Kozlovska: Sistēmas nepilnības un neizdarību dēļ mēs pilnīgi nepamatoti nostarojam savus cilvēkus 19
Es brīnos, ka katras jaunas valdības sākumā, runājot ar politiķiem, ir atkal joprojām cerība, ka situācija medicīnas nozarē sakārtosies un uzlabosies. Kā kārtējā valdība sabrūk, mēs atkal esam pie sasistas siles, nav pēctecības, iepriekšējo ministru darbi tiek visi nostrīpoti, norakti. Bet man šoreiz atkal kārtējo reizi ticība, ka varbūt jaunais ministrs kopā ar visu koalīciju tomēr uzklausīs nozari, ar šādu viedokli TV24 raidījumā “Naudas cena” dalījās Līga Kozlovska, Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja.
Jaunais veselības ministrs Hosams abu Meri masu medijos jau teicis par prioritātēm attiecībā gan uz primārās veselības aprūpes stiprināšanu, gan uz sekundāro, kur iekšā ir gan tarifi, kas jau ir miljons gadus runāti un neizrunāti, un nepārskatīti, tāpat tās arī joprojām sekundārajā ir īpašās speciālās programmas – onkoloģija, psihiatrija, kura nedabūja šogad nemaz naudas no prasītajiem 5 miljoniem, tāpat arī onkoloģija nedabūja prasītos 68 miljonus, bet tikai 30 miljonus. Mātes, bērna veselības aprūpe, kompensējamie medikamenti, valsts izmeklējumi.. Tā problēmas apmērus ieskicē Kozlovska.
Piemēram, laboratorijas. Teica, ka jau septembrī būs informācijas aprite, tagad sola 1. janvārī. Tas mums visiem palīdzēs. Arī ģimenes ārstiem, arī citiem sekundārā līmeņa speciālistiem, kur pacients nosūtīts vai nav bijis nosūtīts uz piecām, piemēram, iestādēm.
Tādā pašā veidā vajadzētu vienotā informācijas apritē uzturēt visu radioloģijas nozari. “Pilnīgi nepamatoti mēs nostarojam savus cilvēkus vēl pirms arodslimību noteikšanas vai arī vēl pirms invaliditātes noteikšanas. Katru gadu ir veikti šādi radioloģiskie izmeklējumi, kuri absolūti nebija vajadzīgi – tas notiek tā, ka cilvēķs aiziet uz citu slimnīcu, kur neredz viņa medicīnisko vēsturi, tur starošanu veic no jauna”.
Kozlovska iepriekšējai ministrei jau sacījusi, ka ir lietas, kuras ļoti ātri var sakārtot, piemēram, arodārstu komisija. Arodārstu paliek arvien mazāk, viņu gandrīz nav vispār un pamatā tagad strādā tikai privāti.
Arodslimības kārto arvien vairāk un vairāk cilvēku. Privātais arodārsts nozīmē uz miljons izmeklējumiem, bet ģimenes ārstam pēc tam jāraksta šis lielais palags uz valsts pakalpojumiem, lai gan patiesībā šie arodslimnieka izmeklējumi būtu jāapmaksā darba devējam. “Šī visa ir likumdošana!” rezumē Kolzovska.
Projektu “Naudas cena” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma “Naudas cena” saturu atbild AS “TV Latvija”.