“Nav ļaunuma bez labuma!” MKPC apmāca meža īpašniekus un aizstāv viņu intereses 3
Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
“Nav ļaunuma bez labuma!” tā kovidlaika diktētos apstākļus raksturo SIA “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” filiālē “Meža konsultāciju pakalpojumu centrs” (MKPC). Iestādei, kas jau vairāk nekā desmit gadus konsultē un apmāca meža īpašniekus, tāpat kā visiem citiem jaunajos apstākļos nācās meklēt risinājumus, pārejot no intensīvām klātienes apmācībām uz attālināto darbu.
Jauno apstākļu mudināti, centra darbinieki “ZOOM” platformā attīstīja jaunu e-semināru sadaļu, tā sasniedzot lielāku dalībnieku auditoriju no dažādiem Latvijas reģioniem. Tāpat tika pilnveidota uzņēmuma tālmācības sadaļa, iekļaujot arvien vairāk attālināti apgūstamo kursu materiālu.
“Lai arī sākotnēji no darbinieku puses šie procesi netika uztverti ar lielu dedzību, tomēr nākas atzīt, ka tagad vairākas no šīm lietām ir tik ļoti noderīgas, ka tiks atstātas kā ikdienas darba sastāvdaļa.
Dažādas sapulces, darbinieku pārrunas un arī komandas saliedēšanas pasākumi pārcēlās “ZOOM” platformā, savukārt semināru dalībnieki ļoti novērtē iespēju pieslēgties pasākumiem attālināti, kad nav jāmēro laiks uz norises vietu un reizēm to var darīt, apvienojot ar citu nodarbi,” tā MKPC biroja vadītāja Santa Sakne.
Patlaban filiālē darbojas vairāk nekā 30 profesionālu mežsaimniecības konsultantu. Lai celtu mācību kvalitāti, MKPC piesaista mežsaimniecības jomas ekspertus no Valsts meža dienesta, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātes, Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava”, Pārtikas un veterinārā dienesta, AS “Latvijas valsts meži” un citām institūcijām.
Mudinās kooperēties
Nupat MKPC sācis jaunu tālmācības programmu “Mežsaimniecības kooperatīvu darbības dažādošana un konkurētspējas palielināšana”. Kāpēc tā vajadzīga? Lai motivētu atmest viensētnieka domāšanu un apvienoties – tas būs gan izdevīgi, gan stiprinās konkurenci. Programma būšot gana interesanta jebkuram, teic MKPC Dienvidkurzemes nodaļas Grobiņas biroja konsultante Agrita Šēnberga un skaidro – apmācības sniegs pamatzināšanas par kooperāciju, likumdošanas bāzi, kooperatīvu struktūru, mērķiem, atbalstiem un ieguvumiem, kļūstot par kooperatīva biedru.
“Stāstīsim arī par plusiem un mīnusiem, kā arī par iespējamiem riskiem, grūtībām un iespējām. Ja kāds vēl plāno kļūt par kooperatīva biedru vai arī pats to veidot, aicinām izmantot iespēju iegūt zināšanas un paskatīties praktiski uz kooperācijas iespējām Latvijā,” tā A. Šēnberga.
Savukārt MKPC direktors Raimonds Bērmanis atgādina, ka patlaban no gandrīz 115 000 meža īpašnieku kooperatīvos vai biedrībās iestājušies ne vairāk kā 2%. “Pirms dažiem gadiem aptaujā noskaidrojās, ka 80% meža īpašnieku neplāno pievienoties kooperatīviem. Ar šīs mācību programmas palīdzību ceram meža īpašniekos vairot izpratni par to, kā darbojas kooperatīvs un kādi ir ieguvumi, tam pievienojoties,” saka R. Bērmanis.
Viņš arī stāsta, ka nākamgad iestāde plāno jauninājumu – meža konsultantu apmācību un praktizēšanos ārzemēs. Šeit varēs piedalīties gan MKPC darbinieki, gan citu organizāciju mežsaimniecības konsultanti, piemēram mežsaimniecības kooperatīvu darbinieki. “Apzinājām mūsu sadarbības partnerus – privāto mežu konsultantu organizācijas un meža izglītības iestādes Somijā un Zviedrijā, kuras būtu gatavas izglītot un praktiski apmācīt par savām darba metodēm.”
Jauna aptauja par biotopiem
Ir vēl kāds būtisks jaunums, proti, nupat MKPC sadarbībā ar ar Vidzemes Augstskolu un Dabas aizsardzības pārvaldi sācis privāto zemju īpašnieku vajadzību izpēti par atbalsta veidiem dabas vērtību saglabāšanai privātajos mežos un zālājos.
Kā labi zina ikviens meža īpašnieks, valstī ik pa laikam tiek aktualizēts jautājums par kompensācijas sistēmas uzlabošanu, kas vairāk motivētu saglabāt dabas daudzveidību. Ierobežota mežsaimnieciskā darbība (piemēram, īpašums iekļauts “Natura2000” tīklā u. c.) rada nepieciešamību pēc finansiālas kompensācijas, jo arī esošais regulējums paredz, ka īpašniekam nav lielas iespējas izvēlēties apsaimniekošanas metodes.
Latvijā arī līdz šim netiek izmantoti brīvprātīgi līgumi uz terminētu laiku, kā tas tiek praktizēts Skandināvijas valstīs, līdz ar to privātie īpašnieki savā mežā konstatētās dabas vērtības nereti izjūt kā apgrūtinājumu. Trūkst motivācijas šo vērtību saglabāšanai.
“Šobrīd MKPC iesaistās kompensācijas mehānisma pilnveides meklējumos, raugoties no meža apsaimniekošanas rakursiem, privāto meža īpašnieku interesēm un dabas daudzveidības saglabāšanas, kas nākotnē kļūs aizvien aktuālāka arī saistībā ar Eiropas Savienības noteikto stratēģiju, kur dabas daudzveidībai īpašs uzsvars. Saistībā ar šo aktīvi piedalāmies LIFE integrētajā projektā “LatViaNature”, kura viena no aktivitātēm paredz uzlabot šo kompensācijas mehānismu, un ir sākta plaša privāto meža īpašnieku noskaidrošana ar aptaujas palīdzību,” norāda MKPC projektu vadītāja Madara Černuho.
Arī MKPC direktors R. Bērmanis piebilst, ka, lemjot par rīcību, kas ietekmēs mežu un zemju apsaimniekošanu, ļoti svarīgi iesaistīt šo zemju īpašniekus. “Meža apsaimniekošanu ietekmē klimata pārmaiņas un sabiedrības uzskatu maiņa, kas viss kopā rada arī īpašniekiem jaunu skatījumu uz meža apsaimniekošanas metodēm.
Privāto meža īpašnieku viedokļa noskaidrošanu ir uzņēmies MKPC, ar mežsaimniecības konsultantiem visas valsts teritorijā uzrunājot privāto mežu īpašniekus un uzsvaru liekot uz īpašniekiem, kuriem ir ierobežota mežsaimnieciskā darbība vai kuru īpašumā konstatēti ES nozīmes biotopi.
Ikviens aicināts aizpildīt anketu mājāslapā “www.latvianature.lv” vai atsevišķi sazināties ar MKPC konsultantiem. Anketēšana noritēs līdz gada beigām. Pēc tam rezultāti tiks integrēti kompensācijas mehānisma uzlabošanai,” rezumē iestādes vadītājs.