Krāšņākie, neparastākie, izturīgākie vasaras ziedi: dārznieču padomi – kā izvēlēties un kā tos kopt? 0
Avots: Inita Šteinberga, “Praktiskais latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
Pilnos ziedos augi puķu kastēm un podiem patlaban arī Smārdes pagasta Viduļu siltumnīcās, kur saimnieko Behmaņu ģimene. Galvenās augu zinātājas un kopējas ir māte un meita – Elita Behmane un Gunita Behmane-Rudzīte.
Vismazāk darba vajag un visskaistāk izskatās puķes, kas stādītas podos vai kastēs. Šādi arī katrai puķei var nodrošināt piemērotāko substrātu un mēslojumu. Turklāt podu puķes var vieglāk aplaistīt nekā dobi. Izpaliek arī kaitinošā ravēšana.
Pērk puķes audzētavā
Šopavasar galvenā augu tirgošana notiek audzētavā uz vietas. Gunita joko, ka pilnīgi pazaudējusi balsi, jo jārunā ar pircējiem no rīta līdz vakaram. Pircēji gan ir ieguvēji no šādas iepirkšanās, jo tirgū nekad nevar tik labi izrunāties. Arī izvēle siltumnīcās ir daudz plašāka, jo uz tirgu var aizvest tikai nelielu daļu augu.
Šogad zīmīgi, ka ierodas sevišķi daudz cilvēku, kam dārzi un puķu kastes top pirmoreiz. Cilvēki vairāk dzīvo mājās, laukos un vēlas gan skaistumu, gan pamēģināt izaudzēt ēdamlietas. Protams, tad konsultācijas ir ilgākas, arī iztaujāšana – kādā vietā stādīs, kāda ir augsne, cik daudz grib aprūpēt.
Augus baro un laista regulāri
“Cik bieži jūs gribat ēst un dzert?” pircējiem jautā Elita, kad stāsta par skaisto podu puķu barošanu un laistīšanu. Arī augam kārojas dzīvību uzturošās vielas saņemt katru dienu. Dārzniece iesaka augus laistīt mazām porcijām, uzlejot ik dienu tik, lai augsne būtu mitra, nevis slapja. Tas svarīgi arī tāpēc, ka speciālajam stādīšanas substrātam tiek pievienotas daļiņas, kuras augsnē saglabā mitrumu. Ja ūdens jau podam tek cauri, ir pārliets. Turklāt tā izskalojas barības vielas.
Arī ar barības vielām nedrīkst pārdozēt. Lieto tikai tik, cik noteikts katra mēslojuma instrukcijā. Dārzniecībā puķēm Behmaņi lieto firmas Substral mēslošanas līdzekļus. Ziedošajām puķēm podos labs ir Substral dzeltenais (NPK 13-40-13). Reizēm to der pamainīt ar Substral zaļo, kurā ir vairāk slāpekļa.
Stādot puķes, sešu septiņu litru tilpuma podam pamatmēslojumā augsnē ieteicams iemaisīt ilgstošas iedarbības mēslojumu. Ar šādi ielabotu substrātu aizpilda 2/3 trauka, tad ieber parastu substrātu un iestāda augu. Tā dara, lai neapdedzinātu auga saknes un tas vēlāk sāktu lietot papildmēslojumu.
Podu puķes vēlams laistīt katru dienu, barot – vismaz divas reizes nedēļā.
Ja puķēm pietrūks barības vielu, tās zaudēs savu skaistumu jau vasaras vidū.
Ierīkojam puķu kasti
Patlaban ir īstais laiks, lai sastādītu vasaras puķes traukos. Jo ātrāk tās saaugs, jo agrāk varēsim priecāties par to skaistumu.
1. Substrāts
Viduļos lieto Kaigu kūdras purva kūdru podu puķēm KKS-PP. Kūdrai jābūt viegli mitrai un irdenai. Nedrīkst pārliet, jo tad substrāts kļūst smags.
2. Kaste
Svarīgi izvēlēties labu kasti. Par ļoti labām Gunita atzīst tās, kurām ir speciāli ūdens rezervuāri. Šādās kastēs arī augu saknes nekarsīs, kā tas ir pārāk mazās kastēs.
Šī ir kā kaste kastē – glīta kašpo iekšpusē ir izņemama kaste, kurā stāda augus. Praktiski noderīgs ir mitruma līmeņa noteikšanas rādītājs. Speciāls pludiņš rāda, kad ūdens rezervuārā ir pietiekami vai kad tā trūkst. Ir izdevīgi, ja kastes aprīkotas ar iespēju laistāmo ūdeni liet nevis uz augsnes virsas, bet rezervuārā zem kastes. Tad arī apliet vieglāk un mazāki puvju riski puķēm, ūdens šļakatas nebojā ziedus.
Šādas speciāli aprīkotas kastes var atrasties pat tiešos saules staros, saprotams – attiecīgi izvēloties augu sortimentu.
Lielās kastēs var veidot asimetriskas, brīvas augu kompozīcijas. Mazās kastēs labāk izskatās simetriski stādījumi, uzskata Gunita.
3. Izvēlas augus
Šai puķu kastei izvēlas augus, kuri labi iztur saules svelmi: tajā augs pelargonijas, stipas un sudrabainās dihondras.
Lai kompozīcija būtu skaista jau uzreiz, ieteicams izvēlētes lielus augus. Stāda ar aprēķinu, lai uz 10 cm kastes garuma būtu viens augs. Protams, var stādīt arī retāk, taču tad uz kastes maksimālo skaistuma brīdi būs jāgaida ilgāk.
Stipas un dihondras salizturīga materiāla kastēs var atstāt pa ziemu kā dekorus. Dihondra ilgi būs skaisti pelēka, bet stipas var sasiet pušķīšos vai pīt bizēs un izrotāt.
4. Labi salaistītos augus izņem no podiņa
Gunita iesaka neizjaukt sakņu kamolu, bet censties to pēc iespējas saglabāt, lai netraumētu augu un tas netraucēti turpinātu augšanu.
5. Augsni pieber pēc katra auga ielikšana
Vispirms to starp kastes sieniņām un augu sakņu kamoliem mazliet pieblietē. Virspusē noteikti uzber irdenu augsnes slāni, ko nepiespiež.
6. Saulē – noēnot!
Ja laiks ļoti karsts un saulains, tikko sastādītu puķu kasti vēlams pāris dienu noēnot. Šim nolūkam kastes stūros iesprauž bambusa mietiņus un pārliek pretsalnu tekstilu. Malas nostiprina ar akmentiņiem vai paloka zem kastes. Šāda konstrukcija noderēs arī tad, ja pēkšņi uznāk salna. Tad gan segumu vēlams klāt vairākās kārtās. Mietiņus sprauž tā, lai segums neskartos pie augiem, jo šajās vietās tie var apsalt.
Skaistās vasaras puķes iekarināmajos podos jau tagad (maija otrajā pusē) var likt ārā. Taču pirms pirkšanas pajautā pārdevējam, vai tās jau ir norūdītas.
Struktūraugi kompozīcijām
Krustaines
Lapu ipomejas
Kalocefals
Balkonu kastēs un podos stādaudzētājas iesaka izvēlēties tā sauktos struktūraugus. Sevišķi grezni izskatās augi ar sudrabainām lapām, piemēram, kalocefāls, pelēkās krustaines (arī dobēs, mēdz pārziemot), dihondras.
Izcils augs kompozīcijām ir arī skevola. Lieliskas nokarenos traukos ir lapu ipomejas.
Izvēlas skaistāko dabā
Saimniece Elita Behmane iesaka puķes izvēlēties nevis pēc kataloga, bet uz vietas dārzniecībā. Protams, aptuveni jāzina savas vēlmes, taču tikai dabā var saprast, kā katrs augs izskatās kopumā.
Elita daudz augu noskatījusi ceļojumos uz audzētavām un dārziem citās valstīs. Tā, piemēram, stāda vecumā šķietami necilā mekardonija pārtaps sīkiem, dzelteniem ziediņiem klātā kupenā.
Arī lofoss dārzos vēl nav pilnībā novērtēts. Tas veido izcili kuplu un nokarenu augumu, audzējams gan pie balsta, gan kā sētas kāpelētājs. Var pārziemināt vēsā vietā (apgriež un noliek pagrabā, pavasarī pārziemināto augu var dalīt un pārstādīt).
Ziedošu mandevillas krūmu siltumnīcā neatrast, jo, tiklīdz kāds zieds uzplaukst, to nopērk. Glīts ir pat lapojums ar vaskaini spīdīgajām lapām. Atšķirībā no daudzām citām puķēm ziedu taurītes neaizveras pat lietū un vakarā. Šī puķe ir izcila arī ar savu sausumizturību, kas svarīgi karstās vasarās. Var pārziemināt kā telpaugu.
Laba ideja!
Lai izveidotu kuplu vasaras puķu dobi, tajā var stādīt nokarenās puķes, kuras parasti tiek audzētas iekārtajos podos un balkonu kastu kompozīcijās. Piemēram, arī dobē izcilas būs nokarenās verbenas, pelargonijas, petūnijas.
UZZIŅA
Smaržīgās podu puķes
Ir vasaras puķes podos, kas jauki smaržo. Vieni no smaržīgākajiem ir ferullapu sunīši. Tiem ir dažādu krāsu ziedi un medaina smarža. Arī no petūnijām dažas smaržo līdzīgi puķu tabakai. Dodoties uz audzētavu, var meklēt šādu ziedu īpašnieces.
PADOMI
Melns mētelis ūdenim
Ja ūdenim tvertnē piekļūst gaisma, tas sāk zaļēt, attīstās aļģes, kas piesārņo laistīšanas sistēmas vai lejkannu sietiņus. Tāpēc tvertnes ieteicams aptīt ar melnu polietilēna plēvi un turēt noslēgtas. Šādi arī ūdens labāk uzsils un naktī atdos siltumu telpai.
Ķer kaitniekus
Tiklīdz sākas rosība siltumnīcā, izliek dzeltenos līmes vairogus. Tie gan izķers daļu kaitēkļu, gan varēs redzēt, kādi lidoņi savairojušies. Dzeltenie līmes vairogi der gan iekštelpās, gan ārā, jo tie nebīstas mitruma.
Izvēlas augumu
Dažkārt tiek tirgoti augi, kuriem izplaucēts viens liels zieds pircēju pievilināšanai. Dārznieces iesaka uzmanīgi aplūkot arī pašu augumu. Nereti kastītē visi kopā augi izskatās teicami, bet, izstādot dobē, vēlamā rezultāta nav, jo vienīgais zieds noziedējis, bet puķes krūmiņš ir sīciņš. Tā mēdz gadīties, piemēram, ar samtenēm.
Stabili nostiprina podu
Vējā kuplo puķes augumu var apgāzt vējš. Tāpēc jādomā, kā to iestiprināt. Ja plānots augu novietot uz kāda paliktņa vai celma, tajā iedzen paprāvu naglu. Poda apakšā ir atvere liekā ūdens notecēšanai, ar to podu uzsēdina uz naglas. Naglai podā nevajadzētu būt dziļāk par 5 cm, jo tad tā var traumēt pašu augu.
Lielajiem podiem bieži vien ūdens noteces caurums atrodas padziļināti. Kļūda ir izdurt papildu caurumus arī poda apakšas malās, jo tā paredzēta kā ūdens rezervuārs.
Pareiza augsne podiņā
Gunita skaidro, ka auga labsajūta sākas jau ar substrāta iebēršanu podiņā – tam jābūt irdenam. Kūdru iegrābj no kaudzes un podiņu uzsit uz galda, lai substrāts nedaudz sasēžas. Var arī iegrābt un ar pirkstiem viegli piespiest gar podiņa malām.
Substrātu podiņā nedrīkst pieblietēt.
Krauj kaudzēs
Pavasarī ir brīdis, kad viss kaut kas sasēts un siltumnīcā sāk trūkt vietas. No tā var izvairīties, ja sējeņu kastītes liek citu virs citas (tam labi der augļu kastītes ar rokturīšiem). Krāvumu var pārklāt ar plēvi, lai labāk saglabājas mitrums un sēklas ātrāk un vienmērīgāk uzdīgst. Vairums sēklu sadīgst nedēļas laikā. Uzdīgušos audziņus liek gaismā.
Visspēcīgākie augi izaug no sēkliņām, kas uzdīgst pirmās.
Pavairo augu kolekciju
Liela daļa augu ir labi pavairojami ar spraudeņiem. Ļoti labi apsakņojas fuksijas, pelargonijas (ne visas!). Lai veidotos kuplāks augums, nokarenās puķes ik pa laikam jāgalotņo, tad nu šos dzinumus var izmantot spraudeņiem. Šādi var iegūt jaunus stādiņus vasaras otrajai pusei, kad pavasara sākumā pirktie stādi sāk zaudēt skaistumu (ja pieļautas kļūdas kopšanā).
Spraudenīti veido 5–6 cm garu. Apakšējās lapiņas nokniebj, atstāj dažas tikai dzinuma galā. Podiņā, kūdrā, iedur caurumiņu, ieliek spraudeni un ar četriem pirkstiem no visām pusēm dzinumam pazemē piespiež augsni. Viegli aplaista un gaida, kad apsakņosies un sāks augt.
Jārēķinās, ka visi spraudeņi neapsakņosies. Ja vēlas vairāk augu, labāk izvēlēties kastītes, nevis podiņus (tie aizņem vairāk vietas, grūtāk nodrošināt mikroklimatu un apkopt).