Košais brīnums – hipeastrs. Agronomes padomi stādīšanā un kopšanā 0
“Veikalā nopirku hipeastru sīpolus. Iestādīju podos. Kad tie sāks rosīties un dzīt asnus?” INGA Koknesē
Svarīgi pareizi iestādīt
Agronome Ance Freipiča skaidro, ka no ārzemēm ievestie sīpoli jau ir sagatavoti uzziedināšanai (tiem nav jāiziet miera periods, lai attīstītos ziedaizmetnis). Iestādīti tie uzzied aptuveni pēc sešām nedēļām. Pirms iegādes un stādīšanas sīpoli noteikti jānovērtē, vai ir veseli. Ja uz hipeastriem redzami sarkani plankumi, tie ir inficēti ar sarkanajām iedegām.
Stādīšanai izvēlas podu, kura diametrs ir 2–3 cm lielāks par sīpola diametru. Traukā drenāžai ieliek māla lauskas, olīšus vai rupju granti. Substrātam jābūt irdenam, barības vielām bagātam, ūdens un gaisa caurlaidīgam (pH 5,5–6). Svarīgi sīpolu iestādīt pareizi – pusei sīpola jāatrodas virs zemes, tad ap tā kaklu neuzkrāsies ūdens un neizplatīsies puve. Pēc iestādīšanas augsni samitrina ar siltu ūdeni, nelejot uz sīpola, lai neveicinātu sēņu slimību izplatību.
Hipeastrus novieto gaišā vietā, piemēram, uz palodzes, ap 20 °C temperatūrā. Augus nelaista, kamēr nav parādījušies ziedpumpuri, pretējā gadījumā attīstīsies tikai lapas. Kad ziedkāti sasnieguši aptuveni 20 cm garumu, sāk regulāri laistīt ar siltu ūdeni (jālaista, kad zemes virskārta ir sausa). Ziedēšanas laikā papildmēslojums nav nepieciešams. Kad sāk atvērties pumpuri, augus noliek vēsākā vietā (ap 16 °C), lai tie ziedētu ilgāk – aptuveni divas nedēļas.
Augi grib ēst
Kad hipeastri noziedējuši (vecos ziedus vajadzētu noraut) un aug to lapojums, reizi nedēļā – līdz pat jūlija beigām – augus piebaro ar komplekso mēslojumu, piemēram, Vito. Augus var turēt laukā, nojumē, uz lodžijas, lai pasargātu no biežiem nokrišņiem.
Svarīgi nodrošināt miera periodu, kas ilgst 3–5 mēnešus (lapu dzeltēšana norāda uz auga miera perioda sākumu). Tad hipeastrus vairs nelaista un nemēslo. Rudenī pirms salnām ienes atpakaļ telpās, nogriež sakaltušās lapas. Podus tur tumšā, sausā vietā 15–20 “C temperatūrā. Laista minimāli (sakņu sistēma nedrīkst izžūt pavisam).