FOTO: Kopgalds putniem. Ar ko atšķiras dažādas barotavas 0
Ja vēlas ne tikai gādāt par suni vai kaķi, bet arī ziemā barot putnus, to var darīt, taču jāņem vērā – to vajadzēs darīt regulāri un līdz pat pēdējam sniegam. Barošanu nedrīkst pārtraukt, jo tad lidoņi var aiziet bojā.
Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta vadošais pētnieks, ornitologs Oskars Keišs skaidro, ka pat vienas barošanas reizes trūkums putniem kaitē vairāk nekā barotavas neesamība. Kaut barotava ir tukša, lidoņi atgriežas vairākkārt, lai pārliecinātos, vai nav parādījusies barība. Veltīgi lidinoties uz tukšo barotavu, putni iztērēto laiku būtu varējuši izmantot lietderīgāk – kaut ko uzknābājamu atrodot citviet. – Dabā putnus neviens nepiebaro, ja nu vienīgi ir kāds kritušais meža zvērs – stirna, mežacūka vai cits. Tad lielākie putni to ar knābi uzšķērž, bet mazākie taukus noknābā līdz pēdējai piciņai.
Ornitologs uzskata, ka cilvēki grēko, vasarā ūdensputnus barojot ar maizi. – Lielākā problēma ir nevis baltmaize, bet gan cienāšana gadalaikā, kad tie paši var atrast barību. Pierodot pie šādas aprūpes, putni, tuvojoties ziemai, vairs nelido prom uz siltajām zemēm. Taču ūdensputniem vismaz reizi dienā nepieciešams ūdens, bet, ja upe, ezers vai kanāls ir aizsalis, pie tā nevar piekļūt. Tad zvana ornitologiem – brauciet glābt gulbjus!