KP atļauj RPK un “Valmieras piena” apvienošanos 0
Konkurences padome (KP) atļāvusi piena pārstrādes uzņēmumu AS “Rīgas piena kombināts” (RPK) un AS “Valmieras piens” (VP) apvienošanos, taču piemērojusi vairākus nosacījumus.
Kā biznesa portālu “Nozare.lv” informēja KP pārstāve Inita Kabanova, lai novērstu uzņēmumu apvienošanas iespējamo negatīvo ietekmi uz konkurenci, KP nolēmusi noteikt virkni saistošo noteikumu, kas aizsargā zemnieku, kā arī mazāko tirgotāju intereses. Noteikumi koncernam būs jāievēro līdz 2015.gada 31.martam.
KP šā gada 6.janvārī saņēma ziņojumu par “Thyrenos Holdings Ltd.”, kurai ir izšķiroša ietekme RPK, un “Lougeo Limited”, kurai ir izšķiroša ietekme VP, apvienošanos, līdz ar to aicināja ieinteresētos tirgus dalībniekus rakstiskis sniegt pamatotu viedokli par apvienošanās iespējamo ietekmi uz konkurenci.
Tā kā piena pārstrādes nozare Latvijā ir sadrumstalota, jo tajā darbojas daudz uzņēmumu, kas nereti strādā, pilnībā neizmantojot ražošanas jaudas, divu uzņēmumu konsolidācija kopumā vērtējama pozitīvi, lēmumā norāda KP.
Lēmumā teikts, ka lielā daļā tirgu, kuros darbojas abi uzņēmumi, apvienošanās draudus konkurencei nerada. Siera, biezpiena, sviesta, margarīna, saldā un skābā krējuma, biezpiena, kā arī jogurta vairumtirdzniecības tirgos šo uzņēmumu tirgus daļas ir nelielas vai to produkciju ir salīdzinoši vieglāk aizstāt ar citu Latvijas vai ārvalstu ražotāju produkciju.
Tāpat apvienošanās neietekmēs konkurences situāciju piena dzērienu, ilgstoši uzglabājamo pienu, saldējumu, biezpiena sieriņu, dažādu desertu, gāzēto dzērienu un siera suliņu tirgos, jo nevienā no tiem nedarbojas abi apvienošanās dalībnieki vienlaikus.
Savukārt tirgos, kuros apvienošanās rezultātā uzņēmumi iegūs būtiski lielākas tirgus daļas nekā pirms apvienošanās – piena un kefīra vairumtirdzniecības tirgū, kā arī svaigpiena iepirkuma tirgū -, joprojām saglabāsies spēcīga konkurence starp pārstrādes uzņēmumiem gan Latvijā, gan svaigpiena iepirkuma tirgū Baltijas mērogā.
Tomēr, lai nepieļautu, ka apvienotais uzņēmums, izmantojot iegūto palielināto tirgus varu, varētu uzspiest savus nosacījumus mazākiem sadarbības partneriem, KP paredzējusi saistošos noteikumus, kas aizsargā zemnieku un tirgotāju intereses.
Tie paredz – ja apvienotais uzņēmums vēlēsies lauzt līgumu ar kādu no svaigpiena piegādātājiem, tam par savu nodomu jāinformē vismaz 30 dienas iepriekš. Savukārt, ja līgumu lauzt vēlēsies mazās zemnieku saimniecības, kas piegādā ne vairāk kā 500 kilogramu svaigpiena dienā, pārstrādes uzņēmums šādu iespēju nedrīkst liegt ilgāk par 15 dienām.
Tāpat attiecībā uz Latvijas zemnieku saimniecībām apvienotais tirgus dalībnieks drīkst piemērot tikai uz vienlīdzīgiem nosacījumiem balstītu cenu un prēmiju politiku, turklāt informācijai par šiem nosacījumiem jābūt pēc zemnieku pieprasījuma brīvi pieejamai.
Lai nepieļautu, ka pārstrādātāju tirgus varas pieauguma rezultātā cieš mazākie tirgotāji, KP aizliegusi apvienotajam uzņēmumam “sasaistīt” savu produkciju – gan mazumtirgotājiem, gan vairumtirgotājiem jābūt iespējai iegādāties piena produktus, nesasaistot tos ar pienākumu pirkt citus piena produktus.
Saistošie noteikumi apvienotajam uzņēmumam jāievēro līdz 2015.gada 31.martam. Savukārt apvienošanās atļauja ir spēkā sešus mēnešus no KP lēmuma saņemšanas dienas. Ja šajā laikā apvienošanās netiks īstenota, lai apvienotos, uzņēmumiem būs atkārtoti jāvēršas KP.
Kā “Nozare.lv” jau iepriekš norādīja RPK akciju kontrolpaketes īpašnieks Andrejs Beshmeļņickis, apvienotais RPK un VP uzņēmums varētu būt nozīmīgs piena produktu eksportētājs un veiksmīgāk konkurētu ar importētajiem produktiem.
“Sadrumstalotā tirgus struktūra, zema peļņa, lielais svaigā piena eksporta apjoms liecina par to, ka relatīvi mazu Latvijas piena pārstrādes uzņēmumu tirgus nav veicinājis piena ražošanas un pārstrādes nozares attīstību un konkurētspēju Baltijas valstu un Eiropas Savienības mērogā. Esošā tirgus situācija nav perspektīva ilgtermiņā, ko labotu uzņēmumu apvienošanās,” norādīja Beshmeļnickis.
Savukārt VP valdes priekšsēdētājs Harijs Panke intervijā “Nozare.lv” atzina, ka pēc uzņēmumu apvienošanās jaunais koncerns kļūs par lielāko spēlētāju piena pārstrādes tirgū, kā arī notiks ražošanas specializācija un loģistikas pārkārtošana.
“VP specializēsies galvenokārt uz biezpiena, krējuma un sauso piena produktu ražošanu, kamēr RPK ražos pienu, kefīru, jogurtu, sieru un saldējumu. Piena savākšanas maršruti tiks pārplānoti ar mērķi pilnīgāk noslogot transportēšanas jaudas, nobraucot mazāk kilometrus. Finansiālais ietaupījums te varētu būt vismaz 20%. Nedaudz samazināsies arī darbinieku skaits. Patlaban VP strādā 227 cilvēki, un plānojam, ka līdz maija beigām būs 220 līdz 225 darbinieki,” atzina VP vadītājs.
Kā ziņots, 2011.gada 2.novembrī, oficiāli tika paziņots, ka 91,89% VP akciju iegādājies Krievijas uzņēmējs Jevgeņijs Varovs, savukārt 2011.gada martā RPK paziņoja par Krievijas investora Andreja Beshmeļņicka piesaistīšanu uzņēmumam.
2010.gadā VP apgrozījums bija 29,6 miljoni latu, kas ir par 9% vairāk nekā 2009.gadā, kad uzņēmuma apgrozījums bija 27,24 miljoni latu. VP zaudējumi bija 885 000 latu salīdzinājumā ar 108 167 latu peļņu 2009.gadā.
Pēc uzņēmuma datiem, neto apgrozījums 2011.gadā ir 26,1 miljons latu. Pilnu finanšu atskaiti VP publiskos jūnijā.
RPK apgrozījums 2011.gada pirmajā pusē sasniedza 28,9 miljonus latu, kas ir par 16% vairāk nekā 2010.gada pirmajā pusē.