Krācējs – pats sev ienaidnieks. Tā var būt nopietna slimība! 0
Apkārtējo komentārus krākšanas dēļ ir saņēmuši daudzi. Ne vienmēr par to pārāk jāuztraucas, taču reizēm šis “paradums” ir nopietnas slimības simptoms, kas var pat apdraudēt dzīvību. “Ja cilvēks krāc katru nakti, jebkurā ķermeņa pozīcijā, ne tikai pēc alkohola lietošanas un blakusgulētājs novēro, ka krācējam vairākas reizes naktī apstājas elpošana, būtu jāceļ trauksme, jo tas var liecināt par apnoju,” uzsver privātklīnikas “Headline” miega speciāliste, ausu, kakla un deguna ārste Līva Šperla-Skritņika.
Kāpēc krāc
Krākšanu veicina liekais svars un it īpaši – prāvs kakla apkārtmērs, kāds nereti ir gados vecākiem vīriešiem. Visbiežākais šā nelāgā paraduma iemesls ir mīksto aukslēju vibrācija. Nepatīkamā trokšņa radīšanā var būt iesaistītas aukslēju mandeles, mēles sakne, uzbalsenis vai visa rīkles vidējā daļa.
Nereti vaina meklējama elpošanas traucējumos caur degunu, jo tam ir šķība starpsiena, izmainīta gļotāda vai arī tajā ir polipi. Elpojot caur muti, gaisa plūsma var iesvārstīt rīkles struktūras, izraisot traucējošo skaņu.
Citkārt problēmas iemesls ir mazs apakšžoklis – šajā gadījumā mēles sakne virzās uz aizmuguri, samazinot elpceļiem nepieciešamo telpu.
Biežāk krāc smēķētāji, jo tiek kairināta deguna un rīkles gļotāda un palielinās elpceļu tūska.
Krākšanu veicina miegazāļu lietošana, jo atslābst muskulatūra. Krācējam parasti liekas, ka tās uzlabos miegu, taču patiesībā, pastiprinoties apnojai, cilvēks izguļas sliktāk.
Bērniem visbiežākais krākšanas iemesls ir palielinātas aizdegunes mandeles jeb adenoīdi un palielinātas aukslēju mandeles. Tās samazinot vai izoperējot, problēma tiek atrisināta. Adenoīdus vienmēr izoperē pilnībā, bet aukslēju mandeles parasti tikai samazina.