Visbiežāk kļūdas gadās, apmaksājot sodus par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem. Pat tad, ja reiz internetbankā esat apmaksājis šādu policijas kvīti, nav garantijas, ka nākamajā reizē maksājums jāveic tajā pašā kontā – tie ir daudzi un dažādi. Tādēļ katru reizi rūpīgi jāpārbauda protokolā norādītie maksājuma rekvizīti.
Visbiežāk kļūdas gadās, apmaksājot sodus par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem. Pat tad, ja reiz internetbankā esat apmaksājis šādu policijas kvīti, nav garantijas, ka nākamajā reizē maksājums jāveic tajā pašā kontā – tie ir daudzi un dažādi. Tādēļ katru reizi rūpīgi jāpārbauda protokolā norādītie maksājuma rekvizīti.
Foto – Valdis Semjonovs

Kā atgūt nepareizi samaksāto? 3

Diemžēl mūsu valsts likumos pagaidām nav precīzi atrunāts, kā rīkoties gadījumos, kad sods pārmaksāts vai ieskaitīts neīstajā Valsts kases kontā. Pašlaik šāds likumprojekts izstrādes stadijā atrodas Saeimas Juridiskajā komisijā. Kamēr tas nav pieņemts, iestādes rīkojas pēc savas izpratnes un tiesību precedenta principa.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Uzņēmumiem risināt jautājumus par kļūdainiem maksājumiem ir vieglāk, jo tajos ir algoti grāmatveži, kas zvana uz VID, izskaidro situāciju un dienests pārskaita naudu pareizajā kontā. Taču privātpersonas savu kļūdu var arī nepamanīt, līdz sāk saskarties ar problēmām par it kā nenomaksātu sodu.

VID pārstāve skaidro – ja maksājums ir kļūdaini veikts nekorektā valsts budžeta ieņēmumu kontā, nodokļu maksātājam jāiesniedz VID iesniegums par kļūdaini veiktā maksājuma novirzīšanu korektajā valsts budžeta ieņēmumu kontā vai par atmaksu nodokļa maksātājā personīgajā bankas kontā. Iesniegumu var iesniegt personīgi, nosūtīt pa pastu vai iesniegt elektroniski, izmantojot drošu elektronisko parakstu vai VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS). VID, saņemot iesniegumu no nodokļa maksātāja par kļūdaini veikto maksājumu, nosūta šo pieteikumu atbilstošajai iestādei (informējot par to arī nodokļu maksātāju) ar lūgumu sniegt atzinumu par konkrēto maksājumu. Atbilstoši tam VID novirza šo maksājumu, veic atmaksu vai arī informē nodokļu maksātāju par atteikumu.

Risinājums jāgaida gadiem

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš (NA) atzīst, ka soda naudu maksāšanas kārtība Latvijā ir pārāk samudžināta un šai jomā būtu nepieciešami uzlabojumi. Viņa vadītā komisija pašreiz strādā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksa grozījumiem, kas precizēs kārtību, kā tiek atgriezti pārmaksāti vai nepareizā kontā ieskaitīti sodi. Taču Saeimai pagaidām nav piedāvājumu, kā sistēmu kopumā padarīt vienkāršāku, lai atmaksa nebūtu nepieciešama. Risinājuma meklēšanai esot izveidota īpaša darba grupa, kur strādā Finanšu ministrijas, Iekšlietu ministrijas, VID un citu iestāžu eksperti. “Mehāniski samazināt kontu skaitu nedrīkst, jo ir būtiski nodrošināt, lai maksājumus varētu acumirklī atpazīt. Tādēļ šeit būs jādomā par to, lai maksājuma uzdevumā tiktu norādīta visa nepieciešamā informācija,” teica A. Jarockis. Jautāts par termiņiem risinājuma sagatavošanai, FM pārstāvis sprieda, ka tas būs “vairāku gadu jautājums”. Tikmēr cilvēkiem, kuri mēģina sodus nomaksāt paši, jāatceras ļoti rūpīgi pārbaudīt protokolā norādīto konta numuru un norādāmo maksājuma mērķi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.