Koronavīruss grauž telpu nomu 0
Koronavīrusa izraisīto saslimšanu ietekmē martā visvairāk cietis tirdzniecības telpu (veikali, restorāni, kafejnīcas un bāri) un tirdzniecības centru nomas tirgus.
Uzņēmuma “Rent in Riga” valdes loceklis, komerctelpu nomas un tirdzniecības eksperts Jānis Lipša saka, ka pašlaik lielai daļai šo nomnieku apgrozījums ir krasi samazinājies vai pat pilnīgi apsīcis.
Uz jautājumu, kā tas ietekmējis nomas cenrāžus, Jānis Lipša atbild, ka pašlaik par to spriest vēl esot pāragri. Tas būšot redzams aprīlī vai maijā, kad tirdzniecības telpu nomnieki saņems izdevumu rēķinus par aizvadīto mēnesi un redzēs, kādi bijuši viņu ienākumi.
Jautāts, kas notiek biroju telpu nomas tirgū, uzņēmuma “Rent in Riga” pārstāvis Jānis Lipša atbild, ka koronavīruss grauž arī to.
Pašlaik pārtraukti tie biroju nomas līgumi, kuru nomnieki – uzņēmumi – strādā tajās nozarēs, kuras cieta pirmās un visvairāk. Jaunu nomnieku interese par biroju telpām krasi apsīkusi. Potenciālo nomnieku skaits ir samazinājies par aptuveni 60 līdz 70%.
Daļa pašreizējo biroju telpu, tāpat noliktavu un ražošanas telpu nomnieki lūguši iznomātājiem samazināt nomas maksu.
Pēc viņa teiktā, pašlaik nomnieku lielākā daļa vēl nogaidot, kā attīstīsies notikumi, cerībā uz labākiem laikiem. Nogaida arī iznomātāji, nesteidzoties atbrīvoties no nemaksājošiem nomniekiem, tāpēc ka viņu vietā uzreiz atrast citus būs grūti vai pat neiespējami.
Nekustamo īpašumu tirdzniecības un starpniecības uzņēmuma “Ober-Haus Real Estate Latvia” mārketinga speciāliste Evita Zemberga-Zakalovska stāsta, ka koronavīrusa ietekmē komercplatību nomas cenas pašlaik vēl netiekot samazinātas, lai piesaistītu nomniekus.
Bet atzīst, ka interese par nomas telpām ir samazinājusies. Gan pašmāju, gan ārvalstu uzņēmēji, kuri plānoja uzsākt uzņēmējdarbību Latvijā, pašlaik telpu nomu atlikuši un nolēmuši nogaidīt.
Viņasprāt, tirgus inerces dēļ nākamie mēneši varot vēl neparādīt koronavīrusa patieso ietekmi nekustamā īpašuma tirgū. Šobrīd, kad ekonomisti stipri piesardzīgāk vērtē ekonomiskās attīstības perspektīvas, patērētāju uzticamība, visticamāk, strauji samazināsies.
Iznākumā paredzams, ka nekustamā īpašuma tirgus rādītāji (darījumu skaits, cenas u. c.) būs sliktāki, nekā bija plānots 2020. gada sākumā.
Taču, visticamāk, uzņēmēju cerības uz labākiem laikiem tik drīz nepiepildīsies un krīze nomas tirgū padziļināsies.
Tā var secināt pēc 24. martā notikušās valdības sēdes, kurā ministri nolēma ieviest jaunus ierobežojumus koronavīrusa saslimšanu izplatībai, tostarp sestdienās un svētdienās slēgt tirdzniecības centrus, atstājot atvērtus tikai pārtikas veikalus, aptiekas un veterinārās aptiekas, kā arī dzīvnieku pārtikas, optikas un higiēnas preču, būvniecības un dārzkopības piederumu veikalus.
Tādējādi lielai daļai tirdzniecības uzņēmumu – telpu nomnieku – būs jāvienojas ar iznomātājiem par citiem nomas līgumu noteikumiem vai pat pilnīgi jāatsakās no telpu nomas.
UZZIŅA
• Pēc uzņēmuma “Ober-Haus Real Estate Latvia” datiem, 2019. gadā tirdzniecības telpu nomas maksa nelielām telpām (līdz 100 m2 platībā) galvaspilsētas centrā svārstījās no 10 līdz 33 eiro par m2 mēnesī.
• Vecrīgā, ielās ar lielu gājēju plūsmu, nomas maksa pērn svārstījās no 20 līdz 40 eiro par m2 mēnesī, dažviet sasniedzot pat 55 eiro par m2 mēnesī. Nelielās šķērsielās pilsētas centrā un Vecrīgā iznomātāji prasīja 10 līdz 20 eiro par m2 mēnesī.
• 2019. gadā tirdzniecības centros (telpām ar platību virs 1000 m2) nomas maksas apmēri bija, sākot no 8 eiro par m2 mēnesī, vidēja lieluma telpām (150–300 m2) – no 15 līdz 35 eiro par m2 mēnesī.
Nelielām telpām (līdz 100 m2 platībā) 25 līdz 50 eiro par m2 mēnesī. Savukārt pastāvīgie tirdzniecības telpu jeb tā dēvētie enkura nomnieki, to skaitā, piemēram, lielveikali “Rimi”, “Maxima” un citi maksā vidēji no 6 līdz 10 eiro par m2 mēnesī.
• Pēc nekustamo īpašumu tirdzniecības un starpniecības uzņēmuma “Latio” datiem, 2019. gadā Rīgā biroju nomas maksa svārstījās no 7 līdz 17 eiro par m2 mēnesī.