Tūristi Venēcijā piesardzības nolūkos valkā maskas.
Tūristi Venēcijā piesardzības nolūkos valkā maskas.
Foto: Mirco Toniolo/ZUMAPRESS/SCANPIX/LETA

Koronavīruss apdraud tūrismu 2

Pēdējo dienu ziņas ir satraucošas – kopš janvāra, kad Ķīnas pilsētā Uhaņā (11 milj. iedz.) tika konstatēta pirmā saslimšana ar līdz šim nezināmo koronavīrusu “Covid–19”, bojā gājuši jau vairāki tūkstoši cilvēku, turklāt vīruss nonācis arī Eiropā, vissāpīgāk skarot vienu no tūristu iecienītākajiem galamērķiem Itāliju, jo februāra nogale un marta sākums ir laiks, kad daudzi dodas uz Itāliju slēpot.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Nu jau pirmais saslimšanas gadījums konstatēts mūsu kaimiņvalstī Igaunijā, kur inficētais ieradies ar autobusu no Rīgas, pirms tam ielidojot Latvijas galvaspilsētā no Turcijas. Atbildīgie dienesti Latvijā ir gatavi šādai diagnozei, jo ik dienu jau vairāki desmiti iedzīvotāju izsauc neatliekamās palīdzības brigādes, baiļojoties par inficēšanos ar koronavīrusu.

Strausa politika vairs nelīdz

Tā kā koronavīrusa epidēmija sasniegusi globālus mērogus, šķiet, arī Latvijas tūrisma nozarē vairs nevar izlikties, ka šī problēma to neskar.
CITI ŠOBRĪD LASA

Lai gan tūrfirmas cenšas mierināt potenciālos ceļotājus, ka viņu piedāvātajos maršrutos briesmas nedraud, tomēr pastāv reāli riski. Ja koronavīruss turpinās izplatīties tikpat strauji kā līdz šim un netiks izveidota vakcīna pret to, ilgtermiņā tas var nopietni apdraudēt izejošo tūrismu.

“Manuprāt, šāds apgalvojums ir mazliet pārspīlēts, jo ik gadu mēs saskaramies ar gripas epidēmijām, un šobrīd izskatās, ka situācija ir līdzīga, kad jāievēro tie paši higiēnas un profilakses pasākumi. Stāvoklim normalizējoties, cilvēki drīz vien aizmirsīs par koronavīrusu,” uzskata Biznesa augstskolas “Turība” asociētais profesors Ēriks Lingebērziņš.

Viņam neesot satraukuma, kaut darba darīšanās nākamajā nedēļā jādodas uz Dienvidvāciju – samērā netālu no Itālijas.

Tāpat nav atcelta starptautiskā tūrisma izstāde Berlīnē, kas notiks marta sākumā – vienīgi bez Ķīnas un citu “Covid–19” skarto valstu pārstāvju piedalīšanās.

Mazās tūrfirmas var izputēt

Turpretī mazajiem tūrisma uzņēmējiem un tūrisma aģentiem ar nelielu apgrozījumu, koronavīrusa izplatības areālam paplašinoties, draud maksātnespēja vai pat bankrots.

Jo īpaši gados vecākiem cilvēkiem, kas ir viņu galvenie klienti, pietiek vien ar ziņu, ka izraudzītajā galamērķī parādījušies daži saslimšanas gadījumi, lai jau šobrīd atteiktos no braucieniem, kas paredzēti vasarā un rudenī.

“Man pāris dienu laikā vairāki ceļotāji ir pieprasījuši atdot naudu, kas daļēji jau ieguldīta viesnīcu pakalpojumu priekšapmaksā. Viņi baidās par savu veselību,” atklāj SIA “Ceļojumlāde” vadītāja Ligita Gasparoviča, kura sezonā noorganizē tikai ap desmit tūrisma braucienu ārpus Baltijas.

Viņa sazinājusies ar savu latviešu gidi Elitu Itālijā, un stāvoklis tūrismā tur pašlaik esot neapskaužams – Milānā un citās koronavīrusa skartajās vietās skolas, baznīcas un muzeji slēgti, veikalu plaukti tukši bez paskaidrojumiem, kad būs nākamais pievedums, ielās policija.

Inficēto saraksts

Valsts operatīvā medicīniskā komisija (VOMK) papildinājusi sarakstu ar koronavīrusa “Covid–19” skartajām valstīm un teritorijām, no kurām atgriežoties jāveic īpaši piesardzības pasākumi un jāvēro savs veselības stāvoklis turpmākās 14 dienas.

Šobrīd tajā ietilpst Ķīna, Dienvidkoreja, Irāna, Itālijas Lombardijas un Veneto apgabali.

“Protams, cilvēki mums zvana un jautā, kas notiek, taču viņu uztraukums ir par to, vai mēs neatcelsim braucienu, nevis par veselības apdraudējuma riskiem. Esam sazinājušies ar saviem sadarbības partneriem Itālijā, un viņi apliecina, ka mūsu maršrutā viss ir kārtībā, satraukumam nav pamata. Ceļojums paredzēts aprīļa vidū. Ja nu koronavīruss turpinās izplatīties un Latvijas valsts institūcijas aizliegs turp doties, tad lemsim, kā risināt šo situāciju,” vēsta tūroperatora “Ozolciems” vadītāja Irina Tereško.

Reklāma
Reklāma

Par ceļošanu uz koronavīrusa skartajiem reģioniem tūristi interesējas, taču panikas nav un masveidā neviens savus plānotos ceļojumus neatceļ, informē tūrisma aģentūras “Kolumbs” pārstāve Līga Jansone.

“Uz Itāliju slēpot mūsu tūristi brauc tikai individuāli, Ķīnas, Dienvidkorejas virzienā pārsvarā ir biznesa klienti, un neko nevaram līdzēt, ja tur paredzētie pasākumi tiek atcelti. Pārējā Āzijā pagaidām viss rit, kā ierasts, taču sekojam līdzi aktuālajai informācijai no šī reģiona.”

Situācijā, kad pēkšņa saslimšanas gadījuma dēļ kaut ko atceļ vai slēdz, piemēram, viesnīcu, kā tas otrdien notika Kanāriju salās Tenerifē, viņa iesaka nekavējoties sazināties ar savu tūroperatoru, kura vietējais pārstāvis risinās visus ar ceļošanas pārtraukšanu un atgriešanos mājās saistītos jautājumus, jo vietējām varas iestādēm var būt atšķirīgs viedoklis par situācijas nopietnību un tās risinājumiem nekā tūristiem.

Vai ar roku mazgāšanu pietiks?

Lai gan pagaidām situācija Latvijas tūrismā ir mierīga, bažas par turpmāko biznesa attīstību pastāv, tādēļ tūrfirmas visiem spēkiem cenšas noturēt savus ceļotājus, iedrošinot viņus ceļot un neatteikt līdz šim veiktās rezervācijas.

Pirms nedēļas no tūrisma aģentūras “Kolumbs” saņēmu preses relīzi ar skaidru vēstījumu sabiedrībai neuzķerties uz viltus ziņām un pārspīlējumiem par koronavīrusu.

Cita starpā šajā rakstā bija ieteikts ievērot vispārpieņemtos piesardzības pasākumus, regulāri mazgājot rokas un mēģinot izvairīties no inficētiem cilvēkiem, jo lielākā daļa vīrusa upuru vai inficēto cilvēku esot jau bijuši ar dažādām hroniskām veselības problēmām vai ļoti novājinātu imūnsistēmu.

Šāds optimistisks apgalvojums tika balstīts uz Pasaules veselības organizācijas vadītāja Tedrosa Adhanoma teikto, ka no gripas katru gadu mirst vairāk cilvēku nekā šobrīd no koronavīrusa, vienīgi šis ir mazāk zināms un kontrolējams risks.

Tādēļ Pasaules veselības organizācija un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs līdz šim nav noteicis ceļošanas ierobežojumus un pagaidām neizsludina starptautiska mēroga ārkārtas situāciju, jo uzskata, ka risks ceļotājiem un infekcijas tālākas izplatīšanās iespēja ir ļoti zema.

Apdrošinātāji atmaksās?

Situācijas risināšanā savu artavu cenšas dot gan politiķi (piemēram, Lietuva jau ir aizliegusi ceļošanu uz Itāliju), gan apdrošināšanas kompānijas.

“Visiem, kuri ir iegādājušies apdrošināšanu nenotikušajam ceļojumam un pieņēmuši lēmumu atteikties no plāniem ceļot uz vietām, kurās pasludināta karantīna un kurp Latvijas Ārlietu ministrija iesaka nebraukt, atlīdzināsim ceļojuma izdevumus, kā tas paredzēts nenotikuša ceļojuma apdrošināšanas noteikumos.

Kaitējums tiks atlīdzināts tiem, kuri līgumus par nenotikuša ceļojuma apdrošināšanu ir noslēguši, pirms tika paziņotas rekomendācijas nebraukt uz attiecīgajām vietām.

Šo apdrošināšanas aizsardzību varēs izmantot gan ceļojumu aģentūras, gan cilvēki, kas ceļojumus pirkuši individuāli,” informē “Gjensidige Latvija” personu apdrošināšanas produktu vadītājs Kārlis Eberhards.

Arī “Balta” apliecina gatavību segt izdevumus par ceļojuma atcelšanu, bet ne jau tajā gadījumā, kad ceļotājs pats ir nobijies, bet tad, kad tūrkompānija to atcēlusi. Bet “ar nosacījumu, ka polise iegādāta vismaz piecas dienas pirms ceļojuma sākuma un risks nav iestājies polises pirkšanas brīdī.

Lidojuma atcelšana koronavīrusa dēļ vai paša ceļotāja lēmums atcelt ceļojumu iespējamas saslimšanas riska vai karantīnas dēļ atbilstoši polises noteikumiem nav apdrošināšanas gadījums un netiek atlīdzināts. Ja klients izlēmis ceļojumā nedoties, piedāvājam iespēju rakstiski (elektroniski) pieprasīt iegādātās ceļojumu apdrošināšanas polises anulēšanu, lai atgūtu tās izmaksas,” skaidro Ludmila Ščegoļeva, “Baltas” Personu produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītāja.

Saskaņā ar apdrošināšanas noteikumiem ar koronavīrusu saslimušo ārstēšanu “Balta” apmaksā visā pasaulē, izņemot reģionus, kur izsludināta masu saslimšana jeb epidēmija. Tie koronavīrusa gadījumā ir īpaši valsts aizlieguma akti, piemēram, karantīnas izsludināšana, kad palīdzības sniegšana iedzīvotājiem tiek nodrošināta valstiskā līmenī. Patlaban (27. februārī) koronavīrusa epidēmija izsludināta Ķīnā, Dienvidkorejā, Itālijas Lombardijas, Veneto, Emīlijas-Romanjas un Pjemontas reģionos, kā arī Irānā, Japānā un Singapūrā.

Tas nozīmē: ja tūrists nobīstas un neaizbrauc, neko nemaksā, bet, ja aizbrauc un saslimst, tad “Balta” apmaksā ārstēšanu… ja vien galamērķī nav pasludināta epidēmija.

Ieteikumi, gatavojoties ārzemju ceļojumam

* Izvērtēt katra ceļojuma nepieciešamību un ceļojuma galamērķi.

* Lai maksimāli ierobežotu saslimšanas ar koronavīrusu tālāku izplatību, jāievēro piesardzības pasākumi arī pēc ceļojuma pa kādu no “Covid–19” epidēmijas skartajiem reģioniem.

* 14 dienas pēc atgriešanās mājās jānovēro savs veselības stāvoklis, vismaz divas reizes dienā mērot ķermeņa temperatūru. Ja šajā laikā parādās augšējo elpceļu infekcijas slimību simptomi (paaugstināta temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana u. c.), jāierobežo saskare ar ģimenes locekļiem un citām personām un nekavējoties jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113.

* Sekot līdzi aktuālajai informācijai https://spkc.gov.lv/lv/aktualitates/ un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra interneta vietnē https://www.ecdc.europa.eu/en/cases-2019-ncov-eueea.

* Necelt paniku, jo saceltās ažiotāžas dēļ iespējami mājas lapas darbības pārtraukumi, piemēram, vakar tā piedzīvoja kiberuzbrukumu.

Avots: SPKC

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.