“Krājumi paliek mazāk vai vispār vairs nav pieejami.” Kāpēc astmas pacientiem joprojām trūkst zāļu? 0
Elza Breidaka

Ilustratīvs foto

Jau vairākkārt esam pievērsuši uzmanību tam, ka astmas slimniekiem Latvijā trūkst būtisku medikamentu. Situācija ne tikai neuzlabojas – tā kļūst arvien sarežģītāka. Ar mums sazinājās vēl kāda māte, kuras bērnam ir astma. Viņas vēstule izgaismo skaudro situāciju mūsu valstī – kamēr amatpersonas publiski runā par zāļu cenu samazināšanu un sistēmas sakārtošanu, reālā aina astmas pacientiem un viņu ģimenēm ir cita – daži no vitāli svarīgiem astmas medikamentiem aptiekās neesot pieejami.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Aunam olu kultenis, Vēžiem – mīksti vārītas. Kāda veida brokastu olas ir atbilstošas tavai zodiaka zīmei
TV24
“Kāpēc ir tik astronomiskas cenas par zobu izraušanu? Tās šprices ir no zelta?” 229
“Ja jūs uzpildāt degvielu šādā veidā, jūs esat idiots!” Eksperts ceļ trauksmi, mudinot autovadītājus izvairīties no plaši izplatītas kļūdas degvielas uzpildes stacijās
Lasīt citas ziņas

“Izveidojusies absurda situācija ar medikamentu nepieejamību un vēlētos uzzināt amatpersonu skaidru atbildi, kad būs pieejamas zāles. Manam 16 gadus vecajam dēlam ir astma. Jau gadiem mums ir izveidojies rīcības plāns lietojot astmas lēkmes gadījumos nepieciešamos medikamentus,” atklāj māte.

“Akūtos lēkmes gadījumos tiek lietots “Ventolin” jeb salbutamols, kuru kompensēja valsts. Bet ārstēšanas nolūkos tika lietots “Flixotide”. Dēlam ir arī citas veselības problēmas, kā rezultātā, viņš nevar lietot tabletes vai pulverizatorus, ārsts to zina, tādēļ tiek izrakstīti iepriekš nosauktie medikamenti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Janvārī vēlējos atjaunot zāļu krājumus, kā iesaka Zāļu aģentūra – veidot mēneša krājumus drošībai, ja pārtrūkst zāļu piegādes. Aptiekā mani pārsteidza jaunumi – “Flixotide” nav pieejams un piegādes nav paredzamas, apskatoties informāciju Latvijas Zāļu reģistra mājas lapā, šī informācija apstiprinās.

Kā kompensējamais preparāts palicis tikai salbutamols, bet tas nav pieejams un arī šī preparāta piegāde nav tuvākajā laikā paredzama. Nepieejamību šim preparātam apstiprina informācija arī Latvijas Zāļu reģistra mājas lapā.

Aptiekā man izstāstīja, ka vēl esot divi iepakojumi ar “Ventolin”, bet tas vairs nav kompensējams, man jānoformē cita recepte, ko es arī steidzami veicu, un samaksāju par diviem iepakojumiem 17,20 eiro. Tas mūsu ģimenes budžetam nav nemaz tik maz.

Sekojot līdzi informācijai par zāļu pieejamību, ievēroju, ka “Ventolin” krājumi paliek mazāk vai pat vispār vairs nav pieejami. Lieki komentēt, ka šie preparāti ir pacientiem ļoti svarīgi.

Domāju, ka mans dēls nebūt nav vienīgais, kurš nevar lietot aizstājējus tabletēs vai pulveros. Tādēļ man paliek neatbildēts jautājums – šobrīd, kad medijos amatpersonas stāsta par zāļu cenu samazinājumu un sistēmas sakārtošanu, kā varēja rasties situācija par dzīvībai tik svarīgu zāļu nepieejamību? Kā preparāts ar tādu pašu aktīvo vielu pēkšņi kļuva par nekompensējamu un par pacienta naudiņām,” vaicā sieviete.

Pavisam nesen – 2024. gada decembra beigās – jau rakstījām par “trauksmes zvaniem” astmas pacientu gadījumā.

Vēlreiz atgādināsim, ka medikaments “Ventolin” no Kompensējamo zāļu saraksta tika izņemts 1. oktobrī pēc ražotāja lūguma. Nacionālais veselības dienests (NVD) informēja, ka starp viņiem un medikamenta ražotāju notiek pārrunas par iespēju atgriezt medikamentu Kompensējamo zāļu sarakstā. Kamēr notiek pārrunas, pacientiem “Ventonil aerosols inhalācijām, zem spiediena, suspensija” iegāde ir iespējama ārpus kompensācijas sistēmas.

Tāpat toreiz tikām informēti, ka vitāli nepieciešamo medikamentu pieejamību visos aptieku tīklos Latvijā tiek plānots atjaunot pavasarī, tomēr precīzākai informācijai par medikamenta pieejamību NVD aicināja interesēties Zāļu valsts aģentūrā (ZVA).

Zāļu valsts aģentūra norāda, ka medikamenti ir pieejami, bet iespējams īslaicīgs pieejamības pārtraukums loģistikas problēmu dēļ

Reklāma
Reklāma

Kā mūs informēja Tanita Tamme-Zvejniece, ZVA sabiedrisko attiecību speciāliste: “Salbutamolu saturošas zāles un “Fluticasoni propionas” ir pieejamas. Pēc dažādu aptieku tīklu publiski pieejamās informācijas redzams, ka salbutamols šobrīd ir pieejams 78 tīklu aptiekās, bet “Fluticasoni propionas” 69 aptiekās visā Latvijā. Aicinām interesēties par zāļu pieejamību arī citās aptiekās un to tīklos.

Visa informācija par Latvijā reģistrētām un pieejamām zālēm ir publiski pieejama Latvijas Zāļu reģistrā. Saskaņā ar zāļu lieltirgotavu sniegtajiem ikdienas pārskatiem, zemāk minētās zāles ar aktīvo vielu “Salbutamolum” un “Fluticasoni propionas” ir pieejamas:

Vienlaikus zāļu ražotājs ir sniedzis informāciju ZVA un lieltirgotavām par iespējamu zāļu “Ventolin” 5 mg/ml šķīdums izsmidzināšanai un “Flixotide” 125 mikrogrami/devā aerosols inhalācijām, zem spiediena, suspensija un “Flixotide” 250 mikrogrami/devā aerosols inhalācijām, zem spiediena, suspensija īslaicīgu pieejamības pārtraukumu loģistikas problēmu dēļ.

“Ventolin” pieejamību lieltirgotavās plānots atjaunot 2025. gada 14. februārī, savukārt “Flixotide” zāļu pieejamību – 2025. gada 26. februārī.

Ja pacienta līdz šim izvēlētajā aptiekā zāles nav pieejamas, saskaņā ar likumu farmaceitam pacientam tās ir jāpasūta no zāļu lieltirgotavas. Likumā noteikts, ka zāles, kuras ir iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā, lieltirgotavai ir jāpiegādā 24 stundu laikā.

Ja tomēr kādā aptiekā nav pieejamas nepieciešamās zāles un tās vajadzīgas steidzami, aicinām sazināties ar citu aptieku. Informācija par sev tuvāko aptieku iespējams atrast ZVA tīmekļvietnē, izmantojot “Aptieku karti”.

Aptieku kartē var meklē aptiekas pēc to nosaukuma, adreses, pilsētas vai ielas nosaukuma. Tajā var arī atlasīt, piemēram, tikai tās aptiekas, kuras strādā visu diennakti vai kuras izgatavo zāles uz vietas aptiekā. Klikšķinot uz izvēlētās aptiekas, pieejama precīza aptiekas adrese, tālrunis un cita informācija.

Aģentūra saskaņā ar zāļu reģistrācijas apliecības īpašnieku sniegtiem paziņojumiem publicē informāciju savā tīmekļa vietnes sadaļās Latvijas Zāļu reģistrs un zāļu piegādes pārtraukumu saraksts. Arī iedzīvotāji zāļu nepieejamības gadījumā var izmantot Aģentūras sagatavotu tiešsaistes rīku – elektroniski aizpildāmu formu Ziņot par zāļu piegādes pārtraukumu.

Ja zāles nepieciešamas steidzami un tās nav pieejamas aptiekās, aicinām par terapijas iespējām atkārtoti konsultēties ar ārstu vai farmaceitu par to aizvietošanas iespējām. Vienlaikus aicinām zāļu iegādi neatlikt uz pēdējo brīdi, ja zāles ir jālieto regulāri.”

Kāpēc rodas zāļu piegādes pārtraukumi?

Jau iepriekš esam skaidrojuši, ka “zāļu piegādes pārtraukumi rodas dažādu iemeslu dēļ. Apkopojot informāciju, ko ZVA sniedza zāļu ražotāji un to pārstāvji, redzams, ka 2023. gadā galvenais zāļu piegāžu pārtraukumu iemesls bija problēmas ražošanā (piemēram, aizkavējusies ražošana, izejvielu vai iepakojuma materiālu trūkums, zāļu aktīvās vielas nepieejamība), piegāžu problēmas, ierobežotas ražošanas jaudas vai palielināts pieprasījums. Nereti zāles trūkst ne tikai Latvijā, bet arī visā Eiropā un, iespējams, pat pasaulē. Īpaši gadījumos, kad dažādi uzņēmumi zāļu pagatavošanai nepieciešamās galvenās sastāvdaļas jeb aktīvās vielas iepērk no vienām un tām pašām aktīvo vielu ražotnēm,” atklāja Zāļu valsts aģentūras Zāļu informācijas izplatīšanas departamenta vadītāja Katrīna Lukša.

Šādās situācijās iesaistītās puses (zāļu ražotāji, lieltirgotavas un zāļu regulatorās iestādes) dara visu, lai zāles Latvijā tiktu piegādātas. Zāļu ražotāju pienākums ir informēt ZVA, ja kādas zāles nav vai nebūs pieejamas, informējot par plānoto zāļu piegādes pārtraukumu iemesliem un plānoto zāļu piegādes atjaunošanas laiku.

ZVA katru dienu seko līdzi pieejamības signāliem un savu pilnvaru ietvaros rīkojas zāļu pieejamības pārtraukumu risināšanā.

Kad ZVA saņem signālus par zāļu trūkumiem no zāļu ražotāja vai lieltirgotavas, notiek saziņa ar citiem piegādātājiem un iesaistījām pusēm. Ja pieprasījumu nevar nodrošināt ar reģistrētām zālēm, ZVA uzrunā vairumtirgotājus par iespēju saņemt paralēlā importa vai paralēlās izplatīšanas atļauju.

Saņemot attiecīgu atļauju, ir iespēja Latvijā izplatīt vēl nereģistrētas zāles, ja tās ir reģistrētas un tiek lietotas citās valstīs. Katrs gadījums tiek izvērtēts individuāli. Ja nepieciešams, ZVA uzrunā ārstniecības iestādes un ārstu profesionālās asociācijas, lai paātrinātu nepieciešamo atļauju saņemšanu un pacienti tiktu pie vajadzīgajiem medikamentiem.

“Ja zāles aptiekās nav pieejamas un nav iespējams nodrošināt citas zāles ar tādu pašu aktīvo vielu, par ieteicamo rīcību pacienti vienmēr tiek aicināti konsultēties ar savu ārstu. Savukārt situācijās, kad pacientam terapijas nodrošināšanai ir nepieciešama specifiska terapija, kura nav aizvietojama ar Latvijas Zāļu reģistrā iekļautām un pieejamām zālēm, ārstam ir tiesības izrakstīt Latvijā nereģistrētās zāles (tās ir citā valstī reģistrētas un lietotas zāles). Pacients ar ārsta izrakstītu recepti var vērsties jebkurā Latvijas aptiekā un lūgt, lai tā konkrēto nereģistrēto medikamentu sagādā, precizējot piegādes laiku un izmaksas,” norāda Katrīna Lukša.

Cilvēki tiek aicināti apmeklēt ZVA mājaslapu, kurā ir pieejams Latvijas Zāļu reģistrs. Tajā iekļauta oficiāla un aktuāla informācija par Latvijā reģistrētām zālēm, t.sk. to pieejamību lieltirgotavās. Reģistrā zāles var meklēt, ierakstot pilnu vai nepilnu zāļu vai aktīvās vielas nosaukumu. Zaļš pieejamības simbols pie konkrētām zālēm nozīmē, ka tās ir pieejamas zāļu lieltirgotavā un aptiekai ir iespējams tās pasūtīt. Savukārt sarkans simbols nozīmē, ka zāles šobrīd nav pieejamas lieltirgotavu krājumos pasūtīšanai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.