Foto: Ingrid Maasik/SHUTTERSTOCK

Krāsns kalpos ilgāk, ja būs nokrāsota. Kā izvēlēties krāsu, kas nebīstas karstuma? 0

Jebkura apkures ierīce interjerā iederas daudz labāk, ja tā ir gaumīgi nokrāsota. Taču ne visas krāsas šim mērķim ir piemērotas. Kā izvēlēties krāsu, ja jākrāso sakarstošas metāla virsmas vai ķieģeļu kamīns?

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Krāšņu un kamīnu meistars no Vidzemes Guntars atklāj, ka apkures ierīču krāsošana ne tikai uzlabo to izskatu, bet arī palielina to kalpošanas laiku. Tiesa, krāsa jāizvēlas ar padomu.

Karstumizturīgo krāsu ražošanai izmanto īpašus materiālus un tehnoloģijas. Krāsas sastāvā ir komponenti, kuri pat ārpus telpām ekspluatējamas ierīces, piemēram, grilus un kamīnus, pasargā no mitruma, nokrišņiem, netīrumiem un putekļiem, metāla konstrukcijas – arī no korozijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atsevišķas krāsas metāla virsmu krāsošanai iztur ļoti augstas temperatūras. Tieši tās jāizvēlas, ja plānots krāsot, piemēram, mangalu, kura metālam jāiztur atklāta liesma.

Metāla krāsniņas ārpusei paredzētajām krāsām jāiztur vismaz 400–550 grādu temperatūra pēc Celsija. Krāsas ražotāji vienmēr norāda, kādam temperatūru diapazonam katra krāsa domāta.

Jāatceras, ka degot, piemēram, papīram, tā virsma sakarst līdz 380–400 grādiem. Degot malkai, virsmas temperatūra ir 400–550 grādu, savukārt kvēlojošu akmeņogļu temperatūra var sasniegt 900–1000 grādu.

Citiem mērķiem domātās nederēs

Apkures ierīču krāsošanai nedrīkst izmantot ikdienā lietojamās krāsas. Piemēram, eļļas krāsa, kas izgatavota no pernicas, augstā temperatūrā kļūs mīksta un, visticamāk, ar laiku aizdegsies.

Turklāt sakaršanas laikā būs ļoti nepatīkama smaka. Eļļas emalja smirdēs un plaisās. Arī uz ūdens bāzes ražotā krāsa saplaisās. Pēc dažām iekurināšanas reizēm tā iegūs neglītu dzeltenīgu toni.

Savukārt zem krāsas metāls rūsēs, no krāsas izgaros cilvēkam bīstami ķīmiskie savienojumi.

Dažādas bāzes

Krāsai, kuru izvēlas apkures ierīču krāsošanai, ne tikai jāspēj pretoties augstām temperatūrām. Tām jābūt noturīgām agresīvā vidē, jābūt ērti uzklājamām un ar nelielu patēriņu.

Karstumizturīgajām krāsām var būt akrila, epoksīdu, silikona vai silīcija minerālu bāze.

Paši par sevi epoksīda vai silikona bāzes sastāvi nav noturīgi augstās temperatūrās, tāpēc tiem pievieno alumīnija vai bronzas pūderi. Šādus sastāvus jau var izmantot 400–650 grādu temperatūrā.

Reklāma
Reklāma

Katram materiālam sava krāsa

Būtiski izvēlēties krāsojamajai virsmai piemērotu krāsu. Piemēram, sasilstošām ķieģeļu virsmām derēs krāsa, kas spēj izturēt līdz 300 grādu augstu temperatūru, tai jābūt izturīgai pret mitrumu, tā nedrīkst plaisāt un ar laiku izdegt, mainot toni.

Izvēloties krāsu iekštelpās novietotām apkures ierīcēm, krāsai jāizceļ materiāli, no kuriem apkures ierīce izgatavota, tajā pašā laikā neizdalot kaitīgus savienojumus.

Metāla virsmām paredzētajām krāsām jābūt ļoti elastīgām, jo metāls sakarstot ievērojami izplešas. Temperatūras ir ievērojami augstākas (bieži līdz 750 ºC), savukārt pats metāls daudzkārt sakarstot un atdziestot gaisa mitruma ietekmē sāk rūsēt.

Ja apkures ierīce atrodas ārpus mājas, tās krāsojumam jāspēj izturēt arī negatīvas gaisa temperatūras un nokrišņus. Specializētajos būvmateriālu un krāsu veikalos atrodams visai plašs karstumizturīgo krāsu klāsts.

Piemēram, somu kompānijas Tikkurila piedāvājumā ir melna un sudrabaina karstumizturīgā krāsa, kas izgatavota uz silikona sveķu bāzes. Sudrabainā krāsa, kuras sastāvā ir alumīnija pulveris, spēj izturēt līdz 650 grādu temperatūru.

To var izmantot gan iekštelpās, gan ārpus tām. Savukārt melnā krāsa paredzēta virsmām, kas nesakarst virs 400 grādiem. Cena par 0,33 litriem – aptuveni septiņi eiro.

Šī kompānija arī piedāvā krāsu kamīniem un mūrīšiem – virsmām, kas nesakarst vairāk par 180 grādiem. Litrs krāsas maksā zem 12 eiro, un tai ir balts tonis.

Rīgas laku un krāsu rūpnīca piedāvā silikona emalju Rilak Termanol, kas paredzēta līdz 400 grādu karstām virsmām. 0,45 l maksā nepilnus astoņus eiro. Krāsai ir melns tonis, tā domāta metāla virsmu (krāsns durtiņu, saunu krāšņu, kamīnu režģu, dūmvadu tērauda elementu) krāsošanai.

Ļoti plašs karstumizturīgo krāsu klāsts pieejams arī izsmidzināmā veidā. Piemēram, Feesto AE PAINT 400 ml aerosola baloniņā maksā 4,50 eiro.

Tā nopērkama sudraba un melnā krāsā un spēj izturēt līdz 650 grādu temperatūru. Arī šī krāsa izgatavota no augstas kvalitātes silikona sveķiem un piemērota krāsnīm, kamīniem, sildītājiem, boileriem, dārza griliem.

HANSA karstumizturīgā krāsa paredzēta krāšņu, kamīnu, skursteņu, grilu krāsošanai. Tā iztur līdz 800 grādu temperatūru. 400 ml baloniņš maksā astoņus eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.