* 0
Ar kontaktlēcām ir līdzīgi kā ar datoru – pašas acis nebojā, bet kaitējumu rada nepareiza lietošana. Ja, sēžot pie datora, cilvēks ik pa 20 minūtēm ievērotu īsas pauzes, redzes problēmas nebūtu tik izteiktas. Tas pats attiecināms uz kontaktlēcām – jāievēro noteiktais lietošanas termiņš, jāietur pauzes, pārmaiņas pēc jānēsā brilles, jāmitrina acis, kad tās kļūst sausas, un jāļauj acīm atpūsties.
*
Komplikācijas, piemēram, acs sausums, kas rodas kontaktlēcu nēsāšanas dēļ, bieži vien ir sekas tam, ka pacients pietiekami regulāri neapmeklē speciālistu. Pie ārsta dodas vien tad, kad jau sākušās sūdzības. Ja ir redzes problēmas, acis jebkurā gadījumā jāpārbauda reizi gadā. Jaunam kontaktlēcu lietotājam sākumā pie speciālista jāatrādās biežāk.
*
Kontaktlēcas nedrīkst lietot akūta iekaisuma, izteikta sausuma, acu operācijas gadījumā. Dažkārt noder terapeitiskās kontaktlēcas. Tās nekoriģē redzi, toties aizsargā slimo radzeni, kad cilvēks mirkšķina acis. Paralēli jālieto acu pilieni vai ziedes. Šādā gadījumā kontaktlēca veicina acs dzīšanas procesu.
*
Reizēm cilvēks nevar pierast pie lēcām – visbiežāk tas raksturīgs jauniem vīriešiem. Sievietes ikdienā krāso skropstas, tāpēc labāk tiek galā ar aizsargrefleksu, pieskaroties acīm. Pastiprināti jutīgi cilvēki izjūt pat vismazāko kairinājumu, un viņiem kontaktlēcas var traucēt. Tomēr visbiežāk tas ir motivācijas jautājums – ja tās trūkst, pacients nospriedīs, ka viņam kontaktlēcas nemaz tik ļoti nevajag. Sak, līdz šim iztika bez lēcām, iztiks arī turpmāk.
*
Kontaktlēcas var sākt lietot, kad jūtas tam gatavs un pats spēj parūpēties. Par optimālu agrāko vecumu uzskata 12 gadus. Gadās, ka neuzmanīgi pieaugušie aizmirst nomazgāt rokas un tīrīt lēcas, savukārt bērni uzmanīgi ieklausās, kas jādara, un lēcu lietošanā ievēro visus noteikumus.