Foto – Shutterstock

Krāsaini dārzeņi veselībai. 4. daļa – baltie izcilnieki 0

Balts

Viena no bālgani balto dārzeņu vērtīgākajām vielām ir kvercetīns – dabisks augu polifenols ar antioksidanta iedarbību. Tas kavē procesus, kuru dēļ attīstās ateroskleroze, tāpēc svarīgi uzņemt, lai izvairītos no sirds asinsvadu slimībām, mazina iekaisumu un alerģisku reakciju rašanos.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Āboli satur bagātīgu daudzumu vielu, kas darbojas kā antioksidanti, arī kvercetīnu. Tas spēj nomākt alerģiskas reakcijas izraisošā histamīna sintēzi un izdali, kavē asinsvadu bojājumu rašanos. Šajos augļos ir samērā daudz bora, kas nepieciešams kaulu augšanai, bet lielais šķiedrvielu daudzums, ko uzņemam, ēdot ābolus, palīdz līdzsvarot cukura līmeni asinīs. Pektīns, ar ko bagātīgi āboli, veicina sliktā holesterīna izvadi no organisma. Kartupeļi ir bagātīgi ar ogļhidrātiem, bioloģiski augstvērtīgām olbaltumvielām un kāliju – apēdot 100 g kartupeļu, uzņemsim 500 mg kālija jeb aptuveni ceturtdaļu no dienā nepieciešamā daudzuma. Kālijs palīdz nodrošināt normālu ūdens apmaiņu organismā. Kartupeļos ir arī nedaudz C vitamīna, bet veselības uzturēšanai noderīgo polifenolu neatšķaidītā kartupeļu sulā – tikpat daudz, cik zaļajā tējā! Kartupeļu sulu ieteicams dzert, ja kuņģa čūla, tā palīdz pazemināt asinsspiedienu, pateicoties kartupeļos esošajiem benzodiazepīniem, sniedz nomierinošu efektu, palielina miegainību.

Rutkos ir C un B grupas vitamīni, minerālvielas kālijs, kalcijs, magnijs, sērs un daudz ēterisko eļļu un fitoncīdu. Bioloģiski aktīvie savienojumi šiem asas garšas dārzeņiem piešķir spēju iedarboties pret baktērijām. Palīdz regulēt zarnu darbību, veicina kuņģa sulas sekrēciju, sekmē holesterīna izdalīšanos no organisma, uzlabo ēstgribu. Rutku sula spēcina imunitāti, mazina klepu, taču ir asa un stipra, tāpēc labāk jāatšķaida ar ūdeni un jālieto pa karotei. Ziedkāposti ir bagātīgi ar olbaltumvielām, satur vairāk vitamīnu un minerālvielu nekā galviņkāposti – īpaši kāliju, fosforu, kalciju un dzelzi. Tā kā tajos ir maz šķiedrvielu, ir viegli sagremojami.

Sagatavots pēc izdevuma “Ēd veselīgi”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.