Krāsaini burkāni – vai lietojami pārtikā? Kas tajos labs? 0
“Vai baltie un dzeltenie burkāni ir lietojami pārtikā vai domāti lopbarībai?” ZINAĪDA
Lai gan Latvijā visvairāk audzē oranžos burkānus dažādās krāsas intensitātēs, tie var būt arī violeti, dzelteni, balti, sarkani un pat melni. Baltie burkāni nesatur pigmentus, bet tajos ir daudz citu veselībai noderīgu vielu. Senajām balto burkānu šķirnēm, kuru dzimtene ir Afganistāna, Irāna, Pakistāna, raksturīga rūgtena piegarša, šķiedrainums, tāpēc bieži uzskata, ka tie ir lopbarības burkāni. Pārtikas burkānu šķirnei ‘White Satin’ šie trūkumi nepiemīt – saknes ir pievilcīgas un garšas ziņā neatšķiras no parastajām šķirnēm.
Agronoms Māris Grīnvalds skaidro, ka dzeltenie burkāni ir speciāli radīti plova pagatavošanai. Ir selekcionētas tādas šķirnes kā ‘Yellowstone’ (diezgan vēlīna ar lielām, koniskām saknēm, kas glabājamas samērā īsu laiku), ‘Mello Yello F1’ (gandrīz cilindriskas saknes ar vāji izteiktu zaļo galvu, labi glabājas līdz aprīlim) un citas. Diemžēl Latvijas dārzos dzeltenos burkānus audzē ļoti reti, jo uzskata par lopbarības sakņaugiem. Šie burkāni cēlušies Vidusāzijā. Saknes ir sulīgas, satur pigmentus, kas ir līdzīgi bēta karotīnam. Uztura speciālistu vērtējumā tie ir ļoti veselīgi, uzlabo redzi, palīdz ierobežot dažādas audzēju formas.
Koši sarkanos burkānus iekrāso likopēns. Šis pigments palīdz novērst sirdsslimības, tam piemīt pretvēža iedarbība. Sarkanie burkāni nāk no Indijas un Ķīnas. Labi piemēroti salātiem svaigā veidā vai termiski apstrādāti. Šķirnes: ‘Atomic Red’ (sulīgas, saldas saknes; garšīgākas ir vārītās), ‘Rotin’ (vidēji agra šķirne).
Violetajiem burkāniem ir violeta miza, bet saknes iekšpuse ir oranža, mazliet saldāka. Pētījumos atklāts, ka burkānos esošie antociāni darbojas kā antioksidanti, kas pasargā organismu no saslimšanas ar sirdsslimībām. Violeto burkānu dzimtene ir Turcija, Tālie Austrumi. Šķirne ‘Purple Haze F1’ ir agrīns hibrīds, kam veģetācijas periods ilgst aptuveni 95 dienas.
Tāpat kā mellenes, arī melnie jeb tumši violetie burkāni satur daudz antociānu, ir tikpat saldi kā oranžie burkāni. Tumšie cēlušies Turcijā, Tālajos Austrumos. Šķirne ‘Anthonina’ ir ar lielām saknēm, ļoti piemērota sulu ieguvei.
Nereti vecāki bērniem piedāvā zaļos dārzeņus, domājot, ka tie ir paši labākie. Pareizāk ir dažādot lietotās pārtikas krāsu. Bērniem vajadzīgs veselīgs uzturs visās varavīksnes krāsās, uzskata speciālisti. Šajā nolūkā Ķīnā, kas ir burkānu lielvalsts, izveidoja Rainbow tipa (burkāni septiņās dažādās krāsās) un krāsaino burkānu sērijas.