Šādi no drona augstumiem izskatās 2021. gada vasaras ugunsgrēka vieta Gaujas mežniecībā Garkalnē.
Šādi no drona augstumiem izskatās 2021. gada vasaras ugunsgrēka vieta Gaujas mežniecībā Garkalnē.
Foto: “Rīgas meži”

Kosmosa dati palīgā mežiem – ātri, precīzi pamanīt mežā sākušos ugunsgrēku, stipras vētras vai kaitēkļu padarītā posta darbus 3

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Ātri, precīzi un, galvenais, bez cilvēka klātbūtnes pamanīt mežā sākušos ugunsgrēku, stipras vētras vai kaitēkļu padarītā posta darbus – šāds mērķis ir starptautiskam projektam, kurā iesaistījies pašvaldības uzņēmums SIA “Rīgas meži”.

Programmas “Horizon/EUSPA Space 2021” projekts “SWIFTT: Satelītdati dabas teritoriju uzraudzībai un mežu apdraudējumu monitoringam” būtība nozīmē izmantot datus no Eiropas Savienības (ES) Zemes novērošanas programmas “Copernicus” satelītiem. Pēc tam kad datus izanalizē un apstrādā māk­slīgā intelekta programmas, eksperti ar to palīdzību spēj sekot līdzi notiekošajam mežos jebkurā Eiropas teritorijā pat ar desmit metru precizitāti. Tādējādi tiek ietaupīts cilvēku darba laiks, resursi, ātrāk reaģēts, lai samazinātu postījumu sekas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Projektu īsteno pētniecības apvienība “SWIFTT”, kuras koordinators ir Francijas uzņēmums “Wildsense”. Apvienības partneri līdztekus “Rīgas mežiem” ir arī Ukrainas Nacionālās zinātņu akadēmijas Kosmosa izpētes institūts, Bari universitāte Itālijā, Hannoveres Leibnica universitāte Vācijā, uzņēmums “Timbtrack” Beļģijā, mežu īpašnieks “Fürstliches Forstamt Bückeburg” Vācijā, mežu īpašnieku apvienība “Groupe Coopération Forestière” Francijā un inovāciju programma “Da Vinci Labs” Francijā.

“Pirms gada mūs uzrunāja Beļģijas uzņēmums “Timbtrack”, kas veido digitālus risinājumus mežu īpašnieku vajadzībām. Ņemot vērā projekta potenciālo partneru loku, guvām pārliecību, ka mērķis – izstrādāt risinājumu ar ļoti augstu tehnisko gatavību mežu apdraudējumu noteikšanai – ir sasniedzams samērā īsajā trīs gadu laikā. Turklāt projekts balstīts Eiropas satelītu nodrošinātajos datos un veicinās to plašāku izmantošanu,” stāsta “Rīgas mežu” pārstāve Ieva Bērziņa, norādot, ka patlaban uzņēmuma eksperti definē prasības tieši Latvijai paredzētajam risinājumam – tā, lai tas pilnībā atbilstu vietējām vajadzībām.

“Rīka pārbaude un testēšana regulāri notiks “Rīgas mežu” teritorijās, kur mūsu kolēģi pārbaudīs rezultātus dabā, praktisko pielietojamību un konstatēs nepieciešamos uzlabojumus,” tā I. Bērziņa. Viņa arī atklāj, ka kopējais projekta finansējums ir teju 10 milj. eiro, savukārt “Rīgas mežiem” piesaistītais finansējums ir aptuveni 0,5 miljoni eiro

Bet, jautāta, kāds praktisks labums no projekta būs iedzīvotājiem, viņa teic, ka ieguvēji būšot daudzi, turklāt ne tikai rīdzinieki.

“”Rīgas mežu” teritorijas atrodas 11 pašvaldībās, kurās dzīvo apmēram puse Latvijas iedzīvotāju. Uzņēmuma objekti un teritorijas atrodas Rīgas un Jūrmalas pilsētas, kā arī Ādažu, Ķekavas, Limbažu, Mārupes, Ogres, Olaines, Ropažu, Salaspils un Siguldas novada teritorijās. Tādējādi šo teritoriju iedzīvotāji iegūs labāk uzraudzītus, veselīgākus mežus, kas šādi nodrošinās plašu ekosistēmu pakalpojumu klāstu. Piemēram, ātrāk konstatējot bojājumu teritorijas, ir lielāka iespēja pie apdzīvotām vietām aizturēt skaņas, putekļus vai piesaistīt oglekli. Turklāt atbilstoši projekta mērķiem rīks būs pieejams jebkuram meža īpašniekam vai apsaimniekotājam. Patlaban aprēķini liecina, ka samaksa par sniegto pakalpojumu būs ļoti demokrātiska.”

Reklāma
Reklāma

Savukārt uz jautājumu, vai uzņēmumam padomā vēl kāds līdzīgs projekts, I. Bērziņa atzīst, ka patlaban tiek slēgts līgums par vēl vienu prestižās programmas “Horizon Europe” (“Apvār­snis Eiropa”) projektu “Augsnes kurss Eiropai”, kas saistīts ar meža augšņu aizsardzību. Projektā sadarbosies 21 partneru institūcija no dažādām pasaules valstīm, un tas sāksies šā gada nogalē, Plānots, ka no Latvijas pārstāvniecību nodrošinās “Rīgas meži” kopā ar Latvijas Valsts mežzinātnes institūtu “Silava”.

“Tāpat šogad esam iecerējuši sākt vairākus projektus kokaudzētavas “Nor­upe” attīstībai. Te plānots sadarboties ar Rīgas Tehnisko universitāti un “Silavu”, paredzot vairāku procesu automatizāciju. Piemēram, spektrālo sensoru izmantošanu automatizētā stādu veselības uzraudzībā, IT risinājumu ieviešanu darba uzdevumu plānošanā. Plānots arī projekts, kur izstrādās jaunaudžu veselības uzraudzības tehnoloģiju un kārtību, izmantojot dronu iespējas. Piedaloties pētniecības un attīstības projektos, viens no nozīmīgākajiem mērķiem ir apkopot labākās zināšanas, lai korekti novērtētu daudzpusīgo meža ekosistēmu pakalpojumu klāstu. Tāpat būtiski, lai varētu ieplānot vietai atbilstošus mežsaimniecisko darbu paņēmienus, nodrošinot mežu un tajos esošo vērtību saglabāšanu,” rezumē “Rīgas mežu” pārstāve.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.