Galvenais – reprezentēt 8


Ielūkojos LR Satversmē, kur aprakstītas Valsts prezidenta pilnvaras. Pirmā un galvenā: “Valsts prezidents reprezentē valsti starptautiski, ieceļ Latvijas, kā arī pieņem citu valstu diplomātiskos pārstāvjus.” Kādi tad ir svarīgākie faktori, lai publiska uzstāšanās noritētu sekmīgi? Kādi ir Raimonda Vējoņa plusi un mīnusi šajā sakarā?

Reklāma
Reklāma
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Oskars Prieds, prezentēšanas prasmju eksperts:

– Publiskajā runā galvenais ir sakārtotas emocijas un iekšēja pārliecinātība. To klausītāji burtiski nolasa no runātāja kopējā tēla un viņa ķermeņa izpausmēm, tā caurstrāvo arī runātāja balsi, kas kopā ar neverbālo valodu rada vislielāko ietekmi. Gatavojoties svarīgai uzstāšanās reizei, nepieciešams nopietni strādāt ar savām emocijām, jo tieši tās vada ķermeņa valodu. Visi klausītāji lasa ķermeņa valodu, lielākā daļa – neapzināti. Ar apziņu tiek uztverts saturs, savukārt zemapziņa dod sajūtu par klausītāju – patīk/nepatīk, aizrauj/garlaiko, pārliecina/atstāj vienaldzīgu, rada pievilcīgumu/kaitina utt. Jebkurā uzstāšanās reizē ir svarīgi domāt par sevi kā par saimnieku konkrētajā situācijā, tātad – ne augstprātīgi un ne ar pārlieku pazemību.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Kāds ir Raimonda Vējoņa pašreizējais publiskais tēls un kādu to vajadzētu (ja vajadzētu) veidot?

– Vējonim ir labs potenciāls, taču pie tēla noteikti ir jāstrādā, lai tam piešķirtu spēcīgu iespaidu, nelokāmības sajūtu un galvenais – devu vīrišķīga skarbuma. Raimonda Vējoņa balss tembrs ir patīkams, viņš runā ar izteiksmi, taču mēreni pauž emocijas caur savu balss aparātu. Ir nepieciešams treniņš precīzai vārdu izrunai un valodas kļūdu izskaušanai. Raimondam Vējonim trūkst atvērtu, izturētu un pabeigtu žestu. Viņa tēls nav liels, viņš neaizņem telpu. Nepieciešams arī piedomāt par acu kontaktu, kas atsevišķos gadījumos nav noturīgs un tādējādi tiek pārraidīts pārliecinātības trūkums.

– Varbūt prezidenta tēls ir pakļauts kādiem standartiem Eiropā, pasaulē?

– Prezidents ir simbols, valsts pārstāvis, ar kuru ideālā gadījumā tauta lepojas un identificē sevi. Viņa runas iedvesmo un ceļ nācijas pašapziņu. Tāpēc, protams, prezidenta tēls ir pakļauts noteiktiem cilvēku uztveres stereotipiem. Tēlam jābūt staltam (neatkarīgi no auguma garuma), stabilam un drošam. Līderis ir cilvēks, no kura sagaida izlēmību, kompetentu viedokli un noteiktu pozīciju. Prezidenta balsij jābūt nostādītai, intonāciju maiņām jādod vadlīnijas par teikto vārdu nozīmi, zemtekstiem un uzsvariem. Teiktajam jāskan raiti, taču ne iestudēti.

– Vai runāšana izloksnē var traucēt Valsts prezidenta publiskajām uzrunām?

– Raimonda Vējoņa izloksnei piemīt savs šarms. Skaidrs, ka daļa sabiedrības parodēs Vējoni, taču kopumā šī izloksne netraucēs prezidenta darbā. No izloksnes, ja ir tāda vēlme, ir iespējams atbrīvoties ar runas treniņu palīdzību, taču tas prasa milzu motivāciju un darbu.

– Ko jaunais prezidents varētu mācīties no saviem priekšgājējiem?

Reklāma
Reklāma

– Es Raimondam Vējonim un viņa komandai ieteiktu sistemātiski strādāt pie pamatjautājumiem, kas atbilst tā brīža situācijai, lai nepieciešamības gadījumā prezidents spētu neminstinoties paust savu nostāju par konkrētiem jautājumiem. Šāda iepriekšēja sagatavošanās nodrošinās pareizu emocionālo fonu, kuru pārraidīs viņa tēls kopumā.


LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.