Frakcija ir, bet partijas aizmugures vairs nav jeb iekšējie cīniņi par varu “KPV LV” 4
Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Valdībai tik grūtā laikā “KPV LV” valde pirmdien paziņoja, ka tā atsauc parakstus zem valdības partiju sadarbības līguma, uzdodot Saeimas frakcijai par to informēt premjeru Krišjāni Kariņu (“JV”).
Tam sekoja “KPV LV” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Māra Možvillo paziņojums, ka frakcija nav lēmusi par izstāšanos no valdošās koalīcijas. Viņš norāda, ka “KPV LV” valdes paziņojumi rada nestabilitāti valstī laikā, kad ir vajadzīga spēcīga un vienota valdība, ātri lēmumi un sabiedrības uzticēšanās.
“KPV LV” tagad pie varas ir valde, kurā nav neviena Saeimas deputāta un ministra. Taču Uzņēmumu reģistrs ir atzinis, ka tā ir ievēlēta likumīgi. Tās priekšsēdētāja pienākumus pilda Artūrs Vējš. Savukārt nedēļu vēlāk – 12. decembrī – citā partijas kopsapulcē ievēlētās valdes pilnvaras nav apstiprinātas.
Iekšējie cīniņi par varu “KPV LV”, kuru laikā partiju ir atstājis arī viens no tās līderiem Atis Zakatistovs, ir fons, uz kura valdības koalīcijā notiek labklājības ministres Ramonas Petravičas (“KPV LV”) darbības izvērtēšana, uz ko aicināja Jaunā konservatīvā partija.
Pirmdien pēc koalīcijas sanāksmes partiju pārstāvji atzina, ka viņiem ir grūti saprast, kas notiek partijā “KPV LV”. Taču viņi uzticas Saeimas frakcijas pārstāvju teiktajam, ka tā turpina darbu valdībā.
“Valdība balstās uz Saeimas deputātu balsīm, un viņi izsaka atbalstu valdībai,” sacīja premjers K. Kariņš.
JKP priekšsēdis Jānis Bordāns līdzīgi norādīja, ka juridiski “KPV LV” ir koalīcijā, jo tā nav atsaukusi savus ministrus. Visu partiju pārstāvji arī uzsvēra, ka tagad vairāk nekā jebkad ir vajadzīga valdības stabilitāte.
“KPV LV” tagadējā valde neprasa R. Petravičas atkāpšanos, bet aicina viņu uz ministres pilnvaru laiku valdībā nolikt Saeimas deputātes mandātu, kā to ir izdarījuši visi pārējie valdības locekļi.
Jau rakstīts, ka viens no iemesliem, kāpēc ministre, iespējams, vēlas saglabāt deputātes mandātu, ir tas, ka viņa ir no Saldus, tāpēc Rīgā ir nepieciešams īrēt dzīvokli. Ministriem netiek kompensēti šādi izdevumi, bet Saeimas deputāti saņem kompensācijas par dzīvojamo telpu īri un transporta izdevumiem, kas R. Petravičai pērn decembrī kopā bija 608 eiro.
Pirmdien preses konferencē, atbildot uz jautājumu, vai R. Petraviča varētu nolikt mandātu, viņa teica: “Tas ir sarežģīts jautājums. Nav viegli apvienot darbu.” Ministre solīja to pārrunāt ar frakcijas kolēģiem, vienlaikus paziņojot, ka “KPV LV” frakcija jauno partijas valdi neatzīst, tāpēc esot savākti 100 paraksti, lai sasauktu vēl vienu partijas kopsapulci.
Savukārt “KPV LV” valdes loceklis Toms Andersons “Latvijas Avīzei” sacīja, ka 20. februārī ir plānots kārtējais partijas kongress, kas parasti notiek februārī.
“KPV LV” tagadējā vadība neprasa partijai aiziet no valdības, bet atsauc parakstus zem sadarbības līguma, jo to parakstījis toreizējais partijas priekšsēdis Artuss Kaimiņš, kura vairs nav partijā, un bijušais frakcijas vadītājs A. Zakatistovs.
T. Andersons aicina Saeimas frakciju arī ievērot priekšvēlēšanu 13 punktu programmu.
Jāatgādina, ka viens no tiem paredzēja likvidēt koalīcijas padomi, ko arī partijas pārstāvis minēja kā vienu no neizpildītajiem solījumiem, uzskatot, ka “sadarbības padome neļauj deputātiem brīvi paust savu gribu”.
T. Andersons arī nebija mierā, ka frakcija ignorē valdi, kurai esot atteikusi tikšanos.