Cilvēki mirst rindās pie slimnīcām, mirušos sadedzina ugunskuros. Koronavīruss pārņem Indiju 84
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Indijā, kur ir 1,36 miljardi iedzīvotāju, vakar reģistrēts koronavīrusa inficēšanās gadījumu skaita rekords – teju 353 000 diennakts laikā, un pieaugošs saslimstības līmenis saglabājies visu aizvadīto nedēļu.
Kopš pandēmijas sākuma oficiālais upuru skaits sasniedzis 195 311, bet faktiskais mirušo skaits varētu būt daudz lielāks.
Kopš pirmdienas virkne valstu ir aizliegušas iebraukšanu no Indijas, lai nepieļautu jauna koronavīrusa varianta izplatīšanos.
Šveices Veselības ministrija vakar paziņojusi, ka valstī atklāts Indijas koronavīrusa pirmais gadījums. Tas konstatēts pasažierim, kas ieradies Šveicē no kādas trešās valsts, bet pirms tam apmeklējis Indiju.
Saslimstības virsotne Indijā vēl nav sasniegta
Indijas premjerministrs Narendra Modi mudinājis iedzīvotājus vakcinēties un paziņojis, ka no 1. maija katrs indietis, kas ir vecāks par 18 gadiem, saņems poti pret Covid-19.
Testi liecina, ka galvaspilsētā Deli katrs trešais iedzīvotājs ir Covid-19 pozitīvs, bet Kolkatā pat katrs otrais. Deli no koronavīrusa katru ceturto minūti mirst kāds cilvēks, ziņo raidsabiedrība BBC.
Eksperti prognozē, ka pašreizējā pandēmijas viļņa virsotne Indijā netiks sasniegta vēl vismaz trīs nedēļas, kad inficēto skaits varētu pārsniegt 20 miljonus.
Valdība organizējusi īpašus vilcienus, lai piegādātu skābekli pandēmijas vissmagāk skartajām pilsētām. Skābekļa un citu trūkstošo ārstniecības materiālu transportēšanā iesaistīti arī gaisa spēki.
Varasiestādes izdara spiedienu uz rūpniekiem, lai panāktu skābekļa un trūkstošo medikamentu ražošanas apjoma palielināšanu. Daudzās pilsētās gultasvietu un skābekļa trūkuma dēļ pacienti mirst rindās pie slimnīcām, nesaņēmuši palīdzību.
Krematorijas netiek galā ar milzīgo upuru skaitu, un daudzviet valstī mirušos sadedzina ugunskuros.
Deli katru dienu tiek kremēti tik daudz cilvēku, ka pilsētas varas iestādes nemitīgi saņem lūgumus atļaut izcirst kokus pilsētas parkos, lai iegūtu kurināmo ugunskuriem.
Līķu dedzināšanas sārti daudzās pilsētās kvēlo dienu un nakti. Pārpildītās slimnīcas un pārblīvētās krematorijas liecina par Indijas jau tā trauslās veselības aprūpes sistēmas sabrukumu.
Pasaule steidz piegādāt humāno palīdzību
“Mūs satrauc epidemioloģiskā situācija Indijā, un mēs esam gatavi palīdzēt,” paziņojusi EK prezidente Urzula fon der Leiena. “ES apvieno resursus, lai ātri atbildētu uz Indijas lūgumu,” viņa teica.
ES krīžu pārvaldības komisārs Janezs Lenarčičs paziņojis, ka ar ES dalībvalstu valdībām tiek saskaņota skābekļa un zāļu piegāde Indijai. Vācijas kanclere Angela Merkele paziņojusi, ka Vācija steidzami gatavo palīdzības sūtījumu Indijai.
ASV piegādā Indijai materiālus vakcīnu ražošanai, kā arī citas zāles, testu materiālus, plaušu ventilēšanas iekārtas un individuālās aizsardzības līdzekļus.
ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins paziņojis, ka tuvākajās dienās Pentagons piegādās Indijai aparatūru skābekļa apgādei.
Eiropas Savienība, Britānija, Ķīna, Krievija un Pakistāna ir piedāvājušas Indijai ārstniecības materiālus, bet Singapūra un Vācija ir jau nosūtījušas plaušu ventilatorus un pārvietojamas skābekļa ražošanas iekārtas.
Bagātnieki steidzas pamest valsti
Saslimstībai strauji izplatoties, Indijas bagātākie cilvēki steidzas pamest valsti ar privātlidmašīnām, atzīmē izdevums “Business Insider”. Daudzi no viņiem dodas uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem, līdz kurienei no Deli ir aptuveni divu stundu lidojums.
Daudzas valstis ir ieviesušas ieceļošanas aizliegumu no Indijas. Kopš svētdienas, 25. aprīļa, uz desmit dienām ceļotājiem no Indijas ir aizliegts iebraukt AEE, ziņo izdevums “Gulf News”.
Lidmašīnu nomas firmas “Air Charter Service India” pārstāvis intervijā aģentūrai AFP izteicies, ka “klientu interese par privātlidmašīnām kļuvusi gluži traka”.
“Mums piektdien bija paredzēti 12 lidojumi uz Dubaiju un visas biļetes momentā tika izpirktas,” viņš teica. Privātlidmašīnu operators “Enthral Aviation” ir steidzami iznomājis lidaparātus ārzemēs, lai tiktu galā ar pieprasījumu.
Privātlidmašīnas ar 13 vietām noma no Mumbajas līdz Dubajai maksā 38 000 dolāru. Kā ziņo britu prese, pagājušās nedēļas beigās pirms ieceļošanas aizlieguma Britānijā no Indijas ieradās vismaz astoņas privātlidmašīnas.
Vienas lidmašīnas noma deviņu stundu lidojumam maksā aptuveni 140 000 dolāru, atzīmē “The Sunday Times”.