Foto – Shutterstock

Koši zaļš dzīvžoga labirints. Kā tādu izveidot? 0

“Kā izaudzēt dzīvžogu labirintu?” DAINA AMATAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Dzīvžogu labirints ir viens no populārākajiem un interesantākajiem vides objektiem saimniecībās, kur nodarbojas ar lauku tūrismu. Vēl ir saglabājušies no baronu laikiem vai atjaunoti cirptie rindveida stādījumi daudzos muižu parkos, tie izbūvēti pēc noteikta plāna. Pēdējos gados dzīvžogus labirintus nereti kā savdabīgu akcentu izmanto arī privātmāju dārzos, piemēram, Strenču novadā tapis skaists, koši zaļš labirints no ‘Smaragd’ tūjām.

Dzīvžogu augstumu un platumu iespējams variēt pēc vajadzības – tas var būt gan bērna, gan pieauguša cilvēka augumā (tādā var pazust un maldīties pēc sirds patikas). Jo šaurāku un zemāku dzīvo sienu veido, jo vairāk krūmi jācērp. Ja labirintu ierīko plašākā mērogā, lielākas iespējas šķirņu izvēlē un maršrutu izbūvē, arī krūmi var vairāk izplest savu vainagu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viss sākas ar plānu

Kokaudzētavas “Īve” vadītājs Dainis Ozoliņš stāsta: – Dzīvžoga labirinta izveide sākas ar plānu. Vispirms to atzīmē mērogā uz milimetru papīra, lai pārliecinātos, vai pietiks vietas gan celiņiem, gan dzīvžogam. Celiņš jārēķina 70–90 cm platumā, lai pa to var ērti iet, arī izbraukt cauri ar stumjamo zālespļāvēju. Izmantot trimmeri šajā gadījumā nevajadzētu, jo ar to var sabojāt dzīvžogu.

Labirintam atvēl līdzenu, plašu vietu ar labi drenētu augsni. Veicot mērījumus un veidojot karti mērogā uz milimetru papīra, atzīmē arī atpūtas vietas (ar soliņiem, puķu dobēm), strupceļus un pagriezienus. Pēc tam, izmantojot karti, ar mietiņiem un auklām iezīmē labirintu dabā. Nostiepj auklas starp mietiņiem, veidojot taisnas līnijas. Kokaugus stāda gar līnijām 50–70 cm attālumā citu no cita. Dzīvžogu audzē trapeces formā (augšmalā – apmēram 40 cm, bet apakšu atstāj platāku – ap 60 cm), līdz 2–2,10 m augstumā.

Celiņiem visbiežāk sēj zālienu, retāk kā segumu izmanto granti vai bruģi.

Dzīvžogam parasti sagatavo 0,5 m platu un tikpat dziļu tranšeju, ko piepilda ar trūdvielām bagātu augsni (nedrīkst lietot svaigus kūtsmēslus). Pēc iestādīšanas kokaugus nosedz ar apmēram 5 cm biezu kūdras, zāģskaidu vai citu mulčas kārtu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.