“KPV LV” frakcija gatava “cīņai līdz pēdējam”, lai nezaudētu ministru amatus 1
Partija “KPV LV” mēģinās sagatavot savu redzējumu Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) rosinātajām koalīcijas partneru sarunām piektdien, 14.maijā, turklāt partija ir gatava “cīņai līdz pēdējam”, lai saglabātu tās pārraudzībā esošos ministru amatus.
Kā aģentūrai LETA pauda “KPV LV” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Māris Možvillo, viņš ir gandarīts par to, ka premjers izpildījis solījumu, atsaucot no amata ekonomikas ministru Jāni Vitenbergu (NA). Politiķis pieļāva, ka piektdienas sarunā Kariņš iezīmēs laukumu un to, ko sagaida no “KPV LV” frakcijas.
“KPV LV” frakcijas vadītāja ieskatā ekonomikas ministra amata kandidāts partijai un frakcijai nav jāizvirza “degošā tempā tūlīt un uzreiz”. Viņš norādīja, ka pašlaik vēl nav zināms, vai “KPV LV” savu kandidātu izvirzīs līdz 14.maija sarunām, un nav izslēgta iespēja, ka līdz šai tikšanās reizei lēmumu par kandidātu partija vēl nebūs pieņēmusi.
Kā skaidroja Možvillo, steigties ar pretendenta izvēli nevajadzētu, jo svarīgi ir izraudzīties labu kandidātu.
Vaicāts par iespēju, ka citi koalīcijas partneri var iebilst, ka frakcijai ar pieciem deputātiem pienākas trīs ministru amati, politiķis norādīja, ka “KPV LV” apskatīja arī šāda scenārija iespēju, un, ja tas tiks aktualizēts, “tad skatīsimies”.
Reizē “KPV LV” nepiekrīt tam, ka tai nepienāktos kāds no trim ministra amatiem. Ja tomēr šāds jautājums tiks aktualizēts, tad “cīņa notiks līdz pēdējam”, prognozēja Možvillo, kurš norādīja, ka neesot teikts, ka “KPV LV” būs tikai piecu deputātu atbalsts. Politiķis redz, ka valstiski svarīgos jautājumos partija var atrast sabiedrotos gan koalīcijā, gan opozīcijā.
Komentējot ekonomikas ministra amata jautājumu Možvillo par to izteicās arī sarkastiski, ka viņš brīnās, kāpēc televīzijas izložu raidījumi un arī loteriju uzņēmumi vēl nav sākuši likt likmes saistībā ar norisēm “KPV LV”, kas nodrošinātu ienākumus valsts budžetā.
Jau vēstīts, ka partijas “KPV LV” Saeimas frakcija šodien nolēmusi, ka Vitenbergam ir jāatkāpjas no ekonomikas ministra amata.
Respektējot šo lēmumu Ministru prezidents Kariņš izdevis rīkojumu par Vitenberga demisiju.
Politologs pēc “KPV LV” frakcijas sairšanas prognozē ministru portfeļu pārdali starp citiem koalīcijas partneriem
Partijas “KPV LV” Saeimas frakcijas lēmums atsaukt no ministra amata Jāni Vitenbergu (NA) pilnībā sašķēlis to, kas no frakcijas bija palicis pāri, savukārt partijas pārziņā esošie ministru amati varētu tikt pārdalīti starp citiem koalīcijas partneriem, aģentūrai LETA norādīja Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes dekāns Jānis Ikstens.
Viņš atzīmēja, ka četri deputāti, kas balsoja pret Vitenberga atsaukšanu no amata un pieņēmuši lēmumu no frakcijas aiziet, rada tādus apstākļus un risku, ka partijai nav nekāda spēka un jaudas. Turklāt šādā brīdī vēl lielāku lomu sāk spēlēt Jaunā konservatīvā partija (JKP).
“Ja nebūtu JKP, tad, visticamāk, nekādu asumu nebūtu un frakcija būtu samierinājusies ar Vitenberga aiziešanu uz Nacionālo apvienību (NA). Es varu iedomāties, ka ar četriem deputātiem, kas paziņojuši par aiziešanu no frakcijas, ir notikušas konsultācijas un, iespējams, viņi ir solījuši atbalstu valdībai, kas nozīmē, ka Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) var rēķināties ar šiem četriem deputātiem,” skaidroja Ikstens.
Pēc politologa paustā, pastāv iespēja, ka tiks pārdalīti “KPV LV” ministru portfeļi un partija no valdības – izslēgta. Ja “KPV LV” pārdalei nepiekritīs, tad, visticamāk, vienu ministra posteni iegūs JKP, bet otru – NA, bet “KPV LV” paliks ar vienu, cerot, ka pārējie koalīcijas dalībnieki neiebildīs, tomēr, ja iebildumi būs, tad, politologa ieskatā, valdības sastāvs būs fundamentāli jāpārskata. Tāpat Ikstens uzsvēra, ka jautājums par ministru portfeļa pārdali būs atkarīgs no tā, kā uz “KPV LV” frakcijas lēmumu reaģēs citas partijas.
LETA jau rakstīja, ka partijas “KPV LV” Saeimas frakcija šodien nolēmusi, ka Vitenbergam ir jāatkāpjas no ekonomikas ministra amata.
Par Vitenberga atsaukšanu no ekonomikas ministra amata aģentūru LETA informēja “KPV LV” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Māris Možvillo un frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Aivars Geidāns. Līdz ar to frakcija akceptējusi “KPV LV” valdes vairākuma iepriekš pieņemto lēmumu.
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) šodien TV3 raidījumā “900 sekundes” apliecināja, ka, ja “KPV LV” Saeimas frakcija skaidri pateiks, ka vēlas politisko piederību mainījušā Vitenberga demisiju, tad Kariņš šo demisiju pieprasīs.
Jautājums par Vitenberga tālāko darbu ministra amatā aktualizējās pēc viņa lēmuma atstāt “KPV LV” un pāriet uz NA.
Pēc kolēģu pieņemtā lēmuma par Vitenberga (KPV LV) atsaukšanu no ekonomikas ministra amata četri “KPV LV” deputāti paziņojuši par aiziešanu no “KPV LV” frakcijas.
Kā aģentūru LETA informēja līdzšinējais “KPV LV” deputāts Aivars Geidāns, no frakcijas aiziet gan viņš, gan arī līdzšinējie “KPV LV” deputāti Janīna Kursīte, Ivars Puga un Edgars Kronbergs. Minētie četri deputāti balsoja pret Vitenberga atsaukšanu no amata.
Pēc balsojuma deputāti informējuši frakciju, ka nevar uzņemties atbildību par “neskaidru motīvu vadītu un emocionālu lēmumu” aicināt Kariņu pieprasīt ekonomikas ministra demisiju “valstij smagajā krīzes situācijā”.
Kā aģentūrai LETA pavēstīja Geidāns, četri parlamentārieši uzskata, ka ar neviennozīmīgu reputāciju esošā ekonomikas ministra amata kandidāta Pētera Šmidres apspriešana “KPV LV” partijas valdē “met aizdomu ēnu par slepeniem varas pārņemšanas plāniem”.
No “KPV LV” frakcijas aizejošie politiķi norāda, ka daļa no frakcijas deputātiem jau ilgstoši neatbalsta valdību veidojošo koalīciju. Tas “liek domāt, ka ir beidzot atrasts iegansts sabotēt valdību, nevis aktīvi tajā piedalīties un sniegt reālus priekšlikums kopējā darba pilnveidē”, pauž parlamentārieši.
Deputāti turpinās realizēt vēlētājiem dotos solījumus, tuvākajā laikā dibinot neatkarīgo deputātu grupu kopā ar deputātu Ati Zakatistovu, pavēstīja politiķis.
Geidāns uzsver, ka parlamentāriešu grupa plāno arī turpmāk atbalstīt Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) vadīto valdību.
Līdz ar šādu soli “KPV LV” frakcija, kas pēc 13.Saeimas vēlēšanām bija viena no lielākajām parlamentā, sarukusi līdz piecu deputātu sastāvam, sasniedzot minimālo parlamentāriešu skaitu, kāds pieļaujams frakcijas pastāvēšanai.
“KPV LV” frakcijas sastāvā turpinās būt deputāti Māris Možvillo, Ēriks Pucens, Ieva Krapāne, Ralfs Nemiro un Kaspars Ģirģens.