Foto: SHUTTERSTOCK

Kosmiskā novecošana: kas patiesībā notiek ar cilvēka smadzenēm kosmosā? 0

Dace Bumbiere, “Planētas Noslēpumi”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kalpos vairāk nekā 15 gadus: nosaukti auto, no kuriem īpašnieki nesteidz šķirties pat pēc vairākiem gadiem
“Tas ir Ivans Vladimirovičs Putins.” Pirmo reizi publiskoti Putina slepenā dēla foto, kuru pirms 10 gadiem viņam dāvāja Kabajeva 22
VIDEO. Kamēr ērgļi prom, tikmēr pa viņu ligzdu rosās nelūgts viesis…
Lasīt citas ziņas

Agrāk zinātnieki jau bija konstatējuši, ka ilgstoša uzturēšanās kosmosā noved pie kaulaudu blīvuma samazināšanās un muskuļu atrofijas, bet tagad noskaidrojies, ka kosmonauti riskē ne tikai ar kauliem un muskuļiem, bet arī smadzenēm.

Krievijas, Vācijas un Zviedrijas pētnieku apvienotā komanda novērtējusi smadzeņu strukturālos bojājumus kosmonautiem, kuri atgriezušies no ilgstošas ekspedīcijas, secinot, ka kosmosa iekarotāju domāšanas orgāns diemžēl noveco ātrāk nekā parastajiem cilvēkiem uz Zemes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par šādu paātrinātu kosmonautu smadzeņu novecošanu liecinot asins analīzes. Pētnieki noskaidrojuši vienlaikus vairākus bioloģiskos marķierus, kas signalizē par garo nervu šķiedru bojājumiem smadzeņu baltajā vielā un gliālajās šūnās. Papildus vēl tiem, kuri atgriezušies no ilgstošas uzturēšanās kosmosā, fiksēta konkrētas olbaltumvielas (tau) pazemināšanās. Pētnieki vēstījuši, ka šāda aina esot raksturīga vieglai, taču ilgstošai smadzeņu traumai, kā arī ātrai domājošā orgāna novecošanai, un šis pētījums skaidri norādot tieši uz kosmonautu ļoti augsto un paātrināto neirodeģenerāciju.

Veselas smadzenes un Alcheimera slimības skartas smadzenes.
Veselas smadzenes un Alcheimera slimības skartas smadzenes.
SAISTĪTIE RAKSTI