Visiem, kuri vēlēsies ceļot, vajadzēs digitālo zaļo sertifikātu. Vai to varēs saņemt arī nevakcinētas personas? 106
Ivars Bušmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Eiropas Komisija (EK) rosina izveidot digitālo zaļo sertifikātu, lai Covid-19 pandēmijas laikā iedzīvotājiem dotu iespēju brīvi un droši pārvietoties Eiropas Savienībā.
Priekšā likts regulas projekts – tikai tā var panākt, lai ātri un ar vienādiem noteikumiem darbotos visās ES bez dalībvalstu interpretācijām un vilcināšanās. Nu jau sāk likties uzjautrinoši, ka visu, kas jauns, EK cenšas saukt par zaļu un digitālu. It kā nekas citāds nedrīkstētu būt.
Iepriekš kuluāros politiķi runāja tikai par kovidcaurlaidi (angliski “Covidpass”). Bet ne jau nosaukums ir svarīgākais.
Digitālais sertifikāts – arī uz papīra
Digitālais zaļais sertifikāts apliecinās, ka ceļotājs ir vakcinējies pret Covid-19 vai ir saņēmis negatīvu testa rezultātu, vai ir pārslimojis Covid-19. Sertifikāts bez maksas būs pieejams digitālā formātā viedtālrunī vai izdrukāts uz papīra lapas.
Tajā būs iekļauts QR kods, kas nodrošinās sertifikāta drošību un autentiskumu. Acīmredzot darbosies tāpat kā lidmašīnas iekāpšanas karte – to var uzrādīt telefonā automātiskajos vārtos lidostā, bet var arī izdrukāt uz papīra.
EK sola izveidot vārteju, lai visus sertifikātus var pārbaudīt visā ES, un palīdzēs dalībvalstīm tos tehniski ieviest. Kad QR kodu noskenē, tiek pārbaudīts sertifikāta izdevēja elektroniskais paraksts.
Katrai izdevējiestādei (piemēram, slimnīcai, testēšanas centram) ir sava digitālā paraksta atslēga.
Tas būs pārbaudījums Eiropas e-veselības tīklam, kurā dalībvalstis apmainīsies ar personu vakcinēšanās, testēšanas un pārslimošanas faktiem. Tas nozīmē, ka Latvijas e-veselības sistēmai, kurā tiks ievadīti šie dati, jāspēj izdrukāt šos sertifikātus.
Dalībvalstis varēs pašas noteikt, kuras vakcīnas uzskatīt par derīgām sertificēšanai, paziņojusi EK. Lasi: EK neiebilst, ja dalībvalstis būs sertificējušas un potēs, piemēram, Krievijas “Sputnik V” vai Ķīnas “Sinopharm” vakcīnu.
Dalībvalstis joprojām būs noteicējas pār ierobežojumiem, bet ceļotājiem nedrīkstēs piemērot stingrākus ierobežojumus kā savas valsts pilsoņiem. Īsāk sakot, ceļotāji, kuriem ir digitālais zaļais sertifikāts, drīkstēs visu to pašu ko uzņemošās valsts iedzīvotāji.
“Mūsu pamatmērķis ir piedāvāt viegli lietojamu, drošu un nediskriminējošu rīku, ar kuru pilnībā tiek ievērota datu aizsardzība,” trešdien paziņoja Eiropas Komisijas priekšsēdētājas vietniece jautājumos par vērtībām un pārredzamību Vera Jourova.
Bez sertifikāta neielaidīs lidmašīnā?
Pusgadu Eiropas politiķi strīdējās, kā apvienot tiesības uz brīvu pārvietošanos ar epidemioloģisko drošību.
Gada sākumā “Latvijas Avīzes” slejās prezidējošās ES valsts Portugāles vēstniece Latvijā Sāra Feroņa Martinsa atklāja, ka ES līmenī jau sprieda, ka atcelt ierobežojumus personu brīvai pārvietošanās iespējai pandēmijas laikā var tikai ar vakcinēšanu un attiecīgu veselības karti.
Tomēr nav pienācis tas brīdis, ar kuru baida Eiropas un arī vietējie cilvēktiesību aizstāvji – ka “tikai vakcinētie un čipētie drīkstēs ceļot”.
Jā, EK apliecina, ka visiem iedzīvotājiem, kuri vēlēsies ceļot, vajadzēs digitālo zaļo sertifikātu.
Bet to varēs saņemt arī nevakcinētas personas, jo tajā bez apliecinājuma par vakcināciju tiks iekļauts arī Covid-19 testēšanas sertifikāts un apliecinājums personām, kuras jau pārslimojušas šo slimību.
Tātad pārslimojušās un tās, kuras nupat veikušas kovidtestu. Jāņem vērā, ka paštestēšanas rezultātus neņems vērā, jo tos pašlaik uzskata par mazāk uzticamiem.
“Ar digitālo zaļo sertifikātu mēs izmantojam Eiropas pieeju, lai nodrošinātu, ka ES iedzīvotāji un viņu ģimenes locekļi droši un ar minimāliem ierobežojumiem šovasar var ceļot. Šāds sertifikāts nebūs priekšnoteikums brīvas pārvietošanās procesam, un tas nekādi nevienu nediskriminēs,” sola ES tiesiskuma komisārs Didjē Reinderss.
Bet kāda dalībvalsts digitālā zaļā sertifikāta turētājam tik un tā pieprasa ievērot pašizolāciju, piespiedu kārtā nogādā apsargātā viesnīcā vai liek veikt testu, tai par šādu lēmumu būs jāziņo Eiropas Komisijai un arī pārējām dalībvalstīm un šāds lēmums jāpamato.
Atbildēt uz virsrakstā uzdoto jautājumu vēl ir pagrūti. EK noteikusi, ka jaunas robežpārbaudes Šengenas zonas iekšienē nav pieļaujamas, kas liecina, ka vispārēja kontrole uz iekšējām robežām nav ieplānota.
Cik lielā mērā šis sertifikāts tiks pārbaudīts patlaban pastāvošajos robežposteņos un lidostās, acīmredzot būs atkarīgs no dalībvalstu modrības.
Sāks darboties jūnijā
Visiem ES iedzīvotājiem šie sertifikāti varētu būt pieejami no jūnija. Tie būtu jāizsniedz ne tikai ES iedzīvotājiem, bet arī viņu ģimenes locekļiem neatkarīgi no viņu valstspiederības.
Turklāt tas būtu jāizsniedz arī tiem trešo valstu valstspiederīgajiem, kuri dzīvo ES, un personām, kuras ir tiesīgas ceļot uz citām dalībvalstīm.
Vēl jau šo regulu jāpaspēj pieņemt Eiropas Parlamentam un ES Padomei.
Eiropas Komisija digitālo zaļo sertifikātu sistēmu nav iecerējusi kā potēšanas pasi, kura derīga līdz mūža galam, bet kā pagaidu pasākumu.
Sertificēšanās tikšot apturēta, tiklīdz Pasaules veselības organizācija būs paziņojusi, ka starptautiskā ārkārtas situācija veselības jomā saistībā ar Covid-19 ir beigusies. Bet tik drīz tas nebūs.
UZZIŅA
Zaļais digitālais sertifikāts
Aptvers trīs dažādus sertifikātus – vakcinācijas sertifikātus, testēšanas sertifikātus (NAAT/RT-PCR tests vai ātrais antigēna tests) un apliecinājumu par to, ka cilvēks ir pārslimojis Covid-19.
Tiks izsniegts digitālā vai drukātā formātā. Abos gadījumos tajā būs QR kods ar nepieciešamo pamatinformāciju un digitālais zīmogs, kas ļaus pārliecināties par sertifikāta autentiskumu.
Norādīta tikai pamatinformācija – vārds, uzvārds, dzimšanas datums, sertifikāta izdošanas datums un unikālais identifikators, kā arī informācija par vakcīnu, testu vai pārslimošanu.
EK izveidos vārteju un palīdzēs dalībvalstīm izstrādāt programmatūru sertifikātu parakstu verificēšanai. Sertifikātā kodētie persondati netiek ievadīti vārtejā, un verificējošā dalībvalsts tos neglabā.
Pieejams izdevējvalsts oficiālajā valodā un angļu valodā.
Būs bezmaksas.
Derīgs visās ES dalībvalstīs un Eiropas Ekonomiskajā zonā (Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā un Šveicē).
Avots: Eiropas Komisija