Foto – Shutterstock

Ar kontaktlēcām var justies brīvāk, bet ir lielāks infekciju risks 0

Jau vairākus gadu desmitus brillēm ir alternatīva – kontaktlēcas. Līdz ar tehnoloģiju attīstību arvien uzlabojas lēcu kvalitāte, un katram pacientam iespējams atrast vispiemērotāko variantu. Ja ievēro higiēnas prasības, tās ir samērā ērti lietot, tomēr šāda redzes korekcija ne visiem der.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Ar kontaktlēcām ir līdzīgi kā ar datoru – pašas acis nebojā, bet kaitējumu rada nepareiza lietošana.

*

Ir cietās un mīkstās kontaktlēcas. Ikdienā biežāk lieto mīkstās, bet ar tām ne vienmēr pietiekami labi iespējams koriģēt redzi. Mūsdienās cilvēkiem visu gribas saņemt pēc iespējas ātrāk, bet cieto lēcu izgatavošana ir ilgāka un sarežģītāka, jo tās pielāgo konkrētajam pacientam. Paņemot rokās mazo, plāno plēvīti, lietotājs parasti nemaz neaizdomājas, cik sarežģīts ir kontaktlēcu ražošanas process un cik nopietni zinātniski pētījumi iepriekš veikti.

*

CITI ŠOBRĪD LASA

Var teikt, ka kontaktlēcu vēsture sākās XVI gadsimta sākumā, kad Leonardo da Vinči konstatējis – caur stikla trauku, kurā ieliets ūdens, viss redzams citādi. Pirmās lēcas tika izgatavotas daudz vēlāk, XIX gadsimta beigās. Tās bija diezgan lielas, pārklāja visu aci. Sākumā tās veidoja no stikla, vēlāk – no plastmasas.

*

Mūsdienās kontaktlēcu ražotāji rūpējas par to, lai pacients, tās nēsājot, justu maksimālu komfortu. Kontaktlēca ir paliels, apmēram 14 mm diametra svešķermenis. Tā ir mitra, mīksta un veidota, lai acs to īpaši nejustu. Katram cilvēkam lēcas pielāgo atkarībā no viņa dzīvesveida, mērķiem un vēlmēm. Pirms pacients ierodas uz vizīti pie optometrista, jāpārdomā, cik ļoti tās pašam gribas, kad un cik bieži lēcas tiks nēsātas.

Savukārt, lai saprastu, cik acs ir jutīga, var ar tīru pirkstu pieskarties acs baltajai daļai jeb sklērai.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.