Austrijas prezidents Aleksandrs van der Bellens paziņojis, ka parlamenta ārkārtas vēlēšanas varētu notikt septembra sākumā.
Austrijas prezidents Aleksandrs van der Bellens paziņojis, ka parlamenta ārkārtas vēlēšanas varētu notikt septembra sākumā.
Foto: Christian Bruna/EPA/LETA

Korupcijas skandāls gāž Austrijas valdību 0

Pēc pusotra gada valdīšanas izjukusi Austrijas koalīcijas valdība, jo atklātībā nonācis videoieraksts, kurā redzams, ka koalīcijas valdības partneres Austrijas Brīvības partijas līderis Heincs Kristians Štrāhe piekritis saņemt naudu no kāda Krievijas oligarha radinieces apmaiņā pret valsts pasūtījumiem.

Reklāma
Reklāma

Austrijas tēls ir iedragāts

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

“Vadzis ir lūzis,” paziņojis Austrijas kanclers un centriski labējās Tautas partijas līderis Sebastians Kurcs, uzskaitot daudzos izaicinājumus, ar ko viņam nācies sadurties, strādājot koalīcijas valdībā ar Štrāhes Brīvības partiju.

Kanclers piebilda, ka videoierakstā dzirdamie Štrāhes apgalvojumi, ka viņam esot informācija par Kurca iesaistīšanos “seksa orģijās”, neesot ietekmējuši viņa lēmumu atlaist koalīcijas valdību. “Brīvības partija ir iedragājusi valsts tēlu,” atzina kanclers, piebilstot, ka viņam nav pārliecības, ka partija gribētu mainīties. Valdības krīzei izraisoties tikai dažas dienas pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām, varastrīce Vīnē ir sašūpojusi politisko ainavu kā Austrijā, tā Eiropā, jo netradicionālā koalīcija tika uzskatīta kā politisks eksperiments, pārbaudot konservatīvās partijas iespēju sadarboties ar populistiem, atzīmē izdevums “Politico”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kompromitējošo videoierakstu, kas tika veikts 2017. gada vasarā dažus mēnešus pirms kārtējām vēlēšanām, pagājušās nedēļas nogalē publiskoja Vācijas žurnāls “Der Spiegel” un laikraksts “Süddeutsche Zeitung”.

Sarunā ar vārdā nenosauktu kundzi, kuru Štrāhe un Brīvības partijas parlamenta frakcijas vadītājs Johans Gudenuss uzskatīja par kāda Krievijas oligarha turīgu radinieci, viņi apsprieda, kā slepeni sagādāt naudu savai partijai ar austriešu un ārzemju finanšu donoru palīdzību. Sarunā tika apspriesta iespēja Krievijas pārstāvei iegādāties pusi akciju Austrijas ietekmīgākajā laikrakstā “Kronen Zeitung” un iegūt ienesīgus valdības pasūtījumus.

Pēc skandalozā videoieraksta, kurā viņš piedāvā izdevīgus valdības pasūtījumus apmaiņā pret ziedojumiem partijas kampaņai, publiskošanas Štrāhe paziņojis par atkāpšanos no amatiem partijā un valdībā, kurā viņš bija kanclera vietnieks.

Pusdienās Ivisas kūrortā kopā ar kāda Krievijas miljonāra radinieci Štrāhe arī apspriedis, kā noslēpt šos maksājumus no varas iestādēm. Ņemot vērā skandalozā darījuma sprādzienveida efektu politiskajā vidē, kanclers Kurcs secinājis, ka vienīgā iespēja, kā piesegt savu partiju no saistības ar šo darījumu, ir pārtraukt koalīcijas līgumu ar Brīvības partiju.

ūkstošiem austriešu spontānais protests pie kanclera biroja Vīnē nedēļas nogalē varētu būt palīdzējis Kurcam izšķirties par šādu lēmumu. “Es esmu šeit (protesta mītiņā), jo visa Brīvības partija ir neciešama,” intervijā “Politico” izteicās Vīnes iedzīvotājs Florians Gantners. Viņaprāt, visai valdībai ir jāatkāpjas un valstī jārīko jaunas vēlēšanas, lai varētu atgriezties pie demokrātijas.

Brīvības partijai ir līgums ar Kremļa partiju

Jau gadiem vairāku Eiropas valstu galēji labējās partijas tikušas apsūdzētas slēptos finanšu kontaktos ar Krieviju, ko apstiprina videoieraksts par Štrāhes darījumu. Brīvības partijai ir partnerattiecību līgums ar Kremļa valdošo partiju “Vienotā Krievija”, taču Štrāhes partija ir atkārtoti noliegusi, ka veicinātu Krievijas intereses Austrijā. Ņemot vērā, ka labējo spēku līderi Itālijā un Francijā ietur Krievijai draudzīgu politiku, arī viņiem varētu nākties atbildēt uz nepatīkamiem jautājumiem. Skandāls ar Brīvības partiju Austrijā var sarežģīt centienus apvienot Eiropas galēji labējās partijas jaunā politiskā apvienībā pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām, kur eiroskeptiķi cer iegūt aptuveni trešo daļu no 751 vietas.

Reklāma
Reklāma

Štrāhe bija Eiropas labējo partiju koordinācijas pārraugs, un pēc viņa skandalozās atkāpšanās sadarbības partneri drīzāk centīsies distancēties no viņa.

Austrijai jāatgūst Eiropas uzticība

Aptaujas liecina, ka kanclers Kurcs ir Austrijas populārākais politiķis, un jaunās vēlēšanās viņš varētu nostiprināt savas partijas pozīcijas, ja viņam izdotos piesaistīt Brīvības partijas vīlušos vēlētājus. Analītiķi atzīmē, ka sarežģīts jautājums būtu izveidot valdību bez Brīvības partijas Austrijas sašķeltajā politiskajā ainavā, kas sāk atgādināt Balkānus. Aptaujas, kuru rezultāti tikpat kā nav mainījušies pēdējā gada laikā, liecina, ka Kurca Tautas partiju atbalsta trešdaļa vēlētāju. 26% austriešu ir gatavi balsot par sociāldemokrātiem. Brīvības partiju atbalsta 22% vēlētāju, bet šī aptauja tika veikta pirms korupcijas skandāla un partijas līdera Štrāhes atkāpšanās.

Austrijas prezidents Aleksandrs van der Bellens nosodījis Štrāhes uzvedību un atbalstījis Kurca aicinājumu rīkot jaunas vēlēšanas. “Notikumi rāda satraucošu ainavu, kas nav raksturīga mūsu valstij. Mēs tādi neesam, tāda nav Austrija,” apgalvoja prezidents Bellens. “Austriešiem ir tiesības izraudzīt valdību, kam viņi var uzticēties; valdību, ko novērtē un ciena Eiropā un pasaulē. Mums ir jāatjauno šī uzticība, un šī atjaunošana ir iespējama, vienīgi rīkojot jaunas vēlēšanas,” teica Austrijas prezidents.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.