Foto – LETA

Košļenēm sanāks 0

Vai zināt par izmaiņām ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumos par apgādībā esošajiem, un kā tos vērtējat?

Reklāma
Reklāma

 

7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

Zelda Eglīte, finanšu direktore:
 “Par izmaiņām esmu informēta. Tās, protams, ir pozitīvas. Taču man viens bērns ir zaudējis tēvu, un no 1. februāra vairs nepiemēro ienākuma nodokļa atvieglojumu otram no bērna vecākiem par bērniem, kas saņem apgādnieka zaudēšanas pensiju. Tāpēc man pret šo pavērsienu ir visai duāla attieksme, jo daļa ienākuma nodokļa atvieglojuma man iet gar degunu. Par vienu bērnu es iegūšu 2,4 latus, bet par otru diemžēl ne. Tiesa, šī summa nav ne tuvu pietiekama. Es domāju, ka tad, ja gribam runāt par nopietnu valsts atbalstu bērniem, atvieglojumam būtu jābūt vismaz minimālās algas – 200 latu – apmērā. Uzskatu, ka šobrīd bērni netiek atbalstīti. Tiesa, esmu arī pret pabalstiem, jo vecākiem pašiem jārūpējas par bērniem, taču neapliekamajam minimumam jābūt daudz augstākam. Tā ir arī daudzviet Eiropā. Jo vairāk bērnu, jo mazāki nodokļi un lielāki neto ienākumi.”

 

Jānis, lektors koledžā:
 “Nebiju to dzirdējis. Domāju, tas ir solis pareizajā virzienā, taču summa gan ir par mazu. Mani tāpat ļoti interesē, kā valdība šo rīcību pamato un kur tam tiek dabūti līdzekļi. Nezinu, vai tā ir apdomāta rīcība. Iespējams, kādam šī nauda droši vien tiks noņemta. Jebkurš var naudu uzdāvināt – arī Ušakovs, kā zināms, ir ļoti dāsns un dod visiem visu par brīvu. Taču jēdziens par brīvu nepastāv. Kāds par to visu samaksā, un tā ir viņa nauda, ko mētā pa labi un kreisi. Mūsu valsts pārvalde ir daudz par lielu, tā būtu jāsamazina vismaz par trešdaļu. Tā valsts ietaupītu un iegūtu papildu līdzekļus, lai samazinātu nodokļus. Tiem būtu jābūt maksimāli zemiem. Ienākumu nodoklim vajadzētu visiem būt 10% un tiem, kam ļoti lielas algas – 15%. Sistēma būtu jāvienkāršo, tad daudzas lietas sakārtotos – arī korupcija mazinātos, jo, līdzko tiek izveidota vienkāršāka shēma, ir grūtāk zagt. Mums, iedzīvotājiem, šobrīd nav skaidrs, kur lielās nodokļu naudas aiziet. Pabalsti ekstrēmos apstākļos ir vajadzīgi, bet vispār tos neatbalstu. Ja visi saņem, arī es, protams, neatsakos. Taču pirms simt gadiem pabalstu nebija un cilvēki dzīvoja. Kad cilvēkam jāizdzīvo – viņš kļūst radošs, tāpēc pabalsti nav labākais risinājums.”

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Aija, grāmatvede:
 “Dzirdēju gan, taču nezināju, ka jau šogad un no 1. jūlija. Atbalstu jebkuras nodokļu izmaiņas, ja tās ir pozitīvas manam maciņam. Minimālās algas celšanu gan neatbalstu, jo līdz ar to paaugstinās arī politiķu atalgojumu. Tāpēc vissakarīgākais lēmums tik tiešām šķiet nodokļu samazinājums un atvieglojumu palielināšana. Runājot par summu 2,4 lati – nu, pietiekami nekad nebūs, tas ir skaidrs, tāpēc jāpriecājas kaut vai par tendenci un jācer, ka tā turpināsies.”

 

Juris, šoferis:
 “Zinu par atlaižu palielinājumu un vērtēju šo pavērsienu ļoti labi. Tiesa, 2,4 lati – tas nenoliedzami ir par maz. Grūti pateikt, cik būtu pietiekami, taču – jo vairāk, jo labāk. 100 latu ieguvums par vienu apgādājamo iesākumam būtu labas un maciņā jūtamas izmaiņas. Es kā tēvs neatteiktos no jebkāda veida valsts atbalsta un priecātos gan par lielāku bērnu pabalstu, gan nodokļu atvieglojumu, gan bezmaksas pakalpojumiem. Ja tā reāli vērtējam situāciju, bērnu pabalsta dubultošana būtu vērā ņemams ieguvums.”

 

Ilze Šilberga, administratore:
 “Tas man ir jaunums. Vispār jau summa diezgan smieklīga, taču neko nevar darīt, visi tāpat zina, kāda ir situācija valstī, un mēs, vienkāršie cilvēki, pret to nevaram cīnīties. Kamēr augšā nekas nemainīsies, jādzīvo, kā ir. Būsim ieguvuši 2,4 – nu labi, košļenēm sanāks. Četrgadīgam bērnam, kurš aug, katru gadu jāpērk apavi, nemitīgi vajag jaunas drēbes, tāpēc izdevumu ir ļoti daudz. Es ļoti novērtētu lielākus, pieklājīgākus pabalstus. Mani paziņas dzīvo Vācijā, un tur bērnu pabalsts ir 170 eiro liels. Latvijā laukos ar šādu summu vientuļā māmiņa pat varētu iztikt nestrādājot – ja vēl ir papildu darbiņš, bērnam laba dzīve garantēta.”

 

Fakti

* No šā gada 1. jūlija IIN atvieglojums par apgādībā esošu personu tiek palielināts no esošajiem 70 latiem līdz 80 latiem mēnesī, kas nozīmē, ka par katru reģistrēto apgādājamo strādājošais ietaupīs 19,2 latus iepriekšējo 16,8 latu vietā.

* Strādājošajam, kuram apgādībā ir bērns, nestrādājošs laulātais, vecāki vai citi apgādājamie, par atvieglojuma summu 80 lati nav jāmaksā IIN 24% apmērā, tāpēc viņa neto alga ir lielāka nekā kolēģim ar tādu pašu bruto algu bez apgādājamā.

Reklāma
Reklāma

Avots: LETA

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.