garu, cik valdziņu ir uz trim adāmadatām. Ada līdz mazā pirkstiņa galam.
• Zeķes pirkstgalu norauc astoņās vietās, saadot kopā 2 valdziņus katras adāmadatas vidū un beigās (apaļais noraukums).
• Zeķēm var izmantot jebkuru mežģīņraksta joslu (raportu). Tās vienu no otras atdala ar 2 vai 3 kreiliskiem valdziņiem, kurus darba gaitā pakāpeniski saada kopā, lai veidotos pareiza zeķes forma.
• Lai izskatītos glītāk, raksta joslas sadala tā, lai virs pēdas atrastos viena vai divas raksta joslas.