Foto – Shutterstock

Kas ir mandeļu korķi? Vai tos vienmēr vajag ārstēt 1

“Kas ir mandeļu korķi? Vai tos vienmēr vajag ārstēt?” Ausma Salacgrīvā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

Atbild ausu, kakla un deguna ārste Ramona Markuse: “Mandeļu korķi, bāli dzeltenīgi, biezpienam līdzīgi graudiņi, veidojas mandeļu ligzdiņās jeb lakūnās, kur sakrājas siekalas, mikroskopiski ēdiena gabaliņi, nolobījies mutes dobuma gļotādas vai mēles epitēlijs. Tās var piepildīties arī ar strutām, kas izveidojušās mandeļu, aizdegunes vai deguna blakusdobumu iekaisuma gadījumā. Biežāk korķi rodas cilvēkiem ar dziļām mandeļu iedobēm, tās nereti mēdz būt iedzimtas.

Par korķiem mandelēs var liecināt palielināti zemžokļa limfmezgli vai nepatīkamas izjūtas tajos, kā arī mutes smakošana.
CITI ŠOBRĪD LASA

Korķus nevajadzētu meklēt pašam un mēģināt spiest vai nokasīt, jo, tā kā mandeles ir pilnasinīgs orgāns, var rasties iekaisums vai sastrutojums.

Atviļņa slimniekiem, kuņģa skābei iekļūstot barības vadā, mandelēs veidojas tā sauktie detrīta korķi. Tad vajadzētu mēģināt novērst atviļņa izpausmes, regulāri skalot mutes dobumu un pamatīgu vakariņu vietā ieturēt vieglu maltīti.

Mandeļu korķi jebkurā gadījumā būtu jāārstē, jo tie rada nelāgu elpu un uztur organismā infekciju. Taču vispirms jātiek skaidrībā, kāpēc šie veidojumi radušies, tādēļ jāveic izmeklējumi, lai pārliecinātos, vai nav vainīga kuņģa kaite vai mandelēm tuvējo orgānu iekaisumi. Tikai tad, kad noskaidrots cēlonis, ārsts izlems, kā risināt problēmu. Iespējams, būs jāārstē angīna, tonsilīts, aizdegunes sinusīts vai jālabo zobi, jāmaina ēšanas paradumi.

Mandeļu lakūnu skalošana, ko plaši praktizēja agrāk, nav efektīva, jo jau pēc nedēļas tās atkal piepildās ar korķiem.

Toties jebkurā gadījumā elpas atsvaidzināšanai ieteicams skalot mutes dobumu ar kumelīšu novārījumu vai sālsūdeni.

Reizēm visefektīvākais risinājums ir kriptolīze – ambulatora operācija, kad mandeļu rieviņas piededzina ar radiofrekvences viļņiem, lai tajās nekrātos nekas lieks.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.