Ilustratīvs attēls. Meliorācijas darbi pie Niedrupītes.
Ilustratīvs attēls. Meliorācijas darbi pie Niedrupītes.
Foto: ZM

KP piemērojusi 221 000 eiro sodu “Valkas meliorācija” un “Agromeliorators” par aizliegtu vienošanos 1

Konkurences padome (KP) piemērojusi kopumā 221 000 eiro naudas sodu diviem meliorācijas uzņēmumiem – SIA “Valkas meliorācija” un SIA “Agromeliorators” – par saskaņotu piedāvājumu sniegšanu VSIA “Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi” (ZMNĪ) organizētajos iepirkumos, aģentūru LETA informēja KP.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Konkurences uzraugā skaidroja, ka, veicot meliorācijas nozares iepirkumu pārbaudi, KP konstatēja sakritības ZMNĪ organizētajos iepirkumos laika periodā no 2016.gada līdz 2019.gadam, kas īstenoti Eiropas Lauksaimniecības Fonda lauku attīstībai programmas ietvaros 2014.-2020.gadam.

Vērtējot iepirkumus un veicot inspekcijas sešos uzņēmumos, KP guvusi pierādījumus, ka meliorācijas pakalpojumu sniedzēji – “Valkas meliorācija” un “Agromeliorators” – ir aizliegti vienojušies par dalības noteikumiem trīs iepirkumu procedūrās.

CITI ŠOBRĪD LASA

KP informēja, ka “Valkas meliorācija” un “Agromeliotors” sniedza savstarpēji saskaņotus piedāvājumus ZMNĪ organizētajos iepirkumos par valsts nozīmes ūdensnotekas Ījovkas strauta atjaunošanu, kā arī par valsts nozīmes ūdensnotekas Rēzeknīte atjaunošanu.

“Piegādātāji savstarpēji apmainījās ar attiecīgajā iepirkumā iesniedzamajiem dokumentiem, tostarp finanšu tāmēm, imitējot konkurenci. Piegādātāju saskaņotas darbības rezultātā pasūtītājs nesaņēma godīgas konkurences apstākļos veidotus iepirkuma piedāvājumus, kas ļautu iepirkt izdevīgāko pakalpojumu,” skaidroja konkurences uzraugā.

Par konstatētajiem pārkāpumiem KP piemēroja “Valkas meliorācijai” naudas sodu 208 837 eiro apmērā un “Agromeliorators” – 13 132 eiro apmērā.

KP Aizliegtu vienošanos departamenta direktore Ieva Šmite atzina, ka šī lieta ir viens no retajiem gadījumiem, kad izpēte tika sākta, pateicoties anonīmam iesniegumam, kas bija vairāk vērsts uz iespējamu amatpersonu negodprātīgu rīcību.

“Ņemot vērā KP pašiniciatīvu, tika sākta izmeklēšana – veikts skrīnings un iegūti fakti, kas kalpoja par pamatu pārkāpuma lietas ierosināšanai. Papildu signālu par problēmām meliorācijas iepirkumos un aizdomām par aizliegtu vienošanos meliorācijas pakalpojumu sniedzēju darbībās saņēmām no Centrālās finanšu un līgumu aģentūras.

Tādējādi pētāmie jautājumi tika apvienoti vienas kopīgas izpētes ietvaros. Kopumā tas vēlreiz apliecina, ka arī anonīmi iesniegumi var novest līdz pārkāpuma lietas izpētei, tāpēc ļoti novērtējam sabiedrības līdzdalību pārkāpumu atklāšana,” pauda Šmite.

Ņemot vērā izmeklēšanas laikā iegūto informāciju un saņemtos signālus par iespējamiem konkurences pārkāpumiem meliorācijas nozarē, tostarp anonīmos un oficiālos iesniegumus, KP vērsusi uzmanību uz uzņēmumu iespēju izmantot Iecietības programmu – kartelī iesaistītiem uzņēmumiem atzīties pārkāpumā un par to saņemt pilnīgu vai daļēju atbrīvojumu no naudas soda, kā arī atbrīvojumu no lieguma uz gadu piedalīties publiskajos iepirkumos.

Reklāma
Reklāma

Konkurences likums paredz, ka uzņēmums var tikt sodīts par aizliegtu vienošanos, kas īstenota pirms vairākiem gadiem, tāpēc uzņēmumus, kas apzinātu vai neapzinātu iemeslu dēļ ir iesaistījušies konkurentu aizliegtā vienošanā, KP aicina neklusēt un izmantot Iecietības programmas iespējas.

“Firmas.lv” informācija liecina, ka “Valkas meliorācija” reģistrēta 1994.gadā, un tās pamatkapitāls ir 23 856 eiro. Uzņēmuma kapitālā 51,19% pieder Jānim Biezajam, pa 16,67% – Gunai Vīksnai un Vitautam Gotautam, 13,1% – Jānim Paukšēnam, bet 2,38% – Jurim Paukšēnam.

Patlaban nav pieejami dati par “Valkas meliorācijas” darbību 2020.gadā, bet 2019.gadu uzņēmums noslēdza ar 8,35 miljonu eiro apgrozījumu un 127 110 eiro peļņu.

Savukārt “Agromeliorators” reģistrēta 1994.gadā, un tās pamatkapitāls ir 21 300 eiro. Kompānijas kapitālā pa 27% pieder Jānim Šantaram un Marijai Spruktei, 30% – Genādijam Nalivaiko, 10% – Jeļenai Kaļiņinai, bet pa 2% – Jānim Metlānam, Vladislavam Grabovskim un Iosifam Minčenokam. “Agromeliorators” 2020.gadu noslēdza ar 525 298 eiro apgrozījumu un 47 909 eiro zaudējumiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.