Koronavīrusam pa pēdām! Autobusa pasažieri apzināti, kā ar blakussēdētājiem lidmašīnā? 0
Igaunijā vakar apstiprināts pirmais saslimšanas gadījums ar jauno koronavīrusu “Covid–19”. Saslimušais cilvēks trešdien valstī ieradies ar autobusu no Rīgas, savukārt Rīgā viņš ieceļojis ar avioreisu, paziņojis Igaunijas sociālo lietu ministrs Tanels Kīks.
Igaunijas portāls “Delfi” vēsta, ka inficētais Irānas pilsonis Rīgā ielidojis no Irānas tranzītā caur Turciju. Uz Rīgu no Turcijas tiešos reisus veic Turcijas aviokompānija “Turkish Airlines”, kuras lidmašīna no Stambulas ielidoja Rīgā trešdien plkst. 11.20.
Autobusu satiksmes kompānija “Lux Express” paziņojusi, ka inficētais Irānas pilsonis izbraucis ar tās autobusu no Rīgas plkst. 14 un ieradies Tallinā plkst. 18.30. Uz šo reisu pārdotas 24 biļetes. “Lux Express” esot nodevusi ziņas par reisa pasažieriem Igaunijas Veselības departamentam, kas ar viņiem visiem sazinājies. Visu pasažieru veselības stāvoklim tiks sekots 14 dienas.
Autobusā uz Igauniju kopā ar “Covid–19” inficēto pasažieri ceļojuši seši Latvijas pilsoņi, kuri pēc atgriešanās Latvijā tiek novēroti, vakar preses konferencē informēja Veselības ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško.
Viņa uzsvēra, ka visas šīs personas ir zināmas un ka Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) tās uzraudzīšot.
Kādam atpakaļ atbraukšanu noorganizējis darba devējs, citu atvedīšot radinieki, bet neviens no viņiem ar sabiedrisko transportu nebraukšot.
Saslimušais pasažieris uz Rīgas autoostu pārvietojās ar mikroautobusu. SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs pastāstīja, ka personas, kuras kopā ar viņu braukušas mikroautobusā, tikšot apzinātas. “Kad būs pierādīts, kurā mikroautobusā saslimušais braucis, par to tiks paziņots,” viņš informēja.
No Stambulas uz Rīgu kopā ar inficēto Irānas pilsoni, kurš devies uz Igauniju darba darīšanās, lidojuši 123 pasažieri. J. Perevoščikovs skaidroja, ka nav iespējams uzreiz sazināties ar visiem pasažieriem, taču Latvijas pasažieri tikšot apzināti.
“Viņiem rekomendējam palikt mājās, jo šajā gadījumā gan bērni, gan pieaugušie uzskatāmi par kontaktpersonām. Inficēšanās risks nav vienāds visiem pasažieriem, tomēr tas nav izslēgts. Divas nedēļas būtu nepieciešams novērot savu veselību un divas reizes dienā no rīta un vakarā mērīt temperatūru. Mums ir zināmi to cilvēku vārdi un uzvārdi, kuri paši aktīvi piesakās. Informācija joprojām tiek apkopota un visticamākā varētu būt no aviokompānijas, kuru saņemsim tuvākajās dienās. Mums svarīgi apzināt ne tikai mūsu iedzīvotājus, bet arī ārzemniekus.”
Perevoščikovs informēja, ka šie kontakti netiekot uzskatīti par īstiem kontaktiem. Risks esot tad, ja inficētais cilvēks kontaktējas ar kādu vismaz divu metru attālumā un viens ar otru runā vismaz 15 minūtes. Lidmašīnā bīstamākās vietas esot divi sēdekļi pirms un divi sēdekļi aiz inficētās personas, kā arī tuvākie saslimušajai personai novietotie sēdekļi gar malām.
Turpmāk personām, kuras ir atgriezušās no minētajām teritorijām un kurām 14 dienu laikā pēc atgriešanās ir parādījušies viegli saslimšanas simptomi – paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums –, ir jāzvana pa 113. Analīžu veikšanai šīs personas netiks uzreiz vestas uz Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu (RAKUS) vai Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu (BKUS).
Tā vietā pie personām ar vieglas elpceļu infekcijas pazīmēm vienas dienas laikā dosies ārstniecības persona, kura paņems analīžu materiālu laboratoriskai pārbaudei, bet pacients paliks mājās. Par izmeklējumu rezultātiem laboratorija informēs pacientu un SPKC.
Ja cilvēkam būs smagas elpceļu infekcijas pazīmes, tostarp apgrūtināta elpošana, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāde viņu nogādās stacionārā.
Bet šīs speciāli ekipētas divu mediķu brigādes apkalpos Rīgas, Jelgavas, Ogres teritorijas iedzīvotājus, kā arī tos, kas dzīvo teritorijā līdz Saulkrastiem. “Patlaban mums noris aktīvas sarunas ar trim lielajām laboratorijām, mēs gaidām atbildi, cik gatavas tās ir iesaistīties pārējās valsts teritorijas nosegšanā.
Atkarībā no šīm sarunām meklēsim risinājumu, kā reģionālās slimnīcas mūs var atbalstīt analīžu paņemšanā pārējā Latvijas teritorijā. Bet līdz tam arī pārējā teritorijā neviens netiks pamests, arī tur mēs turpināsim braukt pie visiem pacientiem, kuriem ir nepieciešama palīdzība,” solīja VM valsts sekretāre.
Pēc “sprādziena” dzīve turpinās
Madi Musts, bijušais laikraksta “Maaleht” žurnālists, tagad neatkarīgais žurnālists, “LA” pastāstīja, kāda reakcija ir Igaunijā: “Par koronavīrusu tiek izplatīts ļoti daudz viltus ziņu. Tik daudz, ka cilvēka prāts vairs nespēj saprast, kura ir un kura nav viltus ziņa. Igaunijas valsts iestādes dara visu, lai cilvēki informāciju par koronavīrusu uztvertu racionāli.
Šis cilvēks, kurš bija ieradies darba vizītē, pats saprata, ka viņam sāp kakls un ir citas koronavīrusam raksturīgas pazīmes, pats zvanīja mediķiem. Iekšlietu ministrs Marts Helme mierina iedzīvotājus, ka koronavīruss ir parasta saaukstēšanās, pret kuru palīdz sinepju plāksteri un zosu tauki.”
Fakti saistībā ar jauno koronavīrusu
Saslimuši 82 tūkstoši
Ar jauno koronavīrusu “Covid–19”, kas pirmo reizi tika konstatēts pagājušā gada decembrī Ķīnā, visā pasaulē inficējušies jau vairāk nekā 82 000 cilvēku. 2800 inficēšanās gadījumi beigušies letāli. Visvairāk saslimušo ir Ķīnā – tur reģistrēti 78 497 inficēšanās gadījumi, tostarp 2744 nāves gadījumi.
Parastās ķirurģiskās sejas maskas nepasargā
Parastās ķirurģiskās sejas maskas nepasargā no iespējamās saslimšanas ar koronavīrusu “Covid–19”, jo ieejas avots tam var būt arī acu gļotāda, intervijā Latvijas Radio skaidroja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes loceklis, Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.
Viņš skaidroja, ka šī ir klasiska pilienu infekcija – tas nozīmē, ka tā izplatās ar pilieniem, kas nāk no elpceļiem runājot, klepojot un šķaudot.
Savukārt ārstniecības personas lieto speciālos respiratorus ar attiecīgiem filtriem, kuru drošības pakāpi nosaka Pasaules veselības organizācijas rekomendācijas, skaidroja Višņakovs. “Tie respiratori gan pasargā, bet tie ir tomēr domāti tikai ārstniecības personām, kas ir tiešā kontaktā ar slimnieku vai arī aizdomīgiem gadījumiem, lai pasargātu sevi,” viņš uzsvēra.
E. Gulbja laboratorijā var veikt testu par 80,40 eiro
Iedzīvotājiem, kuriem nav koronavīrusa “Covid–19” simptomu, bet viņi atgriezušies no tā skartajām teritorijām un vēlas pārliecināties par savu veselību, E. Gulbja laboratorija piedāvās veikt šī vīrusa testu, bet par to būs jāmaksā pašiem un tās maksās 80,40 eiro.
Latvijas tūriste karantīnā viesnīcā Tenerifē
Tenerifes viesnīcā “H10 Costa Adeje Palace Hotel”, kurā atrodas viens Latvijas valstspiederīgais, jaunā koronavīrusa “Covid–19” dēļ ir noteikta karantīna. Viesnīcas istabās izolēti simtiem tūristu. Šāds solis sperts pēc tam, kad aizdomās par inficēšanos ar to hospitalizēts kāds itāļu tūrists.
Kā liecina “TV3 Ziņas”, viesnīcā atrodas tūriste no Daugavpils. Viņa pastāstīja, ka viesnīcā mītošajiem izdalīti termometri, lai ik pēc stundas mērītu temperatūru. Sieviete, kura ir gaidībās, stāstījusi: “Sēžam istabās. Viesnīca ir pilnībā ielenkta. Ārā visur ārsti. Saceltas medicīnas teltis. Mūs ieslēdza. Esam izolēti. Visas izejas aiztaisītas ar ķēdēm un slēdzenēm, lai cilvēki nemūk projām.”
Itālijā sejas maskas pārdod par 5000 eiro gabalā
Itālijā izvirzītas kriminālapsūdzības interneta tirgotājiem, kas pārdod sejas maskas par pārmērīgi augstām cenām (līdz 5000 eiro gabalā) un nepatiesi apgalvo, ka tās pilnībā pasargā no jaunā koronavīrusa “Covid–19”. 20 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības par nepatiesu reklāmu un konfiscētas tūkstošiem sejas masku.
Japānā slēgs visas skolas
Japānā no pirmdienas līdz marta beigām tiks slēgtas visas skolas, lai novērstu jaunā koronavīrusa izplatību, ceturtdien paziņoja valdība. Tas skars 12,8 miljonus skolēnu 34 847 valsts skolās, paziņojusi Izglītības ministrija.