Krampis kājās. Ko tas nozīmē? 2

Kad iedur pēkšņa un asa sāpe ikru muskuļos vai sākas velkošas sāpīgas sajūtas kāju pirkstos vai pēdās, mēs sakām, ka iemeties krampis. Ko tas nozīmē?

Reklāma
Reklāma

 

7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

Sāpīgas un gribai nepakļautas muskuļu kontrakcijas, ko visbiežāk novēro kājās, ir izjutis vairums cilvēku. Muskuļu spazmveidīga saraušanās vienlaikus ar lēkmjveida sāpēm rodas spēcīgas spriedzes dēļ, kad liela neironu grupa un tās elektriskais lādiņš pārvietojas uz vienu punktu, muskuļi savelkas un asinis cirkulē lēnāk.

Muskuļu krampjus izraisa fiziska pārslodze, zema apkārtējās vides temperatūra un nervozitāte. Par laimi, tiem mēdz parādīties un pāriet, tomēr var būt arī nopietni kādu slimību vai centrālās nervu sistēmas darbības patoloģiju simptomi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja šīs muskuļu spazmas ir paretam, satraukumam nav iemesla, jo, visticamāk, iemeslus var viegli novērst.

Biežākais iemesls, kādēļ rodas krampji kājās, ir B6 vitamīna, magnija, kalcija, kālija un D vitamīna trūkums.

B grupas vitamīni organismā neuzkrājas, tādēļ tie patstāvīgi jāpapildina ar uzturu. Magnijs veicina muskuļu atslābināšanos. Ēdienreizēs ieteicamas biezputras, pilngraudu maize, olas, lapu salāti un pākšaugi. Ir vērts dažkārt panašķēties ar arbūzu vai riekstiem. Izteiktākas magnija nepietiekamības gadījumā noder speciāli uztura bagātinātāji. Vienlaikus ieteicams arī kalcijs, jo tas darbojas tandēmā ar magniju.

Muskuļu spazmas kājās izraisa arī emocionāla pārslodze un ilgstošs stres. Tikai magnijs vien palīdzēt nespēj, kamēr saglabājas nervu spriedze. Muskuļu fiziska pārslodze smagā darbā vai sporta nodarbībās par sevi bieži atgādina vairākas stundas vēlāk. Tādēļ jāzina mērs un jāizvēlas varēšanai atbilstoša slodze.

Citi izplatīti krampju iemesli ir hipoksija jeb skābekļa deficīts audos, hipodinamija jeb mazkustīgs dzīvesveids, badošanās, pārkaršana vai pārmērīga atdzišana, hronisks miega trūkums. Muskuļu spazmas veicina smēķēšana, alkohola lietošana, nepamatota un nekontrolēta aizraušanās ar diētām, daži medikamenti, piemēram, hormonālās kontracepcijas tabletes.

Reklāma
Reklāma

Ja krampji ir bieži, tas mēdz liecināt par nopietnu kādas organisma sistēmas iziešanu no ierindas. Iemesls var būt vēnu varikoze vai asinsvadu ateroskleroze. Tad sāpes kājās rodas asinsrites traucējumu dēļ.

Krampji var norādīt uz aknu problēmām – traucējumi toksīnu izvadīšanā ietekmē nervu sistēmas darbību, un rodas krampji.

Cukura diabēts, vairogdziedzera slimības un citi hormonāli traucējumi arī reizēm izpaužas kā krampji kājā. Un, protams, staigāšana neērtos augstpapēžu apavos!

Dažkārt pirms krampjiem ir daži brīdinājuma simptomi, kam ne vienmēr pievērš uzmanību. Tie ir sāpes kājās, tūska un smaguma sajūta. Ja muskuļu spazmas ir kaut reizi dienā vai retāk, taču ilgst vairāk kā trīs minūtes, ir jāapmeklē ārsts, jo no svara ir gan vecas traumas un operācijas, gan lietotie medikamenti.

Lai mazinātu krampju lēkmju rašanos, ik dienu jālieto daudz šķidruma, jāsamazina saldumu un miltu izstrādājumu patēriņš, jāatsakās no kafijas, smēķēšanas, orientējoties uz pārtiku, kurā ir magnijs, kalcijs un D vitamīns. Produkti, kuros ir magnijs, ieteicami dienas pirmajā pusē, jo šīs vielas uzsūkšanās samazinās pēc pulksten sešiem vakarā, savukārt D vitamīns vislabāk absorbējas tieši vakarpusē.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.