Košuma dobes zem lieliem kokiem. Ainavu arhitekte pastāsta, kādus augus var stādīt 2
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Man ir neliels dārzs. Lielo koku paēnā ir patīkami, taču zem tiem neaug pat mauriņš – augsne ir plika. Gribētu kaut ko izveidot, lai ir zaļš. Anna Vērgalē
“Zem kokiem var stādīt augus, kas labi pacieš sausumu,” skaidro ainavu arhitekte Dace Lukševica. Koku ziemeļu pusē un zem kokiem ar zemu zarojumu derēs augi, kam patīk ēna.
Ēnu mīloši augi ir hostas, mugurenes, Fortina segliņi, maijpuķītes, efejas, stefanandras, kumeļpēdas. Zem lazdām labi jutīsies vizbulītes.
Saulmīļi ir dažādas graudzāles. Nederēs miskantes, jo tām ir varens lapojums un vajag daudz ūdens. No zemajiem skujkokiem derēs zemās priedītes, kadiķi.
Visagresīvākie koki, kuri ar savu sakņu konkurenci nomāc augus vismaz savas lapu projekcijas robežās, ir kļavas, bērzi, pīlādži, plūmes.
Labāk kaimiņus savā paspārnē pieņem ābeles, priedes.
Stāda saudzīgi
Stādot augus, ieteicams izkašņāt bedri, iebērt tajā auglīgu augsni. Izturīgie saņemsies un sakuplos, augi ar seklu sakņu sistēmu paši ieaugsies, sāks gādāt par sevi, izpletīsies. Ap kokiem var iestādīt arī dažādas sīpolpuķes, taču ar laiku, kad augi sakļausies un saceros, tie nomāks sīpolpuķes (piemēram, zem segliņa lapojuma sniegpulkstenītes vairs neredzēs).
Turklāt pārējie augi nomaskēs to necilo lapojumu.
Stādot nav vēlams uzbērt biezu auglīgas augsnes kārtu koku saknēm. Ja tā ir biezāka par 20 cm, var nosmacēt lielo koku. Ir speciāli ģeotekstili, kurus klāj, lai aizturētu koku saknes (izmanto arī būvniecībā). Taču šāds klājums kokam nenāks par labu.
Ja dobē zem koka gribas kaut ko košāku, starp zemajiem augiem var ielikt podus ar ziedošām vasaras puķēm vai liellapu hortenziju.
Var audzēt arī mauriņu kaut līdz koka stumbram, taču tas regulāri jālaista un jābaro, lai pietiktu gan zālītei, gan ēdelīgajām koka saknēm.
Zem kokiem nestāda mitruma un barības vielu prasīgus augus, piemēram, cēlās rozes un hortenzijas.