Kopīgi saimniekot izdevīgāk 0
Lauksaimniecības kooperatīvi aizvadītajā gadā kļuva spēcīgāki, vēl vairāk parādīja kopīgās un mērķtiecīgās darbošanās priekšrocības, dodot lielāku ieguldījumu Latvijas tautsaimniecībai. Kā uzsver Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas valdes loceklis Uldis Krievārs, pērn veiktas investīcijas, iekaroti jauni eksporta tirgi un sasniegti pārdotās produkcijas rekordi. Pērn atzīto kooperatīvo sabiedrību naudas apgrozījums salīdzinājumā ar 2013. gadu kāpa par 23% un sasniedza 284 miljonus latu. Lauksaimniecības kooperatīvu piedāvātās priekšrocības patlaban izmanto vairāk nekā 9200 saimnieku. Tiesa gan, tas veido vien aptuveni sesto daļu no aktīvajiem lauksaimniekiem.
Pērn spēcīgāki kļuva lauksaimniekiem piederošie pārstrādes uzņēmumi. Lūk, daži piemēri. 2013. gada nogalē izmēģinājuma režīmā darbību sāka LPKS “Latraps” iesalnīca, pirmā Latvijā. “Latraps” arī pats no savu biedru audzētajiem graudiem otro reizi Rīgas ostā uzlādēja “Panamax” tipa kuģi. LPKS “Trikāta KS”, LPKS “Dzēse” un “Piena Partneri KS” – uzņēmums SIA “Latvijas piens”, kas apvieno vairāk nekā 600 Latvijas piensaimnieku, aizvadītajā gadā dubultoja savu tirgus daļu Latvijā, lai gan kopējais siera tirgus apjoms samazinājies par 3,9%. SIA “Latvijas piens”, pēc operatīvās informācijas, pērn apgrozīja 37 miljonus eiro – par 43% vairāk nekā gadu agrāk. Provizoriskā tīrā peļņa piena ražotāju uzņēmumam būšot 455,8 tūkstoši eiro.
Aizvadītajā piektdienā Bīriņu pilī sveica Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) konkursa “Gada labākais lauksaimniecības kooperatīvs 2013” uzvarētājus un pateicās cilvēkiem, kas rosina Latvijas lauku izaugsmi. Labākos kooperatīvus noteica ar balsojumiem tīmeklī un anketām, bet visstraujāk augošo kooperatīvu noteica žūrija.
Balvu par visstraujāko izaugsmi saņēma 2006. gadā izveidotā graudu audzētāju LPKS “Barkavas arodi”, kas apvieno 99 vidēji lielas saimniecības. “Mūsu sapnis pērn piepildījās – izveidojām teritoriju līdz 250 tonnu graudu pieņemšanai stundā jebkuros dabas apstākļos. Graudu glabāšanas bunkuriem ir 15 000 tonnu ietilpība. Esam īstenojuši pavisam piecus ES un valsts atbalsta projektus, patlaban īstenojam sesto projektu, būvēsim vēl vienu glabātavu ar 900 tonnu ietilpību. Biedru vajadzībām esam pirkuši vajadzīgo lauksaimniecības tehniku,” teic kooperatīva vadītājs Alberts Gailums. “Barkavas arodi” valdes priekšsēdētājs Andris Gērmanis teic, ka kooperatīvā no apkārtnes saimniekiem neesot iestājušies vien nedaudzi. LPKS “Barkavas arodi” sadarbojas ar Latvijas lielāko graudu eksportētāju LPKS “Latraps”. A. Gailums cer, ka izdošoties piesaistīt atbalstu arī kārtīga biroja izveidei.
LPKS “Viļāni” ir uzvarēja vidējo kooperatīvu grupā. Tās vadītāja Aija Kiserovska teic, ka aizvadītajā gadā darbību pārtraukušas septiņas saimniecības, tomēr kooperatīva biedru skaits palielinājies par 55. Patlaban LPKS “Viļāni” ir 335 biedri. “Priecē, ka Latgalē aizvien vairāk novērtē kooperācijas priekšrocības. “Viļāni” galvenokārt apvieno mazos ražotājus, tomēr pērn mums pievienojās arī saimniecība ar 45 slaucamo govju ganāmpulku. Tātad mums uzticas. Mūsu biedru saimniecības kļūst spēcīgākas. Pēdējā modernizācijas kārtā ar bezprocentu aizdevumiem saviem biedriem palīdzējām piecu traktoru pirkumiem. Naudas apgrozījumu gada laikā gandrīz dubultojām un šajā gadā startēsim jau lielo kooperatīvu grupā,” tā A. Kiserovska. LPKS “Viļāni” bijis labāko kooperatīvu vidū pēdējos trīs gadus.
Indulis Jansons, LLKA valdes priekšsēdētājs, vada arī LPKS “Vidzemes agroekonomiskā apvienība”, kas uzvarēja lielo kooperatīvu nominācijā. “Vissvarīgākais, ka pērn izveidojām glabātavas ar 10 000 tonnu ietilpību arī Gulbenē un Varakļānos. Ražas ziņā aizvadītais nebija rekord- gads, kooperatīvā iestājās jauni biedri, palielinājās kopējās apstrādājamās platības. Gandrīz visu no kopražas – 110 000 tonnām graudu – pārdevām un zemniekiem samaksājām decembrī, kad cena bija par 20 eiro augstāka nekā patlaban,” tā I. Jansons. Viņš uzsver – lauksaimniecībai, ņemot vērā izdevīgo valsts novietojumu un dabas apstākļus, Latvijas tautsaimniecībā jāieņem aizvien svarīgāka vieta.
Pirmo reizi labākā kooperatīva godu piešķīra liellopu gaļas ražotāju kooperatīvam – LPKS “ABC projekts”. LPKS “ABC projekts” vadītājs Mārtiņš Vāgners neslēpa pārsteigumu par atzinību un pastāstīja, ka pērn Šveicē sākta Latvijā audzētu gaļas liellopu gaļas pārdošana ar zīmolu “Baltic Grassland Beef”. Tā ir īpaši kvalitatīva gaļa, par kuru saimnieki saņem aptuveni 20% augstāku maksu nekā vidēji Latvijas tirgū. “Ar ES atbalstu nopirkām specializēto dzīvnieku pārvadāšanas transporta līdzekli, līdz šā gada augustam būsim izveidojuši savākšanas punktu Kurzemē. Šādi centri būs arī Latgalē un Vidzemē,” tā M. Vāgners. Savukārt kooperatīva valdes loceklis D. Rungulis uzsver – nevar cerēt uz “labo Turcijas vai kādas citas valsts onkuli”, kas bez nosacījumiem lauksaimniekiem maksās augstu cenu. Vissvarīgākais izaugsmes nosacījums ir kooperācija un stabili eksporta tirgi.
U. Krievārs uzsver: “Skatoties uz priekšu, jāpatur prātā, ka kooperācija nav tikai veids, kā zemniekam šodien saņemt pēc iespējas augstāku graudu vai piena cenu. Dziļākajā būtībā tā ir atbildība par organizāciju un arī vidi, kurā saimniekojam un dzīvojam. Trikātas kooperatīva gadījumā (kooperatīvs nolēma atsākt siera gatavošanu atstātā ražotnē) to redzam arī kā mūsu līdzatbildību par Latvijas vecāko siera ražotni, tās vēsturi un arī nākotni. Lai kādreiz varam atbildēt saviem bērniem – jā, toreiz grūtā situācijā pieņēmām pareizo lēmumu,” tā U. Krievārs.
Uzziņa
Labākie lauksaimniecības kooperatīvi 2013. gadā
Mazo kooperatīvu grupa: LPKS “ABC projekts” , naudas apgrozījums 372 977 eiro
Vidēji lielo kooperatīvu grupa: LPKS “Viļāni”, naudas apgrozījums 1 893 162 eiro
Lielo kooperatīvu grupa: LPKS “Vidzemes agroekonomiskā apvienība”, naudas apgrozījums 40 000 000 eiro
Gada lauksaimniecības kooperatīvs izaugsmē: LPKS “Barkavas arodi”, naudas apgrozījums aptuveni 7 000 000 eiro