Pārsteidzoši: Konservētas olīvas – nekas vairāk kā našķis. Skaidro uztura speciāliste 0
Kad kļūst vēsāks, gribas baudīt pikantāku maltīti, piemēram, olīvas, ko ar un bez pildījuma plašā klāstā piedāvā veikali. Cik olīvu drīkst notiesāt vienā ēdienreizē un kuras labākas – zaļās vai melnās –, jautāju “Veselības centra 4” “Wellslim” centra uztura speciālistei, uztura zinātniecei GUNAI RIJKUREI.
– Olīvkoks minēts jau Bībelē, kur tas dēvēts par svēto eļļas koku. Sengrieķu leģenda vēsta, ka olīvkoku radījuši dievi Poseidons un Atēna. Senos laikos ļaudis lielākoties lietoja nevis olīvas, bet to eļļu. To izmantoja uzturā, dziedniecībā, gaismas iegūšanai un dažādos rituālos.
Par olīvu dzimteni uzskata Grieķiju. Šobrīd olīvkokus, kas reizēm sasniedz pat tūkstoš gadu vecumu, audzē ne tikai Grieķijā, bet arī Spānijā, Itālijā un Izraēlā. Olīvkokiem ir tūkstošiem šķirņu, tikai Itālijā vien zināmas ap 300, tiesa, no tām plaši kultivē tikai dažas.
Kad olīvas novāktas, tās ir zaļas, tumšo nokrāsu tās iegūst apstrādes procesā. Svaigas olīvas nav ēdamas, jo, pateicoties vielai – glikozīda okuropeīnam – tās ir izteikti sīvas un rūgtas. Baudāmas olīvas ir tikai marinētas, sālītas, žāvētas, iemērktas medū vai augļu sulā. Turklāt jāatzīst – konservētām olīvām, ņemot vērā, ka tās ir termiski apstrādātas un ilgi uzglabātas, nav augsta uzturvērtība. Tās vairāk uzskatāmas par našķi. Ļoti veselīga ir olīvu eļļa. Tā satur nepiesātinātās taukskābes, taukos šķīstošos vitamīnus – E, A, D –, arī C vitamīnu un daudz antioksidantu. Bagātīgais antioksidantu daudzums palīdz labi strādāt sirdij, saglabā veselus asinsvadus un gremošanas sistēmu, kā arī tvirtu ādu. Lietojot uzturā olīveļļu, samazinās cukura diabēta attīstības risks, tā iznīcinoši iedarbojas uz vēža šūnām. Var teikt, olīveļļa veicina veselību un ilgu mūžu. Ne velti patlaban populāra kļuvusi Vidusjūras diēta, kas godā ceļ olīveļļu.
Ņemot vērā, ka konservētas olīvas ir našķis, tās nav ieteicams ēst lielos daudzumos. Jo vairāk tāpēc, ka tām mēdz būt pievienots daudz sāls. Olīvas var pievienot soļankai, citai zupai vai salātiem, bet izēst visu kārbu vienā reizē nepavisam nav ieteicams. Īpaši tas attiecas ar cilvēkiem, kuriem ir augsts asinsspiediens, problēmas ar nierēm vai kuri cenšas normalizēt svaru. Lielā sāls daudzuma ietekmē organismā tiks aizturēts šķidrums un var paaugstināties asinsspiediens.
Svētku reizēs varam sevi palutināt ar pildītām olīvām. Tikai jāpatur prātā, ka pildījums tām piešķir ne tikai citas garšas nianses, bet arī vairāk kaloriju (piemēram, ja pildījumā ir zilais siers), vairāk taukskābju (ja pildījumā ir ciedru rieksti), vairāk sāls (ja pildījumā ir anšovi) un vairāk antioksidantu (ja pildījumā ir ķiploki).
Bērniem īpatnējās garšas dēļ olīvas parasti nav kārums. Kā jebkurus konservētus produktus tās var sākt piedāvāt no trīs gadu vecuma.
Man pašai labāk garšo melnās olīvas, jo tām ir maigāka garša. Tās reizēm pievienoju salātiem, zupai, picai vai makaronu ēdieniem.
KUR IEGĀDĀTIES?
Universālveikala “Stockmann” plauktos atradu 75 veidu konservētas olīvas – gan zaļās, gan melnās. “Castelino”, “Inpa”, “Gourmante”, “Serpis”, “Seville”, “Galantino”, “Ilida”, “Kalamata”, “Benesca”, “Elita”, “Novella”, “Gala” u. c. – tās laikam ir olīvu šķirnes, kas norādītas uz iepakojuma. Gan zaļās, gan melnās olīvas dabūjamas arī pildītas ar ciedru riekstiem, melno olīvu krēmu, ķiplokiem, mandelēm, zilo sieru, anšoviem, sarkanajiem pipariem, halapenjo pipariem, kaltētiem tomātiem, oregano ar pipariem, ar garšaugiem un pat ar omāru. Dārgākās “Stockmann” nopērkamās konservētās olīvas “Castelino” zaļās (Itālija) dabūjamas par 3,85 eiro (180 g). Pie dārgākā gala pieskaitāmas arī bioloģiski audzētās “Terra Creta Kalamata” olīvas (Grieķija, 4,98 eiro 315 ml) un šā paša uzņēmuma gatavotas zaļās olīvas (par 4,48 eiro 315 ml). Lētākās “Stockmann” nopērkamās ir “Figaro” zaļās (Spānija, 142 g – 0,75 eiro), “Benesca” melnās (Spānija, 300 g – 1,10) un “Mikado” zaļās olīvas (Vācija, 300 g – 1,04).
Veikalā “Mego” saskaitīju 21 veida konservētās olīvas. Arī te tās dabūjamas ar pildījumu – anšoviem, lasi un omāru. Visdārgākās “Mego” atrodamās konservētās olīvas ir “Manzilla” zaļās (300 g – 2,10 eiro), vislētākās – “Diamar” zaļās plastmasas iepakojumā (180 g – 0,49 eiro, tobrīd ar atlaidi – 0,39).