“Kopgalds” ar mušām 0
Šovasar ar ģimeni aizbraucām pastaigāt pa Pokaiņu meža takām. Iepriekšējā dienā Pokaiņos bija stipri lijis. Vai lietus vai kāda cita iemesla dēļ uz grantētajiem celiņiem pamanījām daudz beigtu slieku. Mums par lielu pārsteigumu ne tikai mušas cienājās ar beigtajām sliekām, bet konkurenci mušām radīja arī melnbalti tauriņi. Visu laiku esam domājuši, ka skaistie tauriņi ir galanti “kavalieri”, kuri aplido tikai ziedus. Vai šo tauriņu uzturēšanās pie viena “kopgalda” ar mušām nedara kaunu visai skaistajai tauriņu sugai? O. Braža Jūrmalā
Attēlā redzamie ir sausseržu zaigraibeņi (Limenitis camilla). Tauriņi, it īpaši zaigraibeņi, beigtajās sliekās nemeklē kaut kādus gardumus, bet gan minerālsāļus, kas tiem nepieciešami dzīvei, skaidro entomologs Voldemārs Spuņģis. Arī uz zemes ceļiem pie peļķēm redzamie tauriņi gan padzeras, gan uzsūc minerālsāļus. “Tas jau tikai ir cilvēku viedoklis, ka tauriņiem skaisti jālido un jāpozē ziedos. Kukaiņi zina labāk, kas tiem nepieciešams,” skaidro entomologs.
Savukārt mušas uz beigtajām sliekām dēj olas, jo gaļa paliek gaļa, vienalga, kāda tai izcelsme, piebilst V. Spuņģis. Dabiski ir arī tas, ka pēc lietus sliekas lien ārā no alām, jo tās pieplūst ar ūdeni un sliekas caur ādu nevar paelpot. Daļa slieku noslāpst, jo skābekļa ūdenī ir daudz mazāk nekā augsnes gaisā.