Foto – Shutterstock

Gandrīz miris 0

Elpošanas apstāšanās 5 – 15 reizes stundas laikā liecina par vieglu apnoju. Vidēji smagas pakāpes gadījumā tas notiek 15 – 30 reizes, bet smaga apnoja ir tad, ja elpošana apstājas biežāk nekā 30 reizes stundas laikā. Tā kā apnojas slimnieki dzīvo skābekļa badā un pastāvīgi ir neizgulējušies, ar laiku pasliktinās smadzeņu darbība un vispārējais veselības stāvoklis. Par apnoju vajadzētu aizdomāties, ja dienas laikā ir izteikta miegainība, samazinātas koncentrēšanās spējas, kā arī paaugstināts asinsspiediens.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Apnoju veicina dažādas blakusslimības. Smagiem pacientiem nereti ir vesela buķete – gan plaušu kaite, gan cukura diabēts, gan hipertensija. Ārstējot tiek mazinātas arī apnojas izraisītās blakusslimību izpausmes, piemēram, var panākt, ka asinsspiedienu pazeminošas zāles jālieto minimāli.

Ja apnojas sekas ir paaugstināts asinsspiediens, parasti to ir grūti pazemināt ar zālēm, jo organismā katru nakti rodas skābekļa deficīts un sirdij ir pārslodze, jo tā cenšas pumpēt vairāk asiņu, lai audiem piegādātu skābekli.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā jau rakstījām, saskaņā ar janvāra sākumā pieņemtajiem likuma grozījumiem turpmāk, ja ārstam medicīniskās apskates laikā radīsies aizdomas, ka autovadītājam ir vidēji smaga vai smaga miega apnoja, pacients tiks sūtīts pie miega speciālista, lai veiktu izmeklējumus, atklātu problēmas cēloni un to novērstu. Ja vidējas vai smagas apnojas pacients atteiksies ārstēties, autovadītāja tiesības vairs nedabūs.

“Diez vai kāds gribētu, lai viņa bērnu vai pašu ved autobusa šoferis ar miega apnoju, kurš jebkurā brīdī var iemigt un nobraukt no ceļa. Neārstēts apnojas pacients uz ceļa ir potenciāls slepkava, tādēļ visās ES valstīs šiem slimniekiem, kuri atsakās ārstēties, ir liegts vadīt automašīnu,” uzsver Līva Šperla-Skritņika.

Ārste iesaka to neuztvert kā sodu vai nepamatotu iegribu, bet gan kā vēlmi kontrolēt situāciju uz ceļiem. Diemžēl pētījumi liecina, ka autovadītāji ar miega apnoju izraisa avārijas septiņreiz biežāk nekā citi. Īpaša uzmanība tiks pievērsta sabiedriskā transporta vadītājiem, bīstamo kravu un speciālās tehnikas šoferiem, kā arī tālbraucējiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.