Foto – Shutterstock

Bezmaksas konsultācijas diabēta pacientiem ar pēdas čūlu martā 0

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas asinsvadu ķirurgi no 1. līdz 23. martam aicina pieteikties bezmaksas konsultācijai cukura diabēta pacientus, kuriem nepieciešama pēdas čūlu aprūpe. Obligāta pieteikšanās pa tālruni: 67069946. Konsultācijas notiks darba dienās no plkst. 9 līdz 15 slimnīcas Asinsvadu ķirurģijas centra telpās.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Cukura diabēts ir hroniska slimība, kas skar arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju. Katru gadu pieaug to cilvēku skaits, kuriem tiek diagnosticēts diabēts – Latvijā tie ir jau vairāk nekā 90 000 cilvēki.

Diabēta izraisīti perifērās nervu sistēmas bojājumi jeb diabētiskā perifērā neiropātija ir cukura diabēta vēlīna komplikācija. Tā ir vidēji 50–70% cukura diabēta pacientu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tās raksturīgas pazīmes ir sāpes un jušanas traucējumi pēdās un kājās, kuri īpaši traucē vakaros un naktī. Vēlāk, slimībai progresējot, samazinās spēja just sāpes, attīstās vājums kājās, samazinās muskuļu spēks un progresē gaitas traucējumi. Diabēta pacientiem var rasties sāpju sajūtas zudums, kas rada papildu savainojumu, smagu bojājumu, čūlu veidošanās risku uz pēdas, jo diabēts ietekmē kājas audu apasiņošanu, tādēļ ir apgrūtināta arī šo čūlu sadziedēšana. Diabēta pēdas pacientiem var rasties nopietni pēdu bojājumi, piemēram, inficētas čūlas, gangrēna. 25% gadījumu šie bojājumi apdraud diabēta pacienta dzīvību.

Lai no tā izvairītos, vispirms nepieciešams pareizi ārstēt cukura diabētu, normalizējot cukura līmeni asinīs. Čūlas ārstēšana ir kompleksa, iesaistot endokrinologus, ķirurgus un asinsvadu ķirurgus. Savlaicīgi neārstējot šos audu bojājumus, pacientam var būt nepieciešamība veikt kājas vai tās daļu amputāciju.

Pacientiem ar cukura diabētu no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta aprūpe diabētiskās pēdas aprūpes kabinetā, kurā pēdu aprūpi nodrošina podologs.

Nosūtījumu uz diabētiskās pēdas aprūpes kabinetu var izsniegt ģimenes ārsts vai endokrinologs, kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu. Lēmumu par pēdu aprūpes biežumu un nepieciešamo aprūpes apjomu pieņem ārsts, izvērtējot cukura diabēta pacienta pēdu stāvokli. Saņemot valsts apmaksātu veselības aprūpi Diabētiskās pēdas aprūpes kabinetā, pacientam nav jāveic pacienta iemaksas vai līdzmaksājumi. Latvijā darbojas 37 šādi kabineti, no tiem 10 Rīgā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.