Krāšņa, bet lolojama. Kā audzēt skaisto monardu, lai tā neslimotu? 0
Kā audzēt sarkano bišu balzamaugu, lai tas neslimotu? RITA DOBELES NOVADĀ
Pēc Nacionālā botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas zinātniskās asistentes Ilmas Neretas teiktā, divkāršā monarda (Monarda didyma) ir tiešs latviskais tulkojums no latīņu valodas un nav aplams, taču puķkopji biežāk to dēvē par dvīņziedu monardu. Šī ziemciete ir jutīga pret slimībām un nelabvēlīgā vidē (tostarp sliktos laika apstākļos) bieži slimo ar miltrasu, reizēm arī ar lapu plankumainību vai rūsu.
Monardas audzē saulainā vai nedaudz noēnotā vietā, vienmērīgi mitrā, drenētā, ar trūdvielām nedaudz bagātinātā augsnē. Stādījumam nevajag izvēlēties no vējiem pilnībā aizsargātu vietu, jo dzinumiem ļoti nepieciešama vēdināšana. Puķēm ir sekla sakņu sistēma, tāpēc bezlietus periodā augi jālaista. Ilgstošs sausums veicina sēņu slimību attīstību. Monardas labi vairojas ar sānu dzinumiem, tāpēc stādījums īsā laikā sablīvējas, kas nereti ir viens no slimību cēloņiem. Augus pārstāda ik pēc 3–4 gadiem, ierādot dārzā jaunu vietu ar svaigu augsni.
Šīs ziemcietes ir apmēram 1 m garas, tāpēc ieteicams stādīt citu augu aizmugurē. Monardas spēcīgi un patīkami smaržo pēc piparmētrām un piesaista sev bites, kamenes un tauriņus. Ziedi mēdz būt gaiši violeti, sārti, asinssarkani un balti.
Monardas var pavairot arī ar sēklām, taču šķirnes – tikai ar ceru dalīšanu pavasaros. Dobēs šīs puķes stāda 40–50 cm attālumā.
Monarda lieliski noder grieztajiem ziediem.
Populārākās monardu šķirnes ‘Croftway Pink’ (lašrozā ziedi), ‘Schneewittchen’ (balti), ‘Beauty of Cobham’ (gaiši rozā), ‘Prairie Night’ (violeti), ‘Sunset’ (purpursarkani) zied no jūlija vidus līdz septembra sākumam. Hibrīdajai monardai ‘Lambada’ raksturīga citronu smarža, šī šķirne speciāli izveidota griezto ziedu tirgum.