Kosmiska siltumizolācija 0
“Lasīju par šķidro izolāciju Alfatex. Gribam nosiltināt betona aku un pagrabu. Kur šo līdzekli var iegādāties?” Austra Ādažu novadā
Ik pa brīdim tirgū parādās jauni materiāli, kuriem vēl jāiztur laika pārbaude, tāpēc pārmērīgam optimismam uzreiz nevajadzētu ļauties. Viens no tādiem brīnummateriāliem ir šķidrā siltumizolācija jeb termokeramika, kas zinātniski saucas virsmas pārklājums ar endotermiskiem efektiem. To izstrādājuši NASA inženieri ASV kosmisko kuģu vajadzībām kā termoizolācijas pārklājumu, kurš iztur milzīgas temperatūras svārstības. Vēlāk kompānija “MASCOAT” to pielāgoja celtniecības vajadzībām. Ražotāji uzskata, ka ēkās tā nodrošinot mājīgu klimatu, palīdzot samazināt apkures un dzesēšanas izmaksas, kā arī pasargājot fasādes un jumtus no vides kaitīgās iedarbības.
Šķidrā siltumizolācija sastāv no akrila saistvielas, kurā peld miljoniem tukšu stikla keramikas bumbiņu 25 – 120 mikrometru diametrā.
Žūstot pārklājums polimerizējas, veidojot plānu, elastīgu, blīvu tvaiku caurlaidīgu membrānu. Siltuma ekonomiju gādā tukšie stikla keramikas pūslīši, kas izkliedē ap 25 % no siltuma stariem. Rezultātā membrānas virsma izstarojot trīsreiz mazāk siltuma nekā betona virsma. Ražotāji uzskata, ka 1,2 mm biezs, trīsreiz uzklāts materiāls siltumefektivitātes ziņā esot salīdzināms ar 50 mm putuplasta slāni.
Termokeramiku izmanto dzīvojamo māju apdarē fasāžu, jumtu un arī iekštelpu termoizolācijas pārklājumiem, it īpaši vietās, kur nevar piekļūt ar parastajiem paņēmieniem. Tā efektīvi aizsargājot no korozijas un kondensāta arī metāla konstrukcijas un cauruļvadus, cisternas, saldējamās iekārtas un kondicionierus. Vienkāršs materiāla pielietojuma paraugs ir vannas korpusa siltināšana vai uzklāšana aiz apkures radiatoriem, kur parasti ir lieli siltuma zudumi. Visas nokrāsotās virsmas kļūst glītākas.
Materiāls ir balts. Pievienojot pigmentus, iegūst pasteļtoņus. Šķidro keramiku ar otu, rullīti vai pulverizatoru klāj uz tīras virsmas, kas atbrīvota no vecās krāsas un putekļiem. Rūsas neitralizēšanai izmanto attiecīgos pārveidotājus. Biezumu panāk, krāsojot vairākas reizes. Nākamo slāni uzklāj apmēram pēc 24 stundām. Neiesaka strādāt mitrā laikā, jo tad materiāls lēnāk žūst.
Šķidrā siltumizolācija Alfatex pagaidām Latvijas tirgū nav pieejama, toties ar kaimiņu piedāvāto analogu, Volgogradā ražoto Korund četrās versijās (Klasiskais, Antikors, Fasāde un Ziema) var iepazīties www.corund.lv.
Daži skeptiski noskaņoti speciālisti uzskata, ka šķidrā keramiskā siltumizolācija esot īsti efektīva tikai pie lielākām temperatūras starpībām. Citi spriež, ka derot visur, kur tas lietošanas instrukcijās uzrakstīts. Kam taisnība, grūti pateikt. Varbūt atsevišķās reizēs iepirkts nezināmas izcelsmes valstī ražots analogs ar neefektīvām keramikas lodītēm un nepiemērotu saistvielu. Varbūt nav ievērota pareizā tehnoloģija.