Foto – Anda Krauze

Krāsaina adīta jaka ar iešūtām piedurknēm 0

No melanžētas aitu vilnas dzijas var noadīt elegantu jaku, kas sildīs aukstajās ziemas dienās. Vairākos toņos krāsotais pavediens ir pietiekami krāšņs, un nevajag adījumam meklēt sarežģītu rakstu.

Reklāma
Reklāma

Materiāli

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

L izmēra jakai izmantots 500 g divkārtīgas vilnas dzijas Wool Jazz (100 g/350 m, cena – 3,56 eiro, tā nopērkama internetveikalā www.dzijas.lv), 3. numura adāmadatas, valdziņu marķieri, lāpāmadata sašūšanai un koka pogas.

Dzijai Wool Jazz ir ļoti garš krāsas solis, tāpēc nav iespējams uzadīt divas identiskas detaļas, piemēram, jakas abas priekšpuses daļas vai piedurknes, tāpēc labāk izvēlēties kontrastainu krāsu izvietojumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai adīšana nebūtu vienmuļa, izvēlas vienkāršu fona rakstu, piemēram, labisko–kreilisko valdziņu rakstu, jo tas nesavelk adījumu, arī apakšmala un piedurkņu gali nerullējas.

Darba gaita

Pirms adīšanas uzzīmē vienkāršu piegrieztni, par pamatu ņemot kaut vai atbilstīga izmēra trikotāžas apģērbu. Zīmējot piegrieztni jakai ar iešūtām piedurknēm, svarīgākais mērs ir muguras platums – attālums starp vertikālajām rokriņķu izgriezuma līnijām.

Pēc tam uzada paraugu un aprēķina valdziņu skaitu (1 cm = 2 valdziņi).

Mugurpusei uzmet 110 valdziņus un ada rakstu. Darba gaitā adījumu salīdzina ar piegrieztni. Ja platums par dažiem centimetriem atšķiras no plānotā, kļūdu var labot, attiecīgi mainot priekšpuses valdziņu skaitu.

Pirms sāk noraukt rokriņķi, jakas mugurpuses platumu ieteicams iezīmēt ar valdziņu marķieriem (to nosaka, pieliekot pie piegrieztnes). Rokriņķa liekto līniju veido, kārtas sākumā abās pusēs pakāpeniski noraucot paduses valdziņus (8, 3, 2, 2, 1, 1 un 1 v.). Kad sasniegts vēlamais garums, adījumu pieliek pie piegrieztnes, sadala valdziņus kakla izgriezumam un pleciem.

Kakla izgriezuma vidējos valdziņus norauc uzreiz, abās malās atstājot pa 4 valdziņiem, kurus attiecīgi trīs paņēmienos pakāpeniski norauc katras kārtas sākumā (2, 1 un 1 v.). Vienlaikus ar kakla izgriezuma veidošanu trīs paņēmienos norauc arī plecam paredzētos valdziņus.

Katrai priekšpuses daļai uzmet 68 valdziņus, 56 no tiem turpmāk ada tādā pašā rakstā kā mugurpusei, bet 12 vidējie būs aizdares mala rievotajā rakstā (turp–atpakaļ labiski). Rokriņķa līniju veido tādu pašu kā mugurpusei, arī pleca valdziņu skaitam vajadzētu būt tādam pašam. Priekšpuses kakla izgriezums jāveido 4 cm dziļāks nekā mugurpusē.

Reklāma
Reklāma

Pirmo vajadzētu adīt daļu, kur tiks šūtas pogas, un izmantot to par paraugu, plānojot pogcaurumu novietojumu. Pēc šūšanas tehnoloģijas vienai pogai vajadzētu atrasties tieši uz krūšu līnijas. Pogcaurumu veido aizdares joslas vidū, noraucot 2 vai 3 valdziņus un nākamajā kārtā tikpat valdziņus no jauna uzņemot.

Katrai piedurknei uzmet 48 valdziņus un katrā 6. kārtā abās pusēs pieaudzē pa 1 valdziņam (pavisam 21 katrā pusē). Piedurknes platākajā daļā vajadzētu būt 88 valdziņiem.

Izdalot valdziņus uz pusēm, aprēķina, kā jārauc valdziņi piedurknes augšdaļā.

Šajā gadījumā puse piedur­knes ir 44 valdziņi. Tos sadala trīs daļās (I, II un III), bet atlikumu pieskaita I daļai. Tātad I daļā ir 16 valdziņi, II un III daļā pa 14 valdziņiem. Izmanto valdziņu marķierus, kurus uzver uz adāmadatas starp valdziņu grupām. Adot tie staigā līdzi, tāpēc netraucē adīt un var vieglāk sekot darba gaitai.

I daļas 16 valdziņus sadala grupās pa 3 un 2, bet atlikumu pieskaita pirmajam noraukumam paduses daļā. Norauc secīgi katras kārtas sākumā 4, 3, 3, 2, 2 un 2 valdziņus.

II daļas 14 valdziņus sadala trīs daļās. Pirmajā un pēdējā trešdaļā norauc 1 valdziņu katras kārtas sākumā, vidējā trešdaļā – pa 1 valdziņam katrā otrajā turpejošajā kārtā. Secīgi katras kārtas sākumā norauc 1, 1, 1, 1, 1, 0, 1, 0, 1, 0, 1, 0, 1, 0, 1, 1, 1, 1 un 1 valdziņu.

III daļas 14 valdziņus sadala pa 3, tātad norauc 2, 3, 3, 3 un 3 valdziņus.

Gatavo detaļu sašūšanai jāpievērš īpaša uzmanība, jo kontrastainā adījuma savienojuma vieta vienmēr būs pamanāma.

Vispirms sašuj plecu un sānu vīles, piedurkni piediedz, sākot no paduses uz vienu un otru pusi. Lai piedurkne izskatītos akurāti, augšējo malu iešujot vajadzētu nedaudz uzturēt.

Pēdējo ada atlokāmu apkakli. Gar kakla izgriezumu uzņem valdziņus un ada rakstā, kas no abām pusēm izskatās vienādi – 3 kārtas labiski un 3 kārtas kreiliski. Kad apkakles trešdaļa noadīta (7 cm), palielina valdziņu skaitu, aiz katra 10. valdziņa noadot jaunu valdziņu. Pēc otrās trešdaļas noadīšanas to atkārto, ik pēc 10 valdziņiem noadot jaunu valdziņu.

Padomi

• Pirmo vajadzētu adīt jakas mugurpusi, ko pēc tam var izmantot par lielformāta paraudziņu, izdarot aprēķinus nākamajām detaļām, piemēram, nosakot piedurknes garumu un platumu.

• Lai rievotajam adījumam veidotos stingra un akurāta maliņa, turpejošā kārtā pirmos 2 valdziņus vienmēr noceļ, dziju aizmugurē stingri pievelkot, bet atpakaļkārtā pēdējos 2 valdziņus noada kreiliski.

• Visus aprēķinus un darba procesa pierakstus var veikt uz piegrieztnes. Pēc tiem būs vienkāršāk uzadīt otru tādu pašu detaļu.

• Gatavo darbu vajadzētu izmazgāt, nospiest lieko mitrumu un izžāvēt izklātā veidā. Adījums kļūs līdzenāks, patīkamāks ādai, un arī sašūtās vīles būs nemanāmākas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.