Koridora apgaismojumam jābūt funkcionālam un ekonomiskam 0
Standarta plānojuma ēkās priekšnami bieži ir bez loga, līdz ar to dabiskās gaismas te ļoti pietrūkst, it sevišķi rudeņos. Ko darīt lietas labā, lai mākslīgais apgaismojums izlīdzinātu dienas gaismas trūkumu?
Pēc iespējas izmantojam dienas gaismu. Lai nelielu un tumšu priekšnamu padarītu gaišāku, dizainers Terenss Konrans iesaka tajā ielaist dienas gaismu arī no blakus esošajām telpām, izmantojot iekšējos logus – logus starpsienās, stikla sienas, stikla durvis vai ailas bez durvīm: “Tie gaismu no citiem logiem un telpām novirza uz tumšākajiem stūriem. Lai gaisma nebūtu pārāk spilgta, var izmantot matētu, krāsainu stiklu, līmplēves utt.”
Salīdzinām priekšnama apgaismojumu ar citām telpām. Nelielā telpā īpaši jāpadomā par to, lai vispārējais apgaismojums aptvertu visu telpu un tajā neveidotos neizgaismoti stūri un puskrēsla. Vispārējais apgaismojums jāizvēlas tik spēcīgs, lai tas neliktos ne par tumšu, ne par spilgtu salīdzinājumā ar citām telpām gan dienas, gan vakara laikā. Vislabāk izvēlēties matētus abažūrus, kas rada izkliedētu gaismu. Derēs gan gaismas ķermeņi pie griestiem, gan tādas sienas lampas, kam iespējams regulēt gaismas virzienu.
Apgaismojam katru zonu. Ja priekšnams ir plašāks, var izmantot papildu gaismas ķermeņus, lai, jau ienākot tajā, būtu skaidrs zonu izvietojums. Vispamatīgāk jāizgaismo ieejas zona, kur notiek ģērbšanās. Papildu apgaismojums jāparedz spogulim – sienas lampas virs tā vai abpus spogulim.
Ja priekšnamā vēl ir arī neliels galdiņš vai skapītis ar krēslu, vēlams izgaismot arī šo zonu – ar stāvlampu vai galda lampu.
Skapim savs apgaismojums. Izgaismots skapis ir daudz ērtāks un funkcionālāks par glabātavu, kurā nepieciešamais apģērbs un apavi jāmeklē pustumsā. Visērtāk, ja apgaismojums ieslēdzas automātiski, atverot skapja durvis. Tas var būt iestrādāts skapja augšpuses pārkarē, korpusā vai sānu sienās.
Nakts gaisma. Ja priekšnams ir plašs un tajā neuzturamies, bet esam tikai atnākot vai aizejot no mājām un arī staigājot cauri, piemēram, uz otro stāvu vai citām telpām, lietderīgi priekšnama grīdā vai sienu apakšpusē iebūvēt sensorveida apgaismojumu vai nakts gaismu, kas palīdz telpā orientēties arī tad, kad nav ieslēgts vispārējais apgaismojums. Šāds apgaismojums ir ekonomisks un izdevīgs arī tad, ja uz priekšnamu ir izeja no vairākām telpām. Tad nebūs jāparedz elektrības slēdži pie katras telpas (saslēgtie slēdži) – līdz galvenajam slēdzim varēs ērti nokļūt, izmantojot nakts gaismu.
Dekoratīvais apgaismojums. Ja priekšnams ir plašāks un tajā ir arī kādi dekoratīvi elementi – arkas, vāzes, mākslas darbi –, tos vēlams izgaismot papildus. Iebūvēts apgaismojums grīdā ar augšupvērstu staru kūli, sienas lampas, prožektorveida apgaismojums utt.
Apgaismojuma viltības. Visbiežāk priekšnami ir nelielas telpas – dažām traucē zemi, citām augsti griesti, bet nereti telpa ir pārāk šaura. To iespējams vizuāli labot, izraugoties pareizu apgaismojumu.
Piemēram, lai vizuāli paaugstinātu griestu plakni, var izmantot tajos iebūvētu apgaismojumu, kas pārklāts ar matētu stiklu. Līdzīgu efektu var sniegt arī sienas lampas ar augšupvērstu gaismu, kas izgaismo griestus, un gaisma no griestiem atstarojas.
Ja nepieciešams griestus vizuāli pazemināt, jārīkojas pretēji – galveno akcentu liekam uz sienām un izgaismojam tās, sienas lampas novietojot pēc iespējas augstāk un gaismu virzot uz leju. Tādējādi griesti paliek it kā noēnoti. Tikai jāņem vērā, ka uz šādi izgaismotām sienām labi saskatāms katrs defekts – grubuļi, nolupušas tapetes, nevienmērīgs krāsojums utt.